logo

Hopa TSO Bir Günde İki Etkinlik Gerçekleştirdi

Hopa TSO tarafından düzenlenen tecrübe paylaşım toplantısında hopaport genel müdürü ve kosgeb artvin il müdürü konuştular.

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası bir günde iki farklı etkinlik düzenleyerek üyelerine ve Hopa İş Dünyasının ufkunu açıcı girişimlerine devam etti.  KOSGEB Artvin İl Müdürlüğü ile ortak organize edilen ‘Tecrübe Paylaşım Toplantısı’nda iş dünyasına vizyon kazandırma hedefi amaçlanırken, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği ile organize edilen TÜRKİYE EXİMBANK avantaj ve destekleri hakkındaki sunumlar ile üyelerin uygun kredi koşulları hakkında farkındalığın artırılması hedeflendi.

Tecrübe Paylaşım Toplantısı’

KOSGEB Artvin İl Müdürlüğü ve Hopa TSO organizatörlüğünde,  Peronti Otel’de gerçekleştirilen toplantıya HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer ve KOSGEB Artvin İl Müdürü Cafer Yakupoğulları konuşmacı olarak katıldılar.

Açılış konuşmasını yapan Hopa TSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek, bu tür tecrübe paylaşımlarının vizyon açısından önemine dikkat çekti. Organizasyona katılımlarından dolayı dinleyicilere teşekkür eden Akyürek, konuşmacıları katılımcılara tanıttı

KOSGEB İl Müdürü Cafer Yakupoğulları İş Dünyası Destekleri Yakından Takip Etsin

KOSGEB Artvin İl Müdürü Cafer Yakupoğulları, ekonomik hayatın zorluğuna dikkat çekerken iradeli bir duruş göstererek, kararlılıkla zorlukların üzerine gidilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Devletin verdiği destekler hakkında bilgi sahibi olunmasının birçok farklı alanda faaliyet gösteren değişik firmaların uygun desteklerden yararlanması gerektiğine dikkat çekti. Bu fırsatları kullanarak ekonomik alanda farklılık yaratılabileceğini aktardı. Kendi iş tecrübesinden de değinen Yakupoğulları, KOSGEB tarafından uygulamaya konulacak olan ihracata yönelik destekler hakkında da bilgiler verdi.

Hopaport Genel Müdürü Meriç Burçin Özer Tecrübelerini Paylaştı.

HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer yaptığı konuşmasında, orta uzunluktaki kariyerinde karşılaştığı zorlukları ve bunlara ilişkin nasıl çözüm yolları bulduğunu katılımcılarla paylaştı. Hopa’da görev yaptığını ve İş Dünyasını yakinen tanıdığını ifade eden Özer, Hopalı firmalarla ilgili gözlemlerini dile getirdi. Özellikle İnsan Kaynakları konusunda yatırımın küçümsendiği ve ne derece önemli bir konu olduğunun gözden kaçırıldığını söyledi. Yine, firmaların aile şirketi şeklinde yönetiliyor olmasının profesyonelliğin önüne geçtiğine ve gerekli gelişime engel olduğuna vurgu yapıldı.

Hopa TSO -DKİB Ekimbank Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Türk Eximbank A.Ş Kredi /Garanti Programları Uygulamaları

Aynı gün içerisinde Türkiye İhracat Kredi Bankası (Eximbank) uzmanları tarafından Peronti Otel’de bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Türk Eximbank Ankara Bölge Müdürlüğü Krediler İl Müdürlüğü/ Müdür Yardımcısı Ece Aysun Cömert, Alıcı Riski Değerlendirme İl Müdürlüğü Uzmanı Selma Altundiş, Trabzon İrtibat Bürosu Pazarlama Yöneticileri Yakup Yıldız ve Gökhan Eroğlu katıldılar.

Cömert ve Altundiş sunumlarında; Türk ihracatçılarının yeni ülkelere açılmalarına, ihracat ettikleri mal ve hizmetleri çeşitlendirmelerine, ihraç mallarına yeni pazarlar bulmalarına, uluslararası ticarette paylarının artırmalarına, uluslararası piyasalarda rekabet gücü ve güvence kazanmalarına destek vermek ve ticari ve politik risk taşıyan pazarlarda güvence altında iş yapabilmelerine olanak sağlamak amacıyla krediler, ülke kredileri, garanti ve sigorta hizmetleri konularını işleyerek son derece önemli bilgiler aktardılar ve ihracatçının daha güvenli bir ortamda ihracat faaliyetini gerçekleştirmesi hususunda verdikleri desteği anlattılar.

Daha sonra soru cevap kısmına geçildi ve kredi ve garantiler konusunda katılımcıların akıllarına takılan ve tam olarak anlaşılmayan konuları gideren konuşmacılar, prosedürel yoğunluk konusunda sıkça şikâyet aldıklarını fakat bunların tamamen standart uygulama olduğunu vurguladılar.

Katılımlarından dolayı tüm dinleyicilere, desteklerinden dolayı ise DKİB ve Hopa TSO’ ya teşekkürlerini sunan konuşmacılar daha sonra sunumlarını sonlandırdılar.

Hayati Akbaş / Hopa

Etiketler: »
Share
595 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?