logo

Hiç Kimse Vazgeçilmez Değil, Peygamberler Hariç


Erhan Kırmızı
erhankirmizi@08olay.com

 

Hiç kimsenin vezgeçilmez olmadığını lise döneminde çok erken bir zamanda fark eden bir kişiyim. Teneffüste özellikle alt sınıflardaki öğrenci arkadaşlar ödevlerini yaptırmak ve soru sormak için etrafımı bir petek gibi sararlardı. Lise döneminde bizim okulda neredeyse ödevini yapmadığım bir öğrenci yoktur.

Bu durumdan dolayı nefsime bir gurur gelmişti; “ben mezun olursam bu öğrenciler ödevlerini nasıl yapacaklar” diye merak ediyordum.

Lise 1989 yılında bitti. Öğrencilerin benden sonra ödevlerini nasıl yapacaklarını takip etmeye başladım, benden sonraki ilk yıl, Milli Eğitim Bakanlığı yıllık ödevleri kaldırdı. Ve böylece hiç kimsenin vazgeçilmez olmadığını kendi şahsımda yakından gözlemlemiş oldum. Ödevlerin kaldırılması olayı sanki bana dedi ki “kendini ne kadar lüzumlu gören sen, işte ne kadar lüzumsuz olduğun ortaya çıktı”

Evet hiç kimse vazgeçilmez değil, peygamberler hariç. Peygamberlerin maddi ve manevi rehberliklerinden vazgeçemeyiz. Sadece onları hayatımızdan söküp atamayız.

Hiç kimse “benden sonra ne olur” diye düşünmesin. Çünkü bu dünya ve kainat sahipsiz değil, başıboş değil. Bu kainatın ve dünyanın bir Sahibi, bir Yaratıcısı var.

İslam’da vazgeçilmez kişilere yer yoktur. Bunu Hz. Ömer’in Halid bin Velid’i başkomutanlıktan azletme olayında görüyoruz.

Halid bin Velid hayatında hiç yenilgi tatmayan bir komutandı. Müslümanlar Halid’siz olmaz diye düşünmeye başlamışlardı. Hz. Ömer Müslümanların bu düşüncesini tevhid inancı için tehlikeli görüyordu. Halife olunca ilk işi Halid bin Velid’i azletmek oldu. Halid bin Velid bundan gocunmadı, sıradan bir nefer olarak ordu içinde cihada devam etti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?
#

Hiç Kimse Vazgeçilmez Değil, Peygamberler Hariç” için 1 yorum

 1. Tarık Akyüz : diyor ki:

  Keşke, Halid bin Velid’in azledilme olayını da yazsaydiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hülya Avşar’ın “..erkek çalışsın, kadın evde çocuklarını kendi büyütsün..” sözleri hakkında düşüncelerim

  16 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Özet: “Bir erkek çocuğunun oyuncak silahla oynamasına karşı kız çocuğunun oyuncak bebekle oynaması ne kadar kız çocuğunun fıtratına uygunsa Hülya Avşar’ın bu sözleri de o kadar bayanların fıtratına uygundur. ..... Şu muasır medeniyet seviyesine çıkmış sanatçılar Hülya Avşar’ın bu sözlerinize niçin bu kadar tepki gösterdiler bir türlü anlayamadım. Bunların kafasında nasıl bir çağdaşlık var acaba? …...Sanatçılar bu konuda Hülya Avşar’ı niçin bu kadar şiddetli ve alaycı tarzda eleştiriyorlar? Bence bayan sanatçılar Hülya Avşar gibi düşün...
 • Post-modernizm

  14 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Modernizme tepki gösterip yeni arayışlara yönelmeyi ifade eden bir kavram. 1.Kavram Post-modernizm“in sözlük anlamı “modernizm sonrası” ya da “modernden itibaren” dir. Postmodernistler modern yaşamı sorgulayan ve reddeden bir tavrı benimserler. 2.Modernizm ve Post-modernizm İlgisi Post-modernizmi anlamak için modernizmin ne olduğunu anlamak gerekir. Post-modernizm, modernizmin bir uzantısı olarak ortaya çıkmıştır. Modernizm “şimdi, yeni başlayan” anlamındadır. Modern kelimesi latince “modernus” kelimesinden türetilmişt...
 • Aşil topuğu (zayıf yönlerimizi ifade eden bir kavram)

  13 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    İnsan vücudunda bir takım tendonlar ve bağlar bulunmaktadır. Aşil Tendonu da, bu tendonların en önemlilerinden biridir. Bacak kısmındaki baldırın arka bölümünde yer alan kas grubunun, topuk kemiğine bağlanmasını sağlayan yapıya ”aşil tendonu” denmektedir. Mitoloji kahramanı ve yaşadığı dönemin savaşçı karakterini simgeleyen Aşil’in, aşağıda anlatılan öyküsünden esinlenilerek, bu tendona “Aşil tendonu” adı verilmiştir. Aşil (Achille veya Akhileus) Yunan mitolojisinin en önemli kahramanlarından birisidir. Homeros'un M.Ö. 720 yılında ...
 • Artvin İyi Bir İtfaiye Binasına Kavuşuyor

  12 Mart 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ve ekibi bir önemli soruna daha köklü bir çözüm getiriyor. Artvin Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nün hizmet binası ihtiyacı Miralay Şükrübey Caddesi’nde eski yıkama yağlamanın bulunduğu alana inşaa edilen yeni binayla çözülüyor. Kısa süre içerisinde tamamlanması beklenen hizmet binasının ilimize yakışır ve ihtiyaca cevap verecek nitelikte bir hizmet binası olması beklenirken, hizmet binasının tamamlanması ile birlikte itfaiye müdürlüğü belki de bir daha kendisine hizmet binası aramak durumunda kalmayacak. ...