logo

Hopa-Batum Feribot Seferleri İçin Çalışmalar Başladı

Sarp Sınır kapısındaki yoğunluğu eritmeye çare aranıyor.

Hopa – Batum Limanları arasında çalıştırılması planlanan Yolcu Gemisi ile Kaymakamlık Makamında gerçekleştirilen toplantıya, Kaymakam Mehmet Ali Özkan, Batum Başkonsolosu Yasin Temizkan, Batum Ticaret Ataşesi Mikail Develioğlu, Kaymakam Adayı Tayfik Kumbasar, Gümrük Müdürü Sıtkı Cengiz, Sahil Güvenlik Teğmen Ömer İnanç, Sanayi ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek, Batum Ticaret Odası Başkan Vekili Saim Yeşildağ, Hopaport Genel Müdürü Meriç Burçin Özer, Deniz Ticaret Odası Başkanı Tekin Ataselim ve SYS Med Firma Yetkilisi Mikail Yıldız katıldı.

Yapılan Protokolle iki ülke vatandaşlarının birbirlerinin ülkelerine kimlik kartıyla seyahatine imkân tanımakta ve her iki ülke vatandaşlarının her girişte 90 günü aşmayan süre için Gürcistan a vizesiz olarak(Kimlikle)  girme ve ülkesinde kalma imkânı sağlamıştır.

Her iki ülke için Sınır geçiş esnasında birçok kez araçtan inip ve arabaya tekrar binme işlemi olmayacak, Günü birlik gezi düzenleyen firmalarla anlaşma yapılması durumunda yolcu için deniz yolu ile gezi imkânı ve direkt olarak limanlara iniş imkânı sağlanacak. Hopa – Batum arası karayolu ve taksi ile gidecek  olanlar içinde cüzi bir fiyat avantajı söz konusu olacak önemli konumdalar ve ticari anlamda da her geçen gün artan bir iş hacmi mevcut. Bu durum tespit edildikten sonra gerekli ön çalışmaları yaparak  ve bu projenin önemli  olduğuna karar vererek uygulamanın başlatılması için bugüne kadar çeşitli görüşmeler yapıldı.

Hopa Kaymakamı Özkan, “Türk-Gürcü dostluğunu, her iki ülkenin de yararına olacak şekilde verimli hale getirmek istiyoruz. Hopa – Batum  arasında deniz bağlantısının sağlanması, hem turizm hem de iş bağlantılarını artırır.

Hopa – Batum Deniz seferleri bu şekilde hem yabancı misafirlerimiz bir çeşitlilik yaşıyor, hem de komşu ülkemizle ilişkilerimiz pekiştiriliyor. Yine Gürcistan’dan da ülkemize turist geliyor. Bunlar ya günübirlik oluyor ya da konaklamalı. Her iki uygulamada da Türk turizmi ve ekonomisine katkı sağlanıyor.” açıklamalarında bulundu.

Bu yoğun insan sirkulasyonunun merkezinde bulunan Sarp Sınır kapısında yaşanan yoğunluğun beraberinde çeşitli sıkıntıları da doğurduğunu ifade edilen toplantıda Deniz yolculuğunun önemli bir alternatif olduğu ve bu konuda herkesin özverili bir şekilde soruna sahip çıkması gerektiği toplantıda dile getirildi.

HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer’de, Hopa limanı olarak şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada kendilerinin yapabilecekleri bir şey varsa yapacaklarını ve destek olacaklarını ifade ederek “Deniz yolculuğu konusunda daha önce Sayın Başkonsolosumuzun limanımızı ziyaretinde de ifade ettiğim gibi THY terminalinin bulunduğu alanda bir bölümü bu iş için tahsis edebileceklerini” sözlerine ekledi.

Toplantıdan çıkan kararlar doğrultusunda tarafların tekrar durum değerlendirmesi yapması ve kısa bir süre sonra tekrar bir araya gelmesi temennisi ile toplantıda sonlandırıldı.

Etiketler: » » » » »
Share
1424 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?