logo

Hopa Engereği İçin Çalışma Gerçekleştiriliyor

Dünyanın en zehirli yılanlarından olan engerek ailesinin Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki tek çeşidi olan ve ismini de daha çok Artvin’in Hopa ilçesinde görülmesi nedeniyle bu ilçeden alan Hopa Engereği (vipera kaznakovi) için Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışmalar tamamlandı. Hopa engereği için yapılan bu çalışmalar kapsamında bu eşsiz türü korumak için de gerekli planlamalar hazırlandı ve uygulamaya konuldu.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen çalışmada Prof. Dr. Cemal Varol Tok, Doç. Dr. Kerim Çiçek, Yrd. Doç. Dr. Murat Afsar ve CB Uzmanı Ceren Alparslan görev alırken, çalışma Artvin’in Hopa, Arhavi, Borçka, Şavşat, Ardanuç ve Yusufeli ilçelerinde gerçekleştirildi. Çalışma kapsamında Hopa Engereği’nin bölgedeki yayılışı, yayıldığı alanlardaki popülasyonu, türe yönelik mevcut tehditlerin tespiti ve tehdit altında olduğu yaşam alanlarının korunması için yapılması gerekenler araştırıldı.

Yapılan araştırmalarda yılanın bodur bitkilerin bulunduğu alanlarda, yaprak dökülen nemli ortamlarda ve 1 metre yüksekliğe kadar olan noktalarda güneşlendiği gözlendi. Endemik tür olan yılanın korunması için yılanın bulunduğu bölgedeki habitatın korunması, korunaklı yeni habitatlar oluşturulması, tarımsal ilaç ve gübre kullanımın kontrol edilmesi, insanlarla teması olan bölgelerde öldürülmesinin önlenmesine yönelik raporlar da hazırlanarak ilgili kuruluşlar ile paylaşıldı.

“Amaç Biyolojik Çeşitliliğin Korunması”

Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğü tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada bu çalışmadaki amaç biyolojik çeşitliliği koruyarak gelecek kuşaklara aktarmak olarak vurgulandı. Açıklamanın detaylarında ise “Bakanlığımızın temel vazifelerinden biri de, biyolojik çeşitliliğin korunması olup, bu çerçevede tür zenginliğimizi koruyarak gelecek nesillere aktarmaktır. Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemiz, farklı iklim kuşaklarını ve her biri kendine özgü türlere ve doğal ekosisteme sahip üç farklı biyocoğrafik bölgeyi bünyesinde barındırması gibi nedenlerle zengin bir biyolojik müze özelliğindedir. ‘Nesli Tehlike Altındaki Türlerin Korunması’ amacıyla Genel Müdürlüğümüzce ‘Tür Eylem Planı Projeleri’her yıl 10 adet türe özgü olacak şekilde hazırlanmaya başlanmış olup, 2019 hedefleri kapsamında 100 adet tür için devam edecektir. Bu kapsamda; Hopa Engereği veya Kafkas Engereği’de bu kapsamda ele alınmıştır. Çalışmalar planlandığı şekliyle de başarıyla sürdürülmektedir. ” denildi.
Yapılan bu çalışma ile birlikte şimdi Hopa Engereği’nin korunması için çalışmalar gerçekleştirilirken, bu eşsiz türün korunması için ortaya konulan plan doğrultusunda uygulamalar yapılıyor.

Dünyanın En Zehirli Yılanlarından

Türkiye’nin Kuzeydoğusu’ndan Gürcistan ve Rusya’nın Doğu Karadeniz kıyılarına kadar olan dar alanda; deniz seviyesinden 1000 m yüksekliğe kadar dağılış gösteren bu tür dünyanın en zehirli yılanlarından biri olarak görülüyor. Rus doğa bilimci Aleksandr Nikolaevich Kaznakov tarafından 1909 yılında bölgede keşfedilen engerek türünün Hopa’da ilk olarak 1947’de tespit edilen bir alt türü olarak literatüre girdi. Hopa Engereği’nin boyu 70 cm kadar olabiliyor. İnce boyunlu bir engerek türü olan Hopa Engereği’nin erkekleri dişilerine göre daha kısa ve incedir. Sırt tarafının zemin rengi sarımsı griden kahverengi ve siyaha kadar değişir. Sırtta bu zemin üzerinde zigzag veya uzunlamasına kırmızı, pembe, kahverengi veya sarı tonlarda bir çift bant uzanır. Nadir olsa da tamamen siyah örneklere de rastlanır. Renklenme gençten erginliğe geçiş sürecinde değişiklik gösterir. Karın tarafı siyah ve sarımısı beyaz lekelidir. Çok zehirli olmasına rağmen bölgede engerek yılanı sokumu nedeniyle ölüm olayı yok gibidir.

Hopa Kafkas Engereği( Kantha)

Yöremizin engerek türünün tek örneği olup, özellikle Azlağa (Esenkıyı), Liman köyü, Higi (Başköy) ve Zeni bölgelerinde rastlanır. Doğurarak çoğalan bir yılan türü olup zehirlidir.
Renkleri; sarı – siyah , sarı – kahverengidir. Boyu maksimum 80 santimetreye kadar çıkabilir.
Son yıllara kadar Avrupalılar tarafından incelenmek üzere yurt dışına kaçırılmış olmasına rağmen, son zamanlarda devletin müdahalesiyle kaçırılma olayı engellenerek ekolojik denge sağlanmıştı.

Etiketler:
Share
2020 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?