logo

04 Mayıs 2016

Hopa Halk Eğitim Merkezi Yılsonu Sergisi Açıldı

Hopa HEM’ de açılan 283 değişik kurs’ta 4.848 kursiyer eğitim-öğretim gördü.

 

Hopa Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu bünyesinde açılan ve yıl boyunca, çeşitli branşlarda faaliyet gösteren kurslarda eğitim gören kursiyerlerin, bir yıl boyunca el emeği ve göz nuruyla üretmiş oldukları ürünler halkın beğenisine sunuldu.

Hopa ilçe kapalı spor Salonunda düzenlenen sergiye Artvin Valisi Kemal Cirit, Artvin İl Jan. Kom. Jan. Alb. Osman Kılıç, Hopa Kaymakamı Mehmet Ali Özkan, Sarp Mülki İdare Amiri Mehmet Ali Öztürk, Belediye Başkanı Nedim Cihan, İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci, Artvin İl Özel İdare Genel sekreteri Orhan Yazıcı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Cafer Döne, AK Parti Artvin İl Başkanı Erkan Balta, AK Parti Hopa İlçe Başkanı İlyas Güven, kurum amirleri, kursiyerler ile çok sayıda vatandaş katıldılar.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlanılan tören ardından Küçük Piyanocuların dinletileri ve ardından Ritim Korosunun gösterisi izleyenlerden alkış aldı.

Açılış konuşmasını Hopa Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Harun Yüce yaptı. Yüce konuşmasında şunları söyledi “Hopa Halk Eğitim Merkezi yılsonu sergisi ve etkinliklerine teşriflerinizden dolayı şükranlarımı sunuyorum.

Sayın Valim ve değerli konuklar, yılsonu itibariyle kurs ve faaliyetlerimizi başarılı bir şekilde tamamlamış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Bu eğitim öğretim yılında kurumumuzca 283 kurs açılmış olup, bunların 75’i Mesleki-Teknik 86’sı Bağımlılıkla mücadele, 66’sı Genel, 44’u spor ve sanat, 12’si okuma yazma kurslarıdır. Toplamda 4848 kursiyere hizmet vermiş bulunuyoruz.

İlimizin sosyal ve ekonomik koşullarını dikkate alarak bu eğitim-öğretim yılında kurs çeşitliliğimizi bir önceki yıla oranla yüzde yetmiş artırmış bulunmaktayız. Geleneksel kursların dışında, ekonomik değer yaratacak yeni kurslarımızla beraber köylerimizde açtığımız tarım ve hayvancılık kurslarımız büyük ilgi görmüştür.

Eğitsel faaliyetlerimizi büyük oranda turizmin ihtiyacı olan hizmet sektörü ve hediyelik eşya yapımının geliştirilmesi kurduk. Kurslarımızın sürdürülebilir olması için kurslardan elde edilen ürünlerin satış ve pazarlanmasına dönük alt yapı çalışmalarımızı büyük oranda tamamladık. Bu bağlamda Belediyemizin kurumumuza tahsis ettiği iki adet teşhir ve satış dükkânı ile büyük otellerimizde hediyelik eşyaların satışı için gerekli çalışmalar tamamlanmıştır. Diğer taraftan Hopa Kaymakamlığı’nın çalışmasını başlattığı Sarp sınır kapısında da teşhir ve satış merkezimiz turizm sezonunda hazır hale gelecektir.

Ürettiğimiz ürünlerin bir marka olması gayesiyle tamamen eğitmen ve kursiyerlerimizin tasarladığı Hopa Bebeği çalışması basınımızın da ilgisini çekerek önemli bir gelişme sağlamıştır. Yaklaşık 80 kursiyerimiz sosyo-ekonomik değeri olan, yöresel fiğur ve motiflerin işlendiği el sanatları ürünlerini seri üretimini gerçekleştirir durumdadır.

Sayın Valim, Değerli Konuklar, Kurumumuza maddi ve manevi desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen çalışmalarımıza yön vererek motivasyonumuzu sürekli yüksek tutan İlçe kaymakamımız Sayın Mehmet Ali Özkan’a kurumumu adına teşekkür ediyorum. Aynı zamanda tüm faaliyetlerimize destek olan Belediye Başkanımız, Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımıza ve bizlere katkıda bulunan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum.

Bugün açılışını yapacağımız sergimizin hazırlanmasında emeği geçen kursiyer ve eğitmenlere teşekkür ederek, sergimizin ilçemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Daha sonra Artvin Valisi Kemal Cirit, Hopa Kaymakamı Mehmet Ali Özkan ve Hopa Belediye Başkanı Nedim Cihan tarafından kursun açılış kurdelesi kesildi.  Sergiye katılan protokol üyeleri ve vatandaşlarda sergi de açılan stantları tek tek ziyaret etmeleri ardından açılış töreni de sona erdi.

Hopa HEM yılsonu sergisi 3 gün boyunca açık kalacak.

Share
1094 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?