logo

Hod Köyü’ne İlk Bilirkişi Heyeti 1 Haziran’da Geliyor!

Aşağı ve Yukarı Maden köylerinde yapılmak istenen siyanürlü Altın projesine karşı çıkan Hodlular konuyu mahkemeye taşıdı.

1 Haziran 2016 Çarşamba günü Bilirkişi heyeti gelerek söz konusu alanı inleyecek. Daha sonra rapor yazılacak ve bu rapor Mahkemeye sunulacak.

Bilirkişi heyetinin yapacağı keşfe herkes davet eden yukarı Maden Köyü halkından Dursun Kurt, “Artvin’in genelinde çok büyük sorunlarımız var. Cerattepe gibi artık il dışına taşmış, dünyada bilinen bir yaşam alanı mücadelesini yürüyoruz. Fakat bunun gölgesinde kalan birçok yerde çok büyük sıkıntılar var. Bunlardan birisi de Yukarı maden Köyü’dür. Şimdiden çevre sorunları başladı bile. Her tarafı delik deşik etiler. Madenlerle temas eden yer altı suyu açıkta akıyor. Biz Tıpkı 14 Mart’ta Cerattepe’de bilirkişi heyetini karşıladığımız gibi karşılama yapmak istiyoruz. Köyümüz orada iken bu madenciliğin yapılması imkânsızdır. Artvin halkı Artvin’e sahip çıkmaya devam edecek. Biz buna mecburuz. Çünkü inanın başka Artvin2i bulamazsınız” dedi.

Hot Projesi’nde Mineralizasyon Güneye Doğru Devam Ediyor

Hot Maden Projesi ile ilgili 8 Haziran 2015 tarihinde eklenmiş olan ve http://www.madencilik-turkiye.com/haberler/haberdetay/1305 linke tıkladığınızda karşınıza bu haber geliyor.

Mariana Resources ve Lidya Madenciliğin ortak girişimi ile yürütülen Hot Maden projesinin 2. aşama sondaj programı kapsamında, ilk 4 kuyunun sondajının tamamlandığı duyuruldu. Nisan ayında açıklanan sondaj sonuçlarını teyit etme ve yeni noktalarda sonuç elde etme mahiyetinde yapılan yeni sondajların sonuçlarına göre; HTD – 8 kuyusunda: 9,5 metreden itibaren 90,9 metre boyunca % 0,8 Zn ve 129,5 metreden itibaren 7,2 metre boyunca 2,1 g/t Au ve % 1,6 Cu, HTD – 9: 40. metreden itibaren 22 metre boyunca 3,1 g/t Au, % 0,3 Cu, ve % 1 Zn, HTD – 10: 81,8. metreden itibaren 66,1 metre boyunca breşleşmiş andezit/stokvörk yapısı oluşumu + jasperoid ve güçlü bir kalkopirit pirit mineralizasyonu ve 147,9 metreden itibaren 80,2 metre boyunca sülfit taşıyan andezitler ile 10 metreye kadar ulaşan masif kalkopirit – pirit oluşumu (analiz sonuçları henüz beklemede), HTD – 11: 255,3. Metreden itibaren 125 metre boyunca breşleşmiş andezit/stokvörk ile birlikte güçlü kalkopirit – pirit mineralizasyonu + jasperoid oluşumu (analiz sonuçları henüz bekl kayseri escortemede) elde edildiği belirtiliyor. 8 ve 9 numaralı sondajlar sayesinde mineralizasyonun güneye dalımının kuzey ucu hakkında daha kapsamlı sonuçlar elde edebildiklerini açıklayan Mariana Resources CEO’su Glen Parsons, 10 ve 11 numaralı sondajlar sayesinde bu iki nokta arasında devamlılık olduğu ve güneye doğru devamlılığın sürdüğünü belirlediklerini ifade etti. Parsons ayrıca, mineralizasyon alanındaki uzantıların umut verici olduğunu ve delinmeye başlanan 12 ve 13 numaralı kuyular ile birlikte mineralizasyon alanının derinliği ve genişliği hakkında daha detaylı bilgi elde etmeyi amaçladıklarını belirtti.

Etiketler: » » »
Share
972 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?