logo

Hopa Krize Müdahale Komisyonu Toplandı

 

Hopa Kaymakamı Mehmet Ali Özkan, İlçe Mili Eğitim Müdürlüğünün Krize Müdahale İlçe Yürütme Kurulu II. Dönem Başı Toplantısına Katıldı.

İlçe Mili Eğitim Müdürlüğü Hopa Krize Müdahale İlçe Yürütme Kurulu II. Dönem Başı toplantısına  Kaymakamlık Makamında gerçekleştirdi. Toplantıya Kaymakam  Mehmet Ali Özkan, İlçe Mili Eğitim Müdürü Cafer Döne, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü İlhan Şenlik, Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Harun Yüce, Okular’ da görev yapan Psikoloji Danışmanlardan, Ufuk Şad, Funda Erdem Gökçelik, Uğur Özarslan, Koray Küden, Ömer Keskin, Tülay Gürsel ve Özden Kalon katıldılar.

Hopa Kaymakamı Mehmet Ali Özkan konuşmasında “Toplumumuzun en değerli varlıkları olan çocuklarımızın en çok zaman geçirdikleri yer olan okullarımızda şiddetin önlenmesi ve kriz durumlarına hazırlıklı bulunulması ve buna bağlı güvenlik önlemlerinin alınması çocuk ve gençlerimizin ruh sağlığı için kaçınılmaz bir gerekliliktir.

Kriz “bireyin, grubun, örgütün ya da topluluğun normal işlevlerini yerine getirmesini engelleyen, acil müdahale ve çözüm gerektiren, tolere edilemeyen, sıra dışı, beklenmeyen bir olay” biçiminde tanımlanabilir. Tanımdan da anlaşılabileceği gibi birden fazla kriz türünden söz etmek mümkündür. Gelişimsel krizlere örnek olarak, alkol ve madde kullanımı, anne-babanın boşanması, cinsel-fiziksel-psikolojik istismar, bir yakının kaybedilmesi, ağır hastalıklar, sosyal rol ya da ortamın değişmesi, ergen hamileliği, yeme bozuklukları verilebilir. Bu tür krizler daha çok bireysel müdahaleyi gerektiren durumlar olarak nitelendirilebilir.

Öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin çoğunluğunu etkileyebilecek, bireysel ve toplumsal müdahaleyi gerektirebilecek, durumlar da olabilir. Okulda yaşanan şiddet olayı, doğa felaketleri, çevresel felaketler, okulun içinde bulunduğu bölgeyi etkileyen sosyal ve ekonomik değişiklikler gibi durumsal/ travmatik krizler olabilir.

Bir okulda kriz ya da şiddet yaşandığında, öğrenciye, öğretmene, veliye, çalışan kişilere, oluşan paniğin önlenmesi için mevcut düzenin devam edeceği ve nedeni ne olursa olsun acil durumla başa çıkılabileceği mesajının verilmesi ve güven sunulabilmesi önem taşımaktadır.

Krizle etkin mücadelenin ön koşulu yetişmiş bireylerden oluşan krize müdahale ekibinin oluşturulmasıdır. Bu nedenle okul düzeyinde krize müdahale ekibinin oluşturulmasının temel amacı kriz öncesinde, kriz anında ve kriz sonrasında yapılacak işlerin yetki ve sorumluluğunu okul ve yerel topluluğa ilişkin çeşitli bilgi ve becerilere sahip kişilere devrederek etkin bir müdahale planı yapabilmektir. Bir krize müdahale ekibi oluşturulduğunda bu ekibin yerine getirmesi gereken bazı görevler bulunmaktadır. Bu görevler ekibin bulunduğu düzey, bölge, kurum türüne bağlı olarak farklılıklar gösterebilir” dedi.

 

Ayrıca toplantıda, Halk Eğitim Merkezi ve akşam Sanat Okulu Müdürlüğü ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından  “Okular Hayat Bulsun” kapsamında öğrencilere ve halka çeşitli eğitici ve öğretici kursların açılmasının sağlanması konusunda çeşitli kararlarda alındı.

Share
514 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?