logo

Hopa’da İlk Mitingi HDP Yaptı

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’dan iktidara ağır eleştiri

7 Haziran Genel seçimleri yaklaşırken Artvin siyaset arenasında meydanlar ısınmaya başladı. Hopa’da ilk siyasi mitingi Cumhuriyet meydanında HDP yaptı. HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksedağ’ın konuştuğu mitinge Ordu-Giresun-Trabzon-Rize ve Artvin’den de katılım oldu. İl dışından gelen yüzlerce poliste mitingin güvenliğini sağladı. Mitinge Giresun HDP Milletvekili adayları Abdullah Erol, Filiz Çakır ve Mustafa Yusufoğlu’da katıldı.

HDP Artvin eşbaşkanı Hülya Vayiç ve Yılmaz Topaloğlu konuşma birer konuşma yaptılar. Daha sonra Artvin Milletvekili adayları Recep Demirci ve Av. Celal Osmanağaoğlu’da meydanda toplanan kalabalığa hitap ettiler.

Hopa’da düzenlenen Mitingde daha sonra HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ mitinge katılanlara hitap etti. Yerel-Bölgesel ve Ulusal basının da takip ettiği mitingde Yüksekdağ, iktidarın HDP’ ye yönelik komplo, kumpas ve provokasyonlar gerçekleştirdiği iddiasında bulundu

Hopa Meydanında gerçekleştirilen mitingde parti otobüsüne ‘Omuz verdi Karadeniz, barajlar yıkılacak’ yazılı pankart asıldı, alana gelen partililer horon oynadı. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı mitingde partililere hitap eden ve konuşmasına başladığı sırada ezan okunması üzerine ara veren HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, partililerden alkış aldı. Karadeniz’in özgür çocuğu olarak nitelendirdiği Kazım Koyuncu’nun ‘Bütün dünyanın toprakları hepimizindir. Bütün şarkılar dünyadaki bütün insanlarındır’ sözünü hatırlatarak konuşmasına başlayan Yüksekdağ, 7 Haziran seçimlerinden sonra Karadeniz topraklarının haz olduğu güce kavuşacağını belirterek “Irkçılığın arka bahçesine haline getirmeye çalıştıkları Karadeniz topraklarını halkların bahçesine dönüştüreceğiz. Kardeşliğin ve eşitliğin bahçesine dönüştüreceğiz. Hiçbir karanlık güç ve faşist odak sizin bu aydınlık topraklarınızda çok zengin coğrafyanızda beslenecek yer bulamayacak. Onlar kendi karanlıkları içerisinde yoğrulacaklar, yitip gidecekler. Karadeniz zenginliği halkların çeşitliliği ve birliği yan yana duruşu kazanacak. Bu topraklarda Hemşinli, Laz, Gürcü, Türkü’ ve tarım işçiliği amacıyla gelen Kürt’üne kadar nice ulus nice halk bir arada aynı toprakları paylaştı. Bu topraklar hepimize yeter.” dedi.

“İktidar Aradan Çekilsin Türkiye Kardeşlik Bahçesine Dönüşür”

Bu topraklar üzerinde barışı ve kardeşliği inşa etmenin kolay olduğunu ifade eden Yüksekdağ, konuşmasına şöyle devam etti: “Yeter ki ırkçı, faşist siyasi iktidar aradan çekilsin. Karadeniz’den bir kere daha çağrı yapıyorum. Siz aradan çekilin. Siz kışkırtıcı kutuplaştırıcı ve çarpışma yaratmayı hedefleyen politikalarınızdan vazgeçin. Türkiye’nin bütün halkları bütün farklılıkları ile kardeşçe kucaklaşır. 7 Haziran’da işte bu iktidar aradan çekildikten sonra barışın ve kardeşliğin önündeki engel olmaktan çıktıktan sonra Karadeniz’de Akdeniz’de ve Türkiye’nin dört bir yanında bu topraklar bütün Türkiye coğrafyaları kardeşlik bahçesine dönüşecek.   Bütün Türkiye’nin halkının barışını hep birlikte kazanacağız.”

