logo

“Hod’un Yok Olmasına İzin Vermeyeceğiz”

 

Artvin’de, Yukarı ve Aşağı Maden köylerinde ÇED gerekli değildir iptali gerekçesiyle acılan davanın keşif gününde köylüler, keşif heyetini Maden’e hayır yazılı atkılarıyla karşıladı.

Aşağı ve Yukarı maden (Hod) köylerinde 3 arama ruhsatı ve bir siyanürlü açık altın madeni işletmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen, ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptali istemiyle açılan dava sonrası bölgede bilirkişi heyeti inceleme yaptı. Heyetin gelişi nedeniyle yola karşılıklı dizilen bölge sakinleri, ‘Madene hayır’ yazılı atkıları ile heyeti karşılayarak tepkilerini dile getirdi.

Yukarı ve Aşağı Maden köylerinde 7.3 hektarlık alanda aram ruhsatı alan maden şirketi, aynı zamanda  açık altın işletmesi ve siyanür havuzları kurulması için geçen yıl başlatılan çalışmada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verdi. Yöre halkı, bu gelişme sonrası kararının iptali istemiyle  Rize İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Dava kapsamında Yukarı ve Aşağı Maden köylerinde bilirkişi heyetleri keşif incelemesi yaptı. Heyetin gelişi nedeniyle aşağı Maden köyü girişinde toplanan  grup, yol kenarında karşılıklı dizilerek, ‘Madene hayır’ yazılı atkılar açtı.

Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, Siyasi Parti İl Başkanları ve yönetimleri STK’lar ve köy sakinleri katılarak destek verdiği gruba köyün kadınları ayran ve bişi ikram ettiler. Keşif heyeti incelemenin ardından köyden ayrıldı.

Köyümüzün Yok Olmasına İzin Vermeyeceğiz

Keşif sonrası açıklamalarda bulunan Maden köyü sakinlerinden Abdullah Aydın, köyün doğasıyla, suyuyla, yaylasıyla, kurduyla ve kuşuyla insanlık tarihine değer katmış bir yer olduğunu belirterek, “Biz köyümüzün tarihi ve doğasıyla yaşamasını istiyoruz. Şu ya da bu biçimde yok olmasına izin vermeyeceğiz. Biliyoruz ki altın madeni işletmeciliği girdiği yeri batırıyor ve bu nedenle köyümüze sahip çıkıyoruz” dedi. Aydın, “Hod insanı çalışkan ve her kulvarda başarılı olan insanlardır. Bu aynı genel bir saldırının parçasıdır. Orada HES yap, burada maden, yık, yak patlat!  İşte biz buna karşı çıkmak ve köyümüze sahip olmak için buradayız. Çok doğru ve onurlu bir iş yaptığımızı a düşünüyoruz.  Gayet demokratik yollarla da anlatmaya çalışıyoruz. Bilirkişileri bekliyoruz” ifadesini kullandı.

Maden İzleme heyeti üyesi Necati Gürsoy, köylerini korumak için burada olduklarını ve açılan davanın takibini yapmak için burada olduklarını belirterek; “ Kanada menşeli AMG madencilik burada siyanürlü Altın İşletmeciliği için başvuruda bulundu. Bunun üzerine Rize İdari Mahkemesine 2 avukatımız dava açtı. 73 kilometrekare alanda arama ruhsatı var. Ardanuç’un Meşeli köyünden Yusufeli’nin Hostapor Köyü’ne kadar alanda madencilik yapacaklar. İngiltere’de kaç TV ‘ye çıkmışlar sevinçle anlatıyorlar. Sitelerine HOD’un haritasını fotosunu koymuşlar. Biz bu şirketi çok yakından takip ediyor. Cominco’nun Artvin Cerattepe’ye kazma vurduğunda başında bulunan Firüz Alizade şu anda bu şirketin CEO’sudur. Burada bir yıl içinde 10 bin metre sondaj yaptılar. 20 bin metre daha sondaj var. Bunun için 7-8 trilyon bütçe ayırmışlar. Ben dünyanın her yerine gittim. Sizin meslektaşınızım. Gazeteci olmam hasebiyle birçok ülkeye giderek özel izinlerle maden alanlarına gittim. Öyle herkese de izin vermezler. Gördüklerimin içinde bir tanesi bile doğaya zarar vermemişti diyemem.  Hele buradaki madencilik ise dünyanın en vahşi madenciliği olacak. Sadece Hod değil, civarındaki yaşam alanları da büyük zarar görecek. Madencilere su lazım. Buradaki suyumuzu da onlar alıyor. Kısaca köy diye bir yer kalmıyor. Onun için buradayız” dedi.

