logo

Hizmete mi Yoksa Siyasi Düşünceye mi Oy Verilmeli?


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Malum yerel seçimlerin tarihleri yaklaşmaya başladı. Siyasette de tarih yaklaştıkça hareketlilik yaşanmaya başladı. CHP’de belediye başkanlıkları için aday adaylığı yarışı başladı. CHP’nin Artvin Merkez ve ilçelerindeki Belediye Başkan aday adaylığı müracaatları için bu ay itibariyle başvurular sona eriyor. Artık aday belirleme aşamasına başlanacak. İl Merkezi ve ilçelerde belediye başkan aday adaylığı düşünen isimler bir bir açıklamalarda bulundular.

Ben bununla ilgili daha sonra değerlendirmede bulunacağım. Tam isimler netleştikçe bu isimler üzerine değerlendirmelerim olacak. İlçeleri de dolanacağım ve yorumlarımı zaman içerisinde sizlerle paylaşacağım. Bugün ki yazımda CHP’nin aday adaylarının açıklamalarında vurguladıkları bir konuya parmak basmak istiyorum. CHP’nin gerek ilçelerdeki gerekse de Artvin Merkez’deki aday adaylarının genelinin bahsettiği bir eleştiri oldu. Bu eleştiri de Artvin’in AK Partili belediyeler döneminde hizmet alamadığı yönündeki eleştiriler idi.

Şimdi bu konu üzerine duracağım. Öncelikle ben Artvin Merkez’i irdeleyeceğim, ardından diğer ilçelere ilişkin de arka arkaya yapacağım gezilerden sonra değerlendirmelerim olacak ve onları da zaman içerisinde sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Artvin Merkez Belediyesi’nin icraatlarına ilişkin daha önce defaten yazılarım olmuştu. Siyaset siyasetçilerin işi olduğu için o konulara fazla girmeyeceğim. Tabi ki belediye başkan adayları açıklamalarda bulunurken siyaseten açıklamalarda bulunmalılar. Hele de muhalefet partisinin adayı iseler doğal olarak daha fazla eleştirisel açıklamalar olacaktır. Bütün bunlara saygı duyuyorum ancak ben bir sadece vatandaş olarak Artvin Belediyesi’nin 4.5 yılda yaptıklarını ve şehri değiştirip değiştiremediği noktasındaki düşüncelerimi aktarmak istiyorum. Bu yazımın sonunda da sizlere bir soru yönelteceğim.

Başkan Kocatepe Döneminde Artvin Hizmet Almadı Demek Büyük Haksızlık

Az öncede belirtmiştim, siyaseti siyasetçilere bırakacağız ancak sade bir vatandaş olarak söylemem gerektiği için ve de bu düşünceme kesinlikle inandığım için belirtmek istiyorum ki; AK Partili Belediye Başkanı Kocatepe döneminde Artvin hizmet almadı demek bence çok büyük haksızlık olur. Şunu diyebiliriz: Ben olsaydım daha fazla icraat yapardım veya daha farklı alanlara yatırımları yönlendirirdim.

Bunlar tartışılabilecek konulardır. Herkesin bakış açısına göre değişkenlik gösterebilir fakat hiç hizmet almadı dediğimizde el insaf demekte fayda var. Bırakalım şimdi siyasi görüşlerimizi bir tarafa ve Artvin’deki değişime her alanda bakalım. Artvin Merkez’de son 4.5 yılda gözle görülür, elle tutulur, fiziksel de hemen fark edilebilir noktada büyük değişimler yaşanmıştır. Bugün ilimize dışarıdan gelen hemen hemen herkesin fark ettiği bu değişimi biz Artvin’de yaşayanların fark etmemesi imkansızdır. Belki AK Parti Artvin Belediyesi’ni aldığı zaman beklenti çok ama çok yükseklere çıkarılmış olabilir ve bu beklentinin bir miktar altında kalınmış olsa da benim şahsi beklentimin çok ama çok ötesinde Artvin Merkez hizmet görmüştür. Bunu görmezden gelemeyiz. Zaman zaman yazılarımda belirtiyordum hizmetlerden ve bu değişimlerden bahsediyorum bildiğiniz üzere. Artvin Merkez’de bu değişimleri fark edemeyen vatandaşın varlığını görmek bile bazen üzüyor beni. Olaya siyasi anlamda bakmak ve böyle yaklaşmaya da anlam veremiyorum.

Şimdi buyurun bazılarını sayalım ve bu yatırımları nasıl görmezden geleceğimizi sizlere sorayım.

Bu hizmetleri görmezden mi geleceğiz?

