logo

Hilmi Çeltikçioğlu, Toprağa Verildi

Önceki gün ölen ilimizin 1954-1960 yılları arasında Demokrat Parti Milletvekilli olan Hilmi Çeltikçioğlu toprağa verildi. 93 yaşında hayata gözlerini yuman Çeltikçioğlu, 8 Ağustos 2015 Cumartesi günü İstanbul Teşvikiye Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu’daki aile kabristanlığına defnedildi.

Eski Milletvekillerinden Hilmi Çeltiçioğlu’nun cenazesi İstanbul Teşvikiye Camii’nin avlusuna getirildi. Burada Hilmi Çeltikçioğlu’nun oğulları Kemal Çeltikçioğlu ve Adnan Çeltikçioğlu ile diğer yakınları taziyeleri kabul ettiler. Cenaze törenine Eski Başbakanlardan Ahmet Mesut Yılmaz, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Eski Orman Bakanlarından Hasan Ekinci, Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan, İşadamı İsmet Acar’ın yanı sıra  İstanbul’daki Artvinli Vakıf ve Dernek Başkanları, iş adamları ve çok sayıda vatandaş hazır bulundular. Teşvikiye Camiindeki dualar bu sefer Artvin eski Milletvekillerinden Hilmi Çeltikçioğlu için yapıldı. Kılınan namaz ve yapılan duaların ardından cenazeye katılanlardan helallik alındı. Daha sonra Artvin eski Milletvekillerinden Hilmi Çeltikçioğlu, Zincirlikuyu mezarlığında göz yaşları arasında toprağa verildi. Cenazenin defninin ardından Çeltikçioğlu ailesi ve Hilmi Çeltikçioğlu’nun yakınları taziyeleri kabul ettiler.

Hilmi Çeltikçioğlu bu sefer üzdü

Artvin’in siyasi hayatının önemli simalarından, Artvin’deki ilk gazete ve matbaası olan Demokrat Çoruh Gazetesi’nin kurucularından Hilmi Çeltikçioğlu, milletvekili olduğu dönemlerde Artvin’e getirdiği yatırım ve hizmetlerle tanınıyordu. 1960 Siyasi darbesi sonrasında vekillik hayatını bitiren Hilmi Çeltikçioğlu, oğulları Adnan ve Kemal Çeltikçioğlu ile birlikte  Çeltikçioğlu İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti.’yi kurmuştu. İstanbul’daki Artvin Hizmet Vakfı Onur Kurulu üyesi olan ve de Artvin dışındaki illerdeki bir çok Artvinli vakıf ve derneklerin kuruculuğunu da yapan Hilmi Çeltikçioğlu’nun vefatı Artvin’de büyük bir üzüntüyle karşılandı.

Hilmi Çeltikçioğlu kimdir?

1922 Doğumlu, 1946 yılında ilk gazete ve matbaayı kuran. 1954-1960 yılları arasında Demokrat Parti Milletvekili idi. Türkiye Büyük Millet Meclisi X. ve XI. Dönem Artvin Milletvekilliği yapmıştır. Çeltikçioğlu, Evli ve 3 çocuk babasıydı. Hilmi Çeltikçioğlu, ANAVATAN Partisi ve Demokrat Partisi’nin Artvin Milletvekilli adayı işadamı Adnan Çeltikçioğlu’nun da babasıydı. Hilmi Çeltikçioğlu, Merhum Başbakanlardan Adnan Menderes’in yakın çalışma arkadaşlarından biriydi.  Çeltikçioğlu, Türkiye’nin 1960 darbesi yıllarının canlı tanıklarındandı.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1809 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?