logo

Hizmete mi Yoksa Siyasi Düşünceye mi Oy Verilmeli?


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Malum yerel seçimlerin tarihleri yaklaşmaya başladı. Siyasette de tarih yaklaştıkça hareketlilik yaşanmaya başladı. CHP’de belediye başkanlıkları için aday adaylığı yarışı başladı. CHP’nin Artvin Merkez ve ilçelerindeki Belediye Başkan aday adaylığı müracaatları için bu ay itibariyle başvurular sona eriyor. Artık aday belirleme aşamasına başlanacak. İl Merkezi ve ilçelerde belediye başkan aday adaylığı düşünen isimler bir bir açıklamalarda bulundular.

Ben bununla ilgili daha sonra değerlendirmede bulunacağım. Tam isimler netleştikçe bu isimler üzerine değerlendirmelerim olacak. İlçeleri de dolanacağım ve yorumlarımı zaman içerisinde sizlerle paylaşacağım. Bugün ki yazımda CHP’nin aday adaylarının açıklamalarında vurguladıkları bir konuya parmak basmak istiyorum. CHP’nin gerek ilçelerdeki gerekse de Artvin Merkez’deki aday adaylarının genelinin bahsettiği bir eleştiri oldu. Bu eleştiri de Artvin’in AK Partili belediyeler döneminde hizmet alamadığı yönündeki eleştiriler idi.

Şimdi bu konu üzerine duracağım. Öncelikle ben Artvin Merkez’i irdeleyeceğim, ardından diğer ilçelere ilişkin de arka arkaya yapacağım gezilerden sonra değerlendirmelerim olacak ve onları da zaman içerisinde sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Artvin Merkez Belediyesi’nin icraatlarına ilişkin daha önce defaten yazılarım olmuştu. Siyaset siyasetçilerin işi olduğu için o konulara fazla girmeyeceğim. Tabi ki belediye başkan adayları açıklamalarda bulunurken siyaseten açıklamalarda bulunmalılar. Hele de muhalefet partisinin adayı iseler doğal olarak daha fazla eleştirisel açıklamalar olacaktır. Bütün bunlara saygı duyuyorum ancak ben bir sadece vatandaş olarak Artvin Belediyesi’nin 4.5 yılda yaptıklarını ve şehri değiştirip değiştiremediği noktasındaki düşüncelerimi aktarmak istiyorum. Bu yazımın sonunda da sizlere bir soru yönelteceğim.

Başkan Kocatepe Döneminde Artvin Hizmet Almadı Demek Büyük Haksızlık

Az öncede belirtmiştim, siyaseti siyasetçilere bırakacağız ancak sade bir vatandaş olarak söylemem gerektiği için ve de bu düşünceme kesinlikle inandığım için belirtmek istiyorum ki; AK Partili Belediye Başkanı Kocatepe döneminde Artvin hizmet almadı demek bence çok büyük haksızlık olur. Şunu diyebiliriz: Ben olsaydım daha fazla icraat yapardım veya daha farklı alanlara yatırımları yönlendirirdim.

Bunlar tartışılabilecek konulardır. Herkesin bakış açısına göre değişkenlik gösterebilir fakat hiç hizmet almadı dediğimizde el insaf demekte fayda var. Bırakalım şimdi siyasi görüşlerimizi bir tarafa ve Artvin’deki değişime her alanda bakalım. Artvin Merkez’de son 4.5 yılda gözle görülür, elle tutulur, fiziksel de hemen fark edilebilir noktada büyük değişimler yaşanmıştır. Bugün ilimize dışarıdan gelen hemen hemen herkesin fark ettiği bu değişimi biz Artvin’de yaşayanların fark etmemesi imkansızdır. Belki AK Parti Artvin Belediyesi’ni aldığı zaman beklenti çok ama çok yükseklere çıkarılmış olabilir ve bu beklentinin bir miktar altında kalınmış olsa da benim şahsi beklentimin çok ama çok ötesinde Artvin Merkez hizmet görmüştür. Bunu görmezden gelemeyiz. Zaman zaman yazılarımda belirtiyordum hizmetlerden ve bu değişimlerden bahsediyorum bildiğiniz üzere. Artvin Merkez’de bu değişimleri fark edemeyen vatandaşın varlığını görmek bile bazen üzüyor beni. Olaya siyasi anlamda bakmak ve böyle yaklaşmaya da anlam veremiyorum.

Şimdi buyurun bazılarını sayalım ve bu yatırımları nasıl görmezden geleceğimizi sizlere sorayım.

Bu hizmetleri görmezden mi geleceğiz?

