logo

reklam

Hiç Kimse Vazgeçilmez Değil, Peygamberler Hariç


Erhan Kırmızı
erhankirmizi@08olay.com

 

Hiç kimsenin vezgeçilmez olmadığını lise döneminde çok erken bir zamanda fark eden bir kişiyim. Teneffüste özellikle alt sınıflardaki öğrenci arkadaşlar ödevlerini yaptırmak ve soru sormak için etrafımı bir petek gibi sararlardı. Lise döneminde bizim okulda neredeyse ödevini yapmadığım bir öğrenci yoktur.

Bu durumdan dolayı nefsime bir gurur gelmişti; “ben mezun olursam bu öğrenciler ödevlerini nasıl yapacaklar” diye merak ediyordum.

Lise 1989 yılında bitti. Öğrencilerin benden sonra ödevlerini nasıl yapacaklarını takip etmeye başladım, benden sonraki ilk yıl, Milli Eğitim Bakanlığı yıllık ödevleri kaldırdı. Ve böylece hiç kimsenin vazgeçilmez olmadığını kendi şahsımda yakından gözlemlemiş oldum. Ödevlerin kaldırılması olayı sanki bana dedi ki “kendini ne kadar lüzumlu gören sen, işte ne kadar lüzumsuz olduğun ortaya çıktı”

Evet hiç kimse vazgeçilmez değil, peygamberler hariç. Peygamberlerin maddi ve manevi rehberliklerinden vazgeçemeyiz. Sadece onları hayatımızdan söküp atamayız.

Hiç kimse “benden sonra ne olur” diye düşünmesin. Çünkü bu dünya ve kainat sahipsiz değil, başıboş değil. Bu kainatın ve dünyanın bir Sahibi, bir Yaratıcısı var.

İslam’da vazgeçilmez kişilere yer yoktur. Bunu Hz. Ömer’in Halid bin Velid’i başkomutanlıktan azletme olayında görüyoruz.

Halid bin Velid hayatında hiç yenilgi tatmayan bir komutandı. Müslümanlar Halid’siz olmaz diye düşünmeye başlamışlardı. Hz. Ömer Müslümanların bu düşüncesini tevhid inancı için tehlikeli görüyordu. Halife olunca ilk işi Halid bin Velid’i azletmek oldu. Halid bin Velid bundan gocunmadı, sıradan bir nefer olarak ordu içinde cihada devam etti.

Share
97 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?
#

Hiç Kimse Vazgeçilmez Değil, Peygamberler Hariç” için 1 yorum

 1. Tarık Akyüz : diyor ki:

  Keşke, Halid bin Velid’in azledilme olayını da yazsaydiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kişi Başına Düşen Milli Gelir Nasıl Dağıtılır?

  15 Aralık 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Kişi başına düşen milli geliri hep duyarız da nasıl dağıtıldığını şimdiye kadar hiç duymadık. Eğer Kişi başına düşen milli gelir varsa bunun dağıtılması gerekir değil mi? Eğer dağıtılmayacaksa kişi başına düşen milli gelir kavramı niçin kullanılıyor? Kişi başına düşen milli geliri dağıtmanın nasıl dağıtılacağı ile ilgili basit bir yöntem var. Devlet re’sen (kendiliğinden) herkes için bankamatik işlevi de gören kimlik kartları çıkarır, bunları vatandaşlarımızın adresine gönderir. Sonra TC kimlik numaraları hesap numarası olara...
 • Taşeronlara Kadro Meselesinde Özelleştirme-Devletleşme Kararsızlığı

  14 Aralık 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Son iki yazımda gündeme getirdiğim taşeronlara kadro mevzuunda her gün yeni gelişmeler ve açıklamalar gündeme gelirken belli olan tek bir şey var ki hükümetin bu konuda kafasının karışık olduğu. Evet, bir çalışma var ancak bu çalışma sonrasında verilecek olan kararların devletin işleyişi, ekonomisi, sosyal politikaları ve ekonomik sistemleri üzerinde ciddi etkileri olacak. Konuya sadece basitçe taşeronlara kadro verilecek şekliyle bakmak yeterli değil. Bu kadro verilebilir ancak kadronun verilmesinin ardından ortaya çıkacak sonuçlar acaba ülkem...
 • Taşeron işçileri insan onuruna aykırı kötü şartlarda çalıştırılıyorlar.

  14 Aralık 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Taşeron işçileri düşük ücretle çalıştırılan işçilerdir. Aylarca ücret alamadıkları zamanlar olur. Tazminat ödemeden işten çok kolay çıkarılabilirler. Sendikalı olmalarına izin verilmez. İşçi haklarını hararetle savunan sendikalar bile taşeronların sorunlarını hiç görmezler. Kadrolu işçiler tarafından bile dışlanırlar. Hani hak aramak için Ankara’ya eylemlere gidip halay çeken sendikalı işçiler var ya, taşeron işçilerinin durumu onların hiç birisinin umrunda değildir. Taşeron işçileri görev tanımı dışındaki işlerde...
 • Taşeron

  14 Aralık 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Taşeron bir işverenden, işyerinde yürüttüğü mal veya hizmet üretimine ilişkin yardımcı işlerinde veya asıl işin bir bölümünde işletmenin ve işin gereği ile teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren işlerde iş alan ve bu iş için görevlendirdiği işçilerini sadece bu işyerinde aldığı işte çalıştıran diğer işverendir. Fransızca’daki "tacheron" kelimesinden gelir. Fransızca tacheron "başkasına ait yükümlülüğü ücret karşılığında üstlenen kimse, iş yüklenen kimse" sözcüğünden alıntıdır. Büyük bir işin yalnız kendi uğraşı alanına gi...