logo

Hiç Kimse Vazgeçilmez Değil, Peygamberler Hariç


Erhan Kırmızı
erhankirmizi@08olay.com

 

Hiç kimsenin vezgeçilmez olmadığını lise döneminde çok erken bir zamanda fark eden bir kişiyim. Teneffüste özellikle alt sınıflardaki öğrenci arkadaşlar ödevlerini yaptırmak ve soru sormak için etrafımı bir petek gibi sararlardı. Lise döneminde bizim okulda neredeyse ödevini yapmadığım bir öğrenci yoktur.

Bu durumdan dolayı nefsime bir gurur gelmişti; “ben mezun olursam bu öğrenciler ödevlerini nasıl yapacaklar” diye merak ediyordum.

Lise 1989 yılında bitti. Öğrencilerin benden sonra ödevlerini nasıl yapacaklarını takip etmeye başladım, benden sonraki ilk yıl, Milli Eğitim Bakanlığı yıllık ödevleri kaldırdı. Ve böylece hiç kimsenin vazgeçilmez olmadığını kendi şahsımda yakından gözlemlemiş oldum. Ödevlerin kaldırılması olayı sanki bana dedi ki “kendini ne kadar lüzumlu gören sen, işte ne kadar lüzumsuz olduğun ortaya çıktı”

Evet hiç kimse vazgeçilmez değil, peygamberler hariç. Peygamberlerin maddi ve manevi rehberliklerinden vazgeçemeyiz. Sadece onları hayatımızdan söküp atamayız.

Hiç kimse “benden sonra ne olur” diye düşünmesin. Çünkü bu dünya ve kainat sahipsiz değil, başıboş değil. Bu kainatın ve dünyanın bir Sahibi, bir Yaratıcısı var.

İslam’da vazgeçilmez kişilere yer yoktur. Bunu Hz. Ömer’in Halid bin Velid’i başkomutanlıktan azletme olayında görüyoruz.

Halid bin Velid hayatında hiç yenilgi tatmayan bir komutandı. Müslümanlar Halid’siz olmaz diye düşünmeye başlamışlardı. Hz. Ömer Müslümanların bu düşüncesini tevhid inancı için tehlikeli görüyordu. Halife olunca ilk işi Halid bin Velid’i azletmek oldu. Halid bin Velid bundan gocunmadı, sıradan bir nefer olarak ordu içinde cihada devam etti.

Share
193 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?
#

Hiç Kimse Vazgeçilmez Değil, Peygamberler Hariç” için 1 yorum

 1. Tarık Akyüz : diyor ki:

  Keşke, Halid bin Velid’in azledilme olayını da yazsaydiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Darbecilere Darbe Yapan Milletimizle Gurur Duyuyoruz

  19 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Yüksel Kantar

  15 Temmuz 2016 Tarihinde Türk Silahlı Kuvvetlerimize sızmış hain bir grup Marmaris’te tatil yapan Cumhurbaşkanımıza suikast düzenlemek istemiş, Fatih Sultan Mehmet Köprüsünü trafiğe kaparmış, seçilmiş hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etmiş, TBMM’ni bombalamış, Genelkurmay Başkanlığı’nı, Ankara’da bulunan Özel Harekat Polis Merkezi’ni bombalayarak yerle bir etmiş, kısacası Milletimize Darbe yaparak ülkemizi istikrarsızlaştırmaya ve kaosa yönelik işgal girişiminde bulunmuştur. Ancak Aziz ve Necip Milletimiziz, bu hain grubun teşebbüsünü, C...
 • Sosyal Medyada Duyduğumuz Her Bilgiyi Hemen Paylaşmamak Gerek

  17 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Sosyal medya doğru kullanıldığı zaman çok yararlı bir iletişim aracıdır ancak yanlış kullanılır ise de inanılmaz büyük zararlar veren bir iletişim aracı haline döner. Zaman zaman sosyal medyanın zararlı etkilerine şahitlikte yapıyoruz. Bu yazıyı yazmaya sabah saatlerinde sosyal medyada dolanan bir haberin doğrulanamamasından sonra karar verdim. Öncelikle konuyu bir sizinle paylaşayım. AK Parti’den 24-25 ve 26. Dönem milletvekilliği görevinde bulunan Dr. İsrafil Kışla’nın Milli Eğitim Bakanlığı’nda Bakan Yardımcılığı görevine atandığına da...
 • Dört tarz-ı İslam

  10 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    İslam elbette tek bir dindir. Fakat kabiliyetlerin farklı olmasından dolayı bu tek din farklı tarzlarda algılanmıştır. Devlet İslam’ı: Baskıcı özellikler taşır. Ebu Hanife ve Ahmet bin Hanbel Devlet İslam'ının baskıları sonucu şehit edilmişlerdir. Halk İslam’ı: Daha serbest, kolay ama hurafeler barındırabilen bir İslam tarzıdır. Tasavvuf İslam’ı: Daha dindar bireyler yetiştirir, ama taassuba düşülerek saplantılar içine girebilen bir İslam tarzıdır. Kitabi İslam: Kılı kırk yaran, düşünsel yönü ağır basan İslam’dır. Temsilci...
 • Şeriat nedir?

  08 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    En çok tartışılan kavramlardan biri de “şeriat.” Bu konuda birçok kişinin kafası bir hayli karışık. Anlamını bilen de konuşuyor, bilmeyen de. Kaynak: https://twitter.com/hashtag/herkesi%CC%87cinadelet Birisiyle karşılaşıyorsunuz. Namaz kıldığından, oruç tuttuğundan söz ediyor. Sohbetiniz sürüyor ve sonunda, şeriatın en önemli iki emrini yerine getiren bu adamın, şeriata karşı olduğunu görüyor ve hayret ediyorsunuz. Bir başkasıyla görüşüyorsunuz. Şeriatı hararetle savunuyor. İç alemine, ibadet dünyasına iniyorsunuz, İslam’...