Ulaşım noktasında Artvin’de yeni yapılan yolları ve mevcut olan yollardaki genişlemeleri, mahalleler arasındaki bağlantı yollarını şimdi görmezden mi geleceğiz? Atatepe, Kafkasör, Kadir Topbaş Bulvarı, İsmet Acar Bulvarı, Kafkasör Turizm yolu, Yeni İskebe yolu, Şara-Atatepe bağlantı yolu, Korzul-Şara bağlantı yolu, Balcıoğlu-Ahmet Çavuş sokak bağlantı yolu, Orta Haypet-Alt Haypet bağlantı yolu, Yurttaş Saraç Caddesi’nde genişleme gibi sadece bazılarını sayabildiğim ulaşım alanında yapılan hizmetleri bizler nasıl görmezden geleceğiz?Bu şehirde ulaşımda alternatifsizlik yaşanırken bugün ulaşımda alternatif yaşanıyor olmasını hizmetten mi saymayacağız? Otobüsleri, Atatepe’ye dolmuş taksi hizmetini beynimizden mi sileceğiz?

İçme Suyu projesi alanında başlatılan ve tamamlanmak üzere olan bu şehrin elli yıllık su sorununu ortadan kaldıracak olan Hatila suyunun Artvin’e gelişini biz yok mu sayacağız? İçme suyunda yapılan indirimi yapılmadı mı kabul edeceğiz?

Sosyal belediyecilik alanında yapılan hizmetlerden cenaze hizmetlerini yok mu sayacağız? Aşevi, engelli ve yaşlı vatandaşların evlerine yapılan temizlik hizmetini, engelli ve kadınlar için belediyenin başlattığı üretime dönük hizmetleri, yine ihtiyaç sahibi vatandaşlar için yapılan yardımlaşma çalışmalarını, bizzat Başkan Kocatepe ve eşi Hacer Kocatepe’nin hastalara yaptıkları ziyaretleri, doğum yapan bayanlara yapılan ziyaretleri yapılmıyor mu kabul edeceğiz? Artvin’de gençlerin tiyatro yapmalarına imkan tanıyan belediyenin bu imkanları sağlamadığını mı düşüneceğiz. Kafkasör Festivali, Artvin tanıtım günleri, 7 Mart Artvin’in Kurtuluş Bayramı, 18 Mart Çanakkale ruhunun yaşatılmasını ve belediye bünyesinde gerçekleştirilen onca tiyatro gösterimi, konser ve sohbet toplantılarını unutacak mıyız? Kültür Sokağı’nda çocuklar için gerçekleştirilen şenlikleri, ramazan aylarında açılan çadırları ve bu çadırlarda bir sofrada yemekler yenilmesini değerlendirme dışında mı tutacağız?

Kültür sokağı gibi muhteşem bir sokak projesini ve bu projenin ilimize kattıklarını unutacak mıyız? Haybulansı, Hayvan rehabilitasyon merkezini, kurban kesim yerlerini, İskebe bölgesinde yanan çöp nedeniyle oturamayacak duruma gelen vatandaşları kurtaran yeni çöp depolama merkezinin kurulmasını, Çoruh Park ile birlikte bu şehre yeni yaşam merkezi kazandırılmasını kabul mu etmeyeceğiz?

Coğrafi özellikleri nedeniyle engelli ve yaşlı vatandaşlarımızın şehrimizde daha rahat yaşayabilmelerini sağlamak maksadıyla yapılan yürüyen merdivenleri, sağlıklı yaşam merkezini, yeni hamam projesini hiç başlanmamış kabul edip hizmetten mi saymayacağız? Marina sosyal tesislerindeki gelişmeleri, Kafkasör Sosyal tesislerinde ve Atatepe’de restoran hizmetlerinde atılan adımları yapılmadı mı kabul edeceğiz?

Artvin Belediye Basketbol takımı ile bu şehre yeni bir heyecanın gelişini, spor takımlarımıza ve halkoyunları ekiplerine verilen destekleri, Başkan Kocatepe’nin bizzat girişimleri ile ilimizde son 4.5 yılda yapılan onlarca sportif etkinlikleri unutacak mıyız?

Eğitim alanında verilen destekleri, eğitim öğretime yeni başlayan çocuklarımıza yapılan yardımları, eğitim kurumlarının bahçelerine yapılan hizmetleri, mahalle ve sokaklarda yapılan çocuk oyun parklarını, yürüyüş yolları ve spor aletlerini görmezden mi geleceğiz? Bir çok mahalle ve sokakta yapılan yeni merdivenleri ve istinat duvarlarını, yol genişlemelerini, Yeni Mahalle yolunda, İnönü Caddesi’nde yapılan seyir teraslarını ve çevre düzenlemelerini, Artvin’in daha güzel görünmesi için yapılan peyzaj düzenlemeleri ve çiçeklendirmeleri hizmetten mi saymayacağız? Yollarımızda belki istenilen kalitede asfalta henüz tam kavuşamamış olmamıza rağmen asfalt kalitesinde ve parke taş konusunda yapılan yenilenmeleri de kabul mu etmeyeceğiz? Belediyenin sorumluluk alanında olmamasına karşın Seyitler Bölgesi’ne yapılan hizmetleri, yine Başkan Kocatepe’nin gayretleri ve kişisel girişimleri ile AK Parti’nin vekillerinin ve de bakanlarının destekleriyle bu şehre getirilen onca hizmeti unutup bu şehre hizmet yapılmadı mı diyeceğiz?

