logo

HES Yapımı İçin Sondaj Makinesini Gören Köylüler Ayaklandı

Ardanuç İlçesine bağlı Akarsu Köyü’nde, Bulanık Deresi üzerinde yapılması planlanan HES projesi için dün sabah saatlerinde sondaj makinesiyle köye gelen HES şirketi vatandaşların tepkisiyle karşılaştı.

 

İki hafta içinde iki kez sondaj makinesiyle köye gelen şirket çalışanları, köy sakinleri ve çevre halkının tepki göstermesi üzerine sondaj makinesini indirmeden köyü terk etmek zorunda kalmışlardı. Bunun üzerine köylüler devriye atarak HES şirketinin bölgeye girmesini engellemeye çalışıyorlardı. Fakat HES şirketi bu sabah erken saatlerde apar topar sondaj makinesini HES yapılacak alana indirince köylüler ayaklandı. Sondaj makinesini gören vatandaşlar tepki gösterince, bölgeye çok sayıda asker sevkiyatı yapıldı. Ardanuç Derelerin Kardeşliği Platformu sözcüsü Kamile Kaya’nın aralarında bulunduğu 10 kişilik heyet Ardanuç Kaymakamı Abdil Koç’la görüşme yapmak için ilçeye gitti. Görüşmeden bir netice alınmayınca Artvin ve ilçeden gelen vatandaşlarla Akarsu Köyü’nde yeniden toplanma kararı aldılar. Bu arada askerde sondaj makinesi başında nöbet tutmaya başladı.

Ardanuç Derelerin Kardeşliği Platformu Sözcüsü Kamile Kaya, hukuksuz bir şekilde HES şirketinin iş makinesini buraya getirdiğini söyledi. Kaya; “daha önceden Rize İdare Mahkemesi’ne dava açtık. Rize İdare Mahkemesi bizim aleyhimize karar verdi biz bunu Danıştay’a götürdük. Danıştay bilirkişi heyeti yeterince inceleme yapmamıştır karar verdi ve Rize İdare Mahkemesi’nin kararını bozdu. Bu kez HES şirketi Danıştay’a başvurdu. 1 Kasım seçimlerinden sonra Danıştay’da daha önce bozmuş olduğu kararı iptal ederek onaylamış oldu ve aleyhimize karar verdi. Bizde bireysel olarak anayasa mahkemesine başvurduk kararın hukuki olmadığını ve halkın burada HES istemediği halde halkın hiçe sayıldığını bildirdik. Şuan anayasa mahkemesi süreci devam ediyor, onun için hukuksal süreç bitmemiştir şirketin gelişi hukuksuzdur biran öncede gitmesini istiyoruz” dedi.

Biz Mülteci Olmak İstemiyoruz

Kaya, “Burası bizim yaşam alanımız, biz burada yaşamımızı idam ettiriyoruz köylerin hepsi bu dere boyunda kurulmuştur tarım hayvancılık bu deredeki sular sayesinde yapılıyor biliyoruz ki bu dere bizim elimizden alınırsa buradaki yaşamımızda biter. Bizi göçe zorluyorlar biz mülteci olmak istemiyoruz, onun için suyumuza yaşam alanımıza sahip çıkıyoruz” dedi.

Daha sonra bölgeye İl Jandarma Komutanı Albay Osman Kılıç geldi.  HES karşıtları Jandarma Komutanı Albay Omsan Kılıç’la görüşme yatı. Buradan da bir netice alamayan köylüler beklemeye başladı

Share
1856 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?