“İktidar Saldırı Ve Komplolardan Vazgeçmiyor”

İktidarın yeni yeni kumpas, komplo ve kumpaslar kurduğunu öne süren Yüksekdağ, “Seçim kampanyasının en başında Ağrı’da bir provokasyon ile karşı karşıya kaldık. Oradaki o provokasyon sadece Ağrı halkına karşı yapılmıştır. Ağrı’daki bu büyük provokasyon aynı zamanda ve aslında esas olarak Artvin halkına, Karadeniz halkına karşı yapılmıştır. Siyasi iktidarın Ağrı’ya gönderdiği askerler Türkiye’ye Karadeniz’e Marmara’ya, Orta Anadolu’ya, Akdeniz’e asker cenazelerinin gelmesini istedi. Büyük bir komplo kuruldu.  Bu komployu boşa çıkaran Kürt halkımız oldu. Barış için kardeşlik için çatışma ve operasyon alanında askerlere göğsünü siper edenler bizim partili arkadaşlarımız oldu.  Bir partili arkadaşımız bu insanlık savunması sırasında şehit düştü. Orada yitirdiğimiz 3 canımızı saygıyla ve minnetle anıyorum. Eğer onlar o gün bir kardeşlik ve barış kalkanı olmasalardı en az 5 asker belki de bir kısmı Karadenizliydi. Onlar evlerine cenaze olarak gönderileceklerdi. İşte Ağrı’dan böyle büyük bir provokasyonu hep birlikte boşa çıkardık. Ama siyasi iktidar gözü kararmış bir şekilde saldırı ve provokasyonda ve komploda vazgeçmiyor. Mersin ve Adana’da parti binalarımız bombalandı. Bu bombalar Türkiye barışına karşıydı. Bu bombalar Türkiye’de kurmak istediğimiz kardeşlik ve eşitlik düzenine karşıydı. Mersin ve Adana’da parti binalarımızı bombalayanlar 114 seçim büromuza saldıranlar aslında HDP’nin düşmanı tek başına değildir, bütün Türkiye halkının düşmanıdır. Bunu tüm Türkiye çok iyi bilmeli. Artık Türkiye hakları hangi partiye oy verirse versin insanlık vicdanında barıştan ve kardeşlikten yana olanlar AKP hükümetinin bu kirli planlarını çok iyi görüyor. HDP’yi bizleri baraj altına iterek Türkiye barışını ve kazanmak istediği kazanmak istediği kardeşliği bozma planlarını çok iyi görüyorlar ve siyasi iktidara karşı tutum alıyorlar.”

“İktidara Yenilgiyi Tattırmayı Kafamıza Koyduk”

Karadeniz’de çay ve fındık üreticilerinin direnerek ayakta kalmaya çalıştığını anlatan Yüksekdağ, “Ama bu kontenjan uygulamaları ile çayı ve fındığı tamamen tavsiye etmeye kafalarına koymuşlar. Ama onların istedikleri gerçeğe dönüşmeyecek. Onlar bizim üreticilerimizi halkımızı tavsiye edecek politikaları kafalarına koymuş olabilirler. Ama bizler de bu siyasi iktidara yenilgiyi tattırmayı kafamıza koyduk. 7 Haziran’da hep birlikte kafamıza koyduğumuzu yapacağız.” dedi ve selam gönderdiği Rize’nin Fındıklı İlçesi’ne çay sekmeye geleceği sözünü verdi.

7 Haziran seçimlerinde Karadeniz’de kaydedecekleri başarının bütün Karadeniz hakları için geleceğin ve yeni bir yaşamın miladı olacağını ifade eden Yüksekdağ Türkiye’nin her yanında tarih yazdıklarını belirterek sözlerini tamamladı.

 

Etiketler: » »
Share
3756 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?