logo

reklam

Hopa ve Arhavi Dereleri DSİ Tarafından Temizlendi

Hopa-Arhavi ilçeleri ile Kemalpaşa Beldesi’ndeki derelerin ıslah çalışmaları DSİ’nin iş makineleri ile aralıksız olarak devam ederek derelerin zeminleri temizlendi.

 

Hopa’da Sundura Deresi Temizlendi

DSİ İlçeye 21 adet büyük iş makinesi ve 30 damperli kamyon göndererek derelerin temizlenmesi çalışmasını yürüttü.

Hopa’da Ağustos ayında yaşanan ve son 100 yılın en büyük sel ve afeti sonrası ilçede meydana gelen hasarı temizleme çalışmaları için Türkiye genelinden gelen 250’nin üzerinde iş makinesi ve 700 civarında personel ile yaralar sarılmaya çalışıldı. Bu çalışmaların tamamlanıp hayatın normale döndüğü Hopa’da bu defa da sel sonrası dolan dereler tehlike arz ediyordu. Bu durumu dikkate elan DSİ İlçeye 21 adet büyük iş makinesi ve 30 damperli kamyon göndererek derelerin temizlenmesi çalışmasını yürüttü.

Bursa-Artvin-Diyarbakır- Trabzon-Adana-Van-Elazığ ve Ankara’dan büyük çoğunluğu Hopa merkez ve köylerde bağlantılı dereler üzerinde dere yataklarını ıslah etme çalışmalarını gerçekleştirdi. Çalışmaların tamamlanma aşamasına yaklaştığı bu günlerde Hopa halkı da DSİ’nin bu çalışmasını yakından takip etti.

Hopa için büyük tehlike arz eden İlçenin en büyük deresi olan Sundura Deresi’nde Sanayi sitesinden başlayarak derenin yatağının denizle buluştuğu Sundura Köprüsü’ne kadar olan güzergâhta yapılan dere ıslah çalışmaları ilçe halkına da rahat bir nefes aldırdı.

Kemalpaşa Beldesi’nde de 3 dere yatağının ıslah çalışmaları tamamlanırken, Arhavi’de de Kapisre deresi bağlantı kolları üzerinde yürütülen dere ıslah çalışmaları tamamlandı.

Share
796 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?