Ulaşım noktasında Artvin’de yeni yapılan yolları ve mevcut olan yollardaki genişlemeleri, mahalleler arasındaki bağlantı yollarını şimdi görmezden mi geleceğiz? Atatepe, Kafkasör, Kadir Topbaş Bulvarı, İsmet Acar Bulvarı, Kafkasör Turizm yolu, Yeni İskebe yolu, Şara-Atatepe bağlantı yolu, Korzul-Şara bağlantı yolu, Balcıoğlu-Ahmet Çavuş sokak bağlantı yolu, Orta Haypet-Alt Haypet bağlantı yolu, Yurttaş Saraç Caddesi’nde genişleme gibi sadece bazılarını sayabildiğim ulaşım alanında yapılan hizmetleri bizler nasıl görmezden geleceğiz?Bu şehirde ulaşımda alternatifsizlik yaşanırken bugün ulaşımda alternatif yaşanıyor olmasını hizmetten mi saymayacağız? Otobüsleri, Atatepe’ye dolmuş taksi hizmetini beynimizden mi sileceğiz?

İçme Suyu projesi alanında başlatılan ve tamamlanmak üzere olan bu şehrin elli yıllık su sorununu ortadan kaldıracak olan Hatila suyunun Artvin’e gelişini biz yok mu sayacağız? İçme suyunda yapılan indirimi yapılmadı mı kabul edeceğiz?

Sosyal belediyecilik alanında yapılan hizmetlerden cenaze hizmetlerini yok mu sayacağız? Aşevi, engelli ve yaşlı vatandaşların evlerine yapılan temizlik hizmetini, engelli ve kadınlar için belediyenin başlattığı üretime dönük hizmetleri, yine ihtiyaç sahibi vatandaşlar için yapılan yardımlaşma çalışmalarını, bizzat Başkan Kocatepe ve eşi Hacer Kocatepe’nin hastalara yaptıkları ziyaretleri, doğum yapan bayanlara yapılan ziyaretleri yapılmıyor mu kabul edeceğiz? Artvin’de gençlerin tiyatro yapmalarına imkan tanıyan belediyenin bu imkanları sağlamadığını mı düşüneceğiz. Kafkasör Festivali, Artvin tanıtım günleri, 7 Mart Artvin’in Kurtuluş Bayramı, 18 Mart Çanakkale ruhunun yaşatılmasını ve belediye bünyesinde gerçekleştirilen onca tiyatro gösterimi, konser ve sohbet toplantılarını unutacak mıyız? Kültür Sokağı’nda çocuklar için gerçekleştirilen şenlikleri, ramazan aylarında açılan çadırları ve bu çadırlarda bir sofrada yemekler yenilmesini değerlendirme dışında mı tutacağız?

Kültür sokağı gibi muhteşem bir sokak projesini ve bu projenin ilimize kattıklarını unutacak mıyız? Haybulansı, Hayvan rehabilitasyon merkezini, kurban kesim yerlerini, İskebe bölgesinde yanan çöp nedeniyle oturamayacak duruma gelen vatandaşları kurtaran yeni çöp depolama merkezinin kurulmasını, Çoruh Park ile birlikte bu şehre yeni yaşam merkezi kazandırılmasını kabul mu etmeyeceğiz?

Coğrafi özellikleri nedeniyle engelli ve yaşlı vatandaşlarımızın şehrimizde daha rahat yaşayabilmelerini sağlamak maksadıyla yapılan yürüyen merdivenleri, sağlıklı yaşam merkezini, yeni hamam projesini hiç başlanmamış kabul edip hizmetten mi saymayacağız? Marina sosyal tesislerindeki gelişmeleri, Kafkasör Sosyal tesislerinde ve Atatepe’de restoran hizmetlerinde atılan adımları yapılmadı mı kabul edeceğiz?

Artvin Belediye Basketbol takımı ile bu şehre yeni bir heyecanın gelişini, spor takımlarımıza ve halkoyunları ekiplerine verilen destekleri, Başkan Kocatepe’nin bizzat girişimleri ile ilimizde son 4.5 yılda yapılan onlarca sportif etkinlikleri unutacak mıyız?

Eğitim alanında verilen destekleri, eğitim öğretime yeni başlayan çocuklarımıza yapılan yardımları, eğitim kurumlarının bahçelerine yapılan hizmetleri, mahalle ve sokaklarda yapılan çocuk oyun parklarını, yürüyüş yolları ve spor aletlerini görmezden mi geleceğiz? Bir çok mahalle ve sokakta yapılan yeni merdivenleri ve istinat duvarlarını, yol genişlemelerini, Yeni Mahalle yolunda, İnönü Caddesi’nde yapılan seyir teraslarını ve çevre düzenlemelerini, Artvin’in daha güzel görünmesi için yapılan peyzaj düzenlemeleri ve çiçeklendirmeleri hizmetten mi saymayacağız? Yollarımızda belki istenilen kalitede asfalta henüz tam kavuşamamış olmamıza rağmen asfalt kalitesinde ve parke taş konusunda yapılan yenilenmeleri de kabul mu etmeyeceğiz? Belediyenin sorumluluk alanında olmamasına karşın Seyitler Bölgesi’ne yapılan hizmetleri, yine Başkan Kocatepe’nin gayretleri ve kişisel girişimleri ile AK Parti’nin vekillerinin ve de bakanlarının destekleriyle bu şehre getirilen onca hizmeti unutup bu şehre hizmet yapılmadı mı diyeceğiz?

