logo

Hodlular Derneği Geleneğini Sürdürüyor

Aşağı-Yukarı Maden Köyleri, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği öğrencilere burs ve yardım geleneğini sürdürüyor.

Bu yıl da 50 öğrenciye yardım yaparak eğitime katkı sundu. Başkan Rıza Şimşek ve dernek yönetimi, bir ülkeyi iyi yetişmiş, eğitimli insanların sırtlayarak Atatürk’ün işaret ettiği, çağdaş, muasır medeniyetlere taşıyacağını belirterek kalkınmışlığın temelinde eğitimin olduğunu ifade ettiler.

“Şimşek Hodlular olarak eğitime çok önem veren ve birçok önemli şahsiyet yetiştirmeyi başarmış bir köyüz. Eğitimin ne demek olduğunu çok iyi biliyoruz. Bir ülkenin kalkınmışlığının temelinde eğitim bulunmaktadır. Öğrencisini okutmakta güçlük çeken ailelerimiz var. Bu nedenle elimizden geldiği kadar üniversitede öğrenim gören öğrencilere burs sağlamaya çalışıyoruz. Bunun dışında aramızda topladığımız paralarla bursun dışında ayrıca 50-100 kadar öğrenciye bir kereye mahsus yardım ediyoruz. Bu öğrencileri tespit ettikten sonra hesap numaralarına yatırıyoruz. Bunun yanında bir de sürekli öğrenim boyunca burs verdiğimiz öğrencilerimiz de vardır.

“Rakam Olarak Küçük Örnek Olması Bakımından Büyük Bir Adımdır”

Belki rakam olarak öğrencilere verdiğimiz maddi destek küçük olabilir. Ancak diğer STK’lara örnek olması bakımından bence büyük bir adımdır. Buradan durumu iyi olan hayır severlerimize de bu vesileyle çağrıda bulunmak istiyorum. Biliyoruz ki, Artvin’i Artvin yapan, her yerde onur ve gururla yaşamamızı sağlayan en önemli neden eğitime verdiğimiz önem ve eğitimli insanlarımızın yurdun dört bir yanında verdiği hizmet ve taşıdığı Artvinlilik kültürüdür.

“Köyümüzde Kaza Geçiren, Hastası Olanlara Da Yardım Yapıyoruz”

Biz Aşağı ve Yukarı Maden (HOD) köyleri, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak kurulduğumuzdan beri aktif dernek olduk. Birçok dernek kurulur, ancak tabelada kalır. Biz bir lokal açtık, köylülerimiz oraya geliyor. Burada bir kişiyi de istihdam etmiş olduk. Her yıl mutlaka geleneksel HODLULAR buluşmamız olur. Bunun dışında köyümüzde bir köylümüz kaza geçirirse, maddi anlamda sıkıntıya düşerse dernek olarak toplanır gereken desteği sağlarız.

24 Mayıs 2015 Pazar Geleneksel Hodlular Kafkasör Buluşmasına Davetlisiniz

Biz bu yardım ve dayanışmayı gelenek haline getiren bir dernek olarak bu yılda 24 Mayıs Pazar günü Geleneksek Hodlular Kafkasör Buluşması’nı gerçekleştireceğiz. Biz bu buluşmaya tüm Artvin halkını yerel ve ulusal basını da davet ediyoruz. Bu etkinlik aynı zamanda Kafkasör gibi Artvin’e çok yakın olan ancak cennet ile tarifi yapılabilen muhteşem doğa Kafkasör’de yapmamızın elbette ki nedenlerinden birisi bu olup, aynı zamanda bu etkinlikle Kafkasör’ün tanıtılmasına Hodlular olarak katkı sunmaktır” ifadelerine yer verdi.

Türkiye Genelinde 35 Bin Hodlu Yaşıyor

Artvin’de aktif dernek faaliyetlerini yaparak dikkatleri üzerine çeken Aşağı, Yukarı Maden Köyleri derneği her yıl Artvin’de ve Artvin dışında tüm köylüleri buluşturup, Oba kültürünü yaşatmaya devam ediyor. Özellikle asıl büyük buluşma HOD Dağı yaylasında bulunan muhteşem doğa içindeki mesire alanı Vaşnikora’da 2 gün boyunca çadırlarda konaklayarak şenlik haline getiriyorlar. Türkiye genelinde 35 bin Hodlunun yaşadığı ve isim isim adresleriyle birlikte bilindiği belirtiliyor.

Share
1573 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?