Değerli okurlarım yukarıda yazdığım hizmetlerin belki de sadece bir kısmıdır. İnanın şuan sayamadığın onlarca belki de yüzlerce hizmet daha vardır. Hiç değinmediğim konularda da yapılmış onlarca hizmet daha vardır. Belki bana kızabilirsiniz ancak net olarak söyleyeyim ki Artvin 80 yılda aldığı hizmetin belki de onlarca kat daha fazla hizmet aldığı bu dönemde bu hizmetleri bizler sadece vatandaş olarak görmezden gelirsek eğer bu Dünya’yı boş verelim öteki dünyada inanın büyük hesap vermek zorunda kalırız. Ben olaya böyle bakıyorum.

Ve sorumu sizlere sorarak cevabı sizlerin vermesini arzuluyorum. Sorum şu:

Hizmete mi yoksa siyasi düşünceye göre mi bütün bu hizmetleri değerlendireceğiz? Cevabı sizlerin yorumlarına bırakıyorum.

Share
282 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Yürüyen Merdivenleri Kazandırdığı İçin Kocatepe ve Ekibine Teşekkür Ediyorum

  13 Aralık 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bazen bir takım duyumlara ve söylemlere şahit oluyorum ve de bunlara çok üzülüyorum. Kocatepe döneminde bir şey yapılmadığını söyleyenlerin olması gerçekten de çok üzücü. Hani burada yapılanları yazmaya kalksam 30-40 sayfa yazacağım yatırım ve hizmet çıkarda şimdilik kalsın diyerek kendimi engelliyorum. İnsafsız olmamak gerek. Sadece bir yürüyen merdivenin yapılması bile geçmişte bir seçim kazanma sebebi olabilirdi. Bugün Kocatepe döneminde yüzlerce hatta binlerce yatırım ve hizmet yapılmışken hiçbir şey yapılmamış demek birazcık insafsızlık ol...
 • TOPLUM HAYATINI DÜZENLEYEN KURALLAR

  11 Aralık 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  1.DİN KURALLARI 1.1.Tanım Allah tarafından konulmuş olan, peygamberler ve kutsal kitaplar aracılığı ile insanlara iletilmiş olan kurallardır. 1.2.Din Kurallarının Uygulanma Alanı Din, evreni yaratan ve yöneten insanüstü ilahi bir varlığa inanmayı ve ona ibadet etmeyi emreder. İnsanların Tanrı ile olan ilişkilerini düzenler. Bununla beraber, bütün dinler insanların sadece Tanrı ile olan ilişkilerini değil, insanlar arasındaki ilişkileri de düzenleyen hükümleri (emir ve yasaklar) içerir. Bir diğer deyişle, dinler hem uhrevi (öteki al...
 • İRTİFAK HAKLARI

  10 Aralık 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  1.KAVRAM VE TANIM İrtifak sözlükte “bir şeye dayanmak, ondan faydalanmak” anlamına gelir. İrtifak hakları, sahibine konusu olan eşyayı doğrudan doğruya kullanma veya ondan yararlanma veya her ikisine birden sahip olma yetkisini veren sınırlı bir ayni haktır. 2.İRTİFAK HAKLARININ FARKLI TASNİFLERİ 2.1. İrtifak Hakkından Yararlanma Yetkisinin Kapsamı Açısından A-Tam Yararlanma İrtifakı İrtifak haklarından intifa hakkı hak sahibine eşyadan tam yararlanma yetkisi verir. B-Sınırlı Yararlanma irtifakı İntifa dışındaki irtifak...
 • MUTLAK HAKLAR

  09 Aralık 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  M 1.Tanım Mutlak, kayıt altına alınamayan, kendisine bir sınır biçilemeyen demektir. Sahibine maddi ve manevi olmayan mallar ile kişiler üzerinde geniş yetkiler veren ve herkese karşı ileri sürülebilen haklardır. Mülkiyet hakkı, telif hakkı, ayni haklar, intifa hakkı, velayet ve vesayet hakları mutlak haklara örnektir. Bu hakları herkesin ihlal etmesi mümkündür, bu yüzden herkese karşı ileri sürülebilir. Herkes mutlak haklara uymak ve saygı göstermekle yükümlüdür. Mutlak haklar, hukuk düzeninin belirlediği sınırlar içinde kalmak sure...