Değerli okurlarım yukarıda yazdığım hizmetlerin belki de sadece bir kısmıdır. İnanın şuan sayamadığın onlarca belki de yüzlerce hizmet daha vardır. Hiç değinmediğim konularda da yapılmış onlarca hizmet daha vardır. Belki bana kızabilirsiniz ancak net olarak söyleyeyim ki Artvin 80 yılda aldığı hizmetin belki de onlarca kat daha fazla hizmet aldığı bu dönemde bu hizmetleri bizler sadece vatandaş olarak görmezden gelirsek eğer bu Dünya’yı boş verelim öteki dünyada inanın büyük hesap vermek zorunda kalırız. Ben olaya böyle bakıyorum.

Ve sorumu sizlere sorarak cevabı sizlerin vermesini arzuluyorum. Sorum şu:

Hizmete mi yoksa siyasi düşünceye göre mi bütün bu hizmetleri değerlendireceğiz? Cevabı sizlerin yorumlarına bırakıyorum.

Share
350 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Başkan Kocatepe’nin Projeleri Tam Not Aldı

  22 Mart 2019 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Geçtiğimiz günlerde yazdığım yazımda Artvin Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı’nın AK Partili Belediye Başkan adayı Mehmet Kocatepe’nin projelerini tanıtacağı toplantıyı büyük bir merakla açıklamasını beklediğimi ifade etmiştim. Başkan Kocatepe’nin proje tanıtım toplantısını takip ettiğim gibi, projelerini tanıttığı kitapçığı da detaylıca inceledim. Açık söylemek gerekirse Artvin’deki belediye başkan adayları arasında özellikle ittifak adayları arasındaki mukayese de kesinlikle Başkan Kocatepe, proje bazında 2-0 öne geçmiş durumda. Daha öncek...
 • Artvin’de Milliyetçi Oylar MHP’de Mündemiçtir

  21 Mart 2019 Köşe Yazıları, Taha İbrahimoğlu

  Bu sefer ki belediye seçiminin kaderini Artvin’de milliyetçi tutumu benimseyen vatandaşların oyları belirleyecek gibi. 2014 seçimlerinde kendi tabanını yansıtan doğru bir adayla yola çıkan MHP milliyetçi oyları bünyesinde tutarak, son yıllardaki en yüksek oy oranını yakalamıştı. Milliyetçi oyların MHP’de kalması sonucu, AK Parti ile CHP yarışta baş başa kalmış ve Mehmet KOCATEPE’nin farkı ile AK Parti seçimi rahat kazanmıştı. 5 yılda çok şey değişti. MHP’nin içinden yeni bir parti çıkmış ve son genel seçimlerde milliyetçi oylar ikiye bölün...
 • 3 Dönem Başkanlık Yapan Demir, Ardanuç’a Dördüncü Dönemde Ne Verebilir?

  21 Mart 2019 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Yerel seçim gündem yorumlarımıza devam edelim. Bugün ki gündem konum Ardanuç. Ardanuç ilçesine beş yıl önce yerel seçim öncesinde gittiğimde ilçede görüştüğüm insanlara sürekli olarak sorduğum soru şu idi: 2 Dönem belediye başkanlığı yapmış bir ismin yaptığı hizmetleri beğeniyorsanız oy verirsiniz. Beğenmiyorsanız da vermezsiniz. 2 Dönem başkanlık yapmış bir kişiye siyasi sebeplerle oy verilmez. Memnun iseniz oyunuzu verirsiniz. Memnun olmayıp sırf siyasi sebeplerle oy veriyor iseniz o vakit ilçenize dair eleştiride bulunma hakkınız bulunmaz. ...
 • El-Mecid (المجيد)

  20 Mart 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Mecid, mecd sıfatına sahip olan demektir. Mecd de büyüklük, genişlik, bolluk ve üstünlük ifade etmektedir. Allah (c.c.)’un zatı en yücedir. Bütün fiilleri güzeldir. Zatın yüceliği ile fiillerinin güzelliği bir araya geldiğinde mecd ortaya çıkar. Sözlükte "asil, şerefli ve seçkin olmak" anlamındaki mecd (mecade) kökünden türeyen mecid "asil, şerefli, cömert olan" demektir. Aynı kökten türeyen macid de bu manaya gelmekle birlikte sıfat-ı müşebbehe olan mecidin daha zengin içerikli olduğu kabul edilir. Mecid, Macid ile birlikte aynı anlama gelme...