logo

Hopa ve Arhavi’de Hayat Normale Dönüyor

Sel ve heyelandan etkilenen Hopa ve Arhavi’de hayat normale dönüyor

Artvin Valisi Kemal Cirit, selden etkilenen Hopa ve Arhavi ilçelerinde elektrik ve su verilmeyen köy kalmadığını bildirdi.

 

Vali Cirit, yaptığı açıklamada, sel ve heyelan nedeniyle her iki ilçede de yeraltı kabloları ile enerji nakil hatlarında büyük arızaların oluştuğunu anımsatarak, “Selin ardından ilgili ekiplerimiz çalışmalarına en kısa sürede başladı. Aralıksız olarak yapılan çalışmalar neticesinde selden etkilenen Hopa ve Arhavi ilçelerimizde elektrik ve su verilmeyen köyümüz kalmadı” diye konuştu.

Hopa’nın tamamına şebeke suyu verilmeye başlandığını belirten Vali Cirit, “Hopa Belediyesine bağlı tüm mahallelere şebeke suyu veriliyor. Bazı köylerimizde sürdürülen onarım çalışmaları kapsamında şebeke suyu yeterli miktarda verilememektedir. Ayrıca sel ve heyelan nedeniyle kapanan köy yollarının açılması için ekiplerimizin aralıksız olarak sürdürdüğü yol açma ve temizleme çalışmaları neticesinde bütün köylerimize ulaşım sağlandı. Her iki ilçemizde de anayol güzergahları açık olup, ana bağlantılarda ve ilçelerin genelinde elektrik ve su sorunu yoktur” dedi.

-Kayıp vatandaşları arama çalışmaları devam ediyor-

Hopa ilçesindeki sel ve heyelanlarda kaybolan 3 kişiyi arama çalışmalarının AFAD, JAK ve Sahil Güvenlik ekiplerince sürdürüldüğünü belirten Vali Cirit, “Hopa’da, 24 Ağustos’ta etkili olan sağanak yağışın ardından yaşanan afette kaybolan Talha Su, Necla Kakşi ve Melek Kakşi adlı vatandaşlarımızın bulunması için yürütülen arama çalışmalarına Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı’na bağlı faaliyet gösteren eğitimli “Ceko” ve  “Barby” adlı kadavra köpekleri, arama çalışmalarını derelerde 4 gündür eğiticilerinin yardımıyla sürdürüyorlar” diye konuştu.

-Hayat normale dönüyor-

Sel ve heyelanların ardından ekiplerin bölgede sürdürdüğü olağanüstü çalışmalar neticesinde hayatın normale dönmeye başladığını ifade eden Cirit, “Afetten zarar gören vatandaşlarımız için ev kiraladık. Ayrıca, 1 ile 3 yıl arasında hak sahibi olan vatandaşlarımıza yeni konutlarının teslimini yapmak için çaba harcayacağız” dedi.

 

AVBM

Share
540 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?