Davanın Av. Metehan Özkan; “yüzlerce maden işletmesi için arama ruhsatı verilmiş,  daha doğrusu Artvin vadisinin hemen hemen hepsi madenciliğe kurban edilecek gibi gözüküyor. Artvin’deki bütün sivil toplum kuruluşları Arvin halkı çevre felaketlerin önüne geçebilmek adına bir mücadele yürütülüyor bu mücadelelerin bir tanesi de burada Aşağı ve Yukarı maden faaliyetlerini gerçekleştirmek istiyor.  Rize İdare Mahkemesine açtığımız davaların ilk keşfi, bu gün yapıldı biliş kişi heyetiyle Aşağı ve Yukarı maden köylerinde yaşayan halk buraya geldi duyarlılık gösterdi bununla ilgili keşif yapıldı biz gerçeği göstermeye çalıştık.

Cerattepe’de başlayan doğayı koruma çevreyi koruma Artvin’i koruma hareketi, Aşağı ve Yukarı maden içinde geçerli.  Cerattepe’deki duyarlılığın öncülerinden neşe hanımda aramızda, Artvin’in avukatlarından Muhammet bey’de aramızda , siyasi parti il başkanları burada hem Ak Partinin hem, cumhuriyet Halk partisinin, burada herkes başka siyasi partilere oy verebilir ama konu çevre olduğu zaman burada herkes çevrecidir.  Burada siyasi bir ayrım yoktur bunu görmek bizi mutlu ediyor bu duyarlılığın devam etmesini diliyoruz. İnşallah bu davamız kabul olur bu ruhsatlar iptal olurda doğayı ve çevreyi kurtarırız diyoruz.

bugün burada şunu gördük,  maden araması yapan şirket, bize yanlış yer gösterdi, aldığı ruhsat değil başka ruhsat gösteriyor. arama yaptıkları değil başka yeri gösteriyor. Ayrıca içme sularımızın kirlettiklerini gördük arama sondajından sonraki atık suların  hemen derenin kenarında depolandıklarını içme ve sulama suyumuza karıştığına şahit olduk buda bizimda bizim davamızın haklılığını gösteriyor” dedi.

Davanın diğer Av. Muhammet Altunal ise; “Öncelikle Hodlulara teşekkür ediyorum köylü olarak bir bütünlük içerisinde duyarlılık gösterdikleri için. Burada siyanür havuzunun da içinde barındıran bir entegre fabrikası söz konusu biz bugün ilk aşamasında hiç burada maden çıkmasın aranmasın noktasında bile hukuku bir mücadele başlattık. Fakat bu projenin en sonunda şu var Hod köyünde bir fabrika kurulacak. Burada çıkartılacak madeni bu fabrikada zenginleştirecekler ve siyanür havuzlarında da ayrıştıracaklar yani buradan çıkartılan madeni alıp ayrıştırmadan zenginleştirmeden burada işlemeden başka bir alana götüremezler.

Böyle bir fabrikanın siyanür havuzlarının içinde barındıran bir fabrikanın burada kurulması demek zaten arama ruhsatına konu alanlara gidip baktık bu başlangıç aşaması bile köyde  tahribat yaratmış. İşletme aşamasına geçildiği zaman köyün yok olmaması köyün kültürün tarımsal faaliyetlerin kültürel faaliyetlerinin yaşam alanlarının yok olmaması imkansız şimdi Artvin’e baktığımız zaman  Artvin maalesef yeril altında bir zenginlik barındırıyor fakat birde yerin üstünde olağan üstü derecede doğal zenginlik ve doğan güzellik. Maden Köyü Artvin’imizin tarihi kültürel açısından çok zenginlik barındıran bir köyü köylülerinde burada madene karşı olağan üstü bir direnci söz konusu. Burada fabrikalar kurulduğunda köy heyelan ve sellerle yok olacak. İçme suları şirketin eline geçek. Bu köyü besleyen su o fabrikanın çalışması için soğutulması ayrıştırılması için köylünün elinden alınmak zorunda kalacak. Köylünün elinden içme ve sulama suyu alındığı zaman doğal olarak köylüde göçe zorlanmış olacak. Biz hukuken sizlerle beraber Artvin halkı olarak mücadeleyi sürdüreceğiz Allahlın izniyle de bu mücadele olumlu sonuçlanacak” dedi.

 

Etiketler: » » » » » »
Share
2969 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?