logo

Her İki Milletvekilinin de Artık Başka İsimlere Şans Tanımaları Güzel Olur


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir siyasi sürprize daha imza atarak MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin ‘26 Ağustos’ta erken seçim yapalım’ teklifine olumlu yanıt vererek seçimleri daha da erken bir tarihe aldı. Bu tarih 24 Haziran 2018 oldu.

Açık söylemek gerekirse seçimlerin erken bir tarihte olması doğru bir gelişmedir. Ülkemiz her alanda bir sıkışıklığa gitmişti. Gerek bu sıkışıklığı aşmak gerekse de son referandumda halkın verdiği kararı biran evvel uygulamaya koymak adına erken bir seçim gerekliydi. Birçok belirsizliği ortadan kaldırması açısından erken erken seçim kararını destekliyorum. Bugün ki yazımda iktidar partisi ile ana muhalefet partisi açısından Artvin’e yansımalarını kaleme alacağım.

Seçimler artık erkene alındı. Bu seçimlerin ilimiz açısından yansımalarını aktarmaya çalışacağım. Öncelikle belirtmek isterim ki Artvin’i sevmek ve bu ile hizmet etmek sadece siyasette görev almaktan geçmemektedir. Siyasette yer almak hizmetin bir yolu olsa da siyasette yer almadan da hizmet yapılabilir. Ben bu sebeple şuan mevcut her iki milletvekilimizde artık değişimin önünü açma yönünde karar vererek bir başka isimlere şans tanınmasına yardımcı olmaları açısından çağrıda bulunmak istiyorum. Her iki isimde 3 dönem arka arkaya seçilerek büyük bir iş başarmışlardır. AK Parti Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, iktidar milletvekili olarak yaklaşık 7 yıldır ilimize güzel hizmetler kazandırmış ve başarılı olmuştur. CHP Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan’da iyi bir muhalefet milletvekilliği yaparak görevlerini yapmışlardır. Esasen her ikisinin de artık ya başka illerden milletvekili olmaları gereklidir. AK Parti Milletvekili Kışla’nın İstanbul’dan, CHP Milletvekili Bayraktutan’ın da Ankara’dan adaylıklarını koymaları bu il için çok daha isabetli karar olur. Bence her iki partinin Artvin Milletvekili adaylarının değişmesi seçime olumlu yansır. Hele hele de her ikisinin farklı illerden aday olmaları ilimizin milletvekili sayısını 4’e çıkarır. Bu da ilimize olumlu yansır. Ha her ikisi de farklı illerden olamıyorlarsa da başka isimlerin de bu görevi yapmaları için görevlerinden feragat etmeleri onların bu il için yapacakları büyük bir hizmet olur.

Her İki Milletvekilini De Başarılı Buluyorum

Bu cümleleri kullanırken kesinlikle her iki milletvekilini de başarısız bulduğum anlamı çıkarılmasın. Yukarıda da belirttiğim gibi kesinlikle her ikisini de başarılı buluyorum. Benim belirtmek istediğim konu Artvin’i sevmeleri ve bu ile hizmet etme arzularını dışarıda kalarak da veya başka ilin milletvekili olarak da yapabilirlerdir. Sonuçta yıllardır bu görevi bekleyen bir sürü siyasetçi ve bürokrat var. Onlara da yol açmakta bence fayda vardır. Ben inanıyorum ki her iki vekilimizde başka ilin vekili olsalar ya da vekil dahi olmasalar yine aynı şekilde bu ile hizmet ederler. Özellikle de AK Parti Milletvekili Dr. İsrafil Kışla’nın hükümetteki gücü kendisini ileride bakan yapabilecek düzeyde olması nedeniyle vekil olmayarak da bu ile büyük hizmetler kazandırabilir. Vekil olması yani şart değildir. Bu görevi bir başka isime teslim ederek yine aynı şekilde o isme destek vererek de bu ile hizmet edebilir. Artık Kışla, Artvin’in unutulmaz vekilleri arasına girmiştir yaptığı hizmetlerle. Durum böyle olduğuna göre dışarıdan da bu ile hizmet çok daha fazla yapabilir. Daha büyük projelerle uğraşır ve daha büyük hizmetlerin bu ile gelmesini sağlayabilir. Ben Kışla’nın meclis dışında kalması durumunda dahi Cumhurbaşkanı Erdoğan ile çok daha yakın çalışma fırsatı bulabileceğine inanıyorum. Neden olmasın? Olabilir diyerek fikrimi deklere ediyorum.

Siyasette Yenilenmeye İhtiyaç Var

Bence Artvin siyasetinde yenilenme ihtiyacı vardır. Seçimler bu açıdan bir fırsat görülerek siyasette yenilenmenin önü açılabilir. Muhalefet partileri açısından belki çok büyük ihtiyaç durumunda değilse de özellikle iktidar partisi açısından artık yeni heyecanlar ve yeni isimlere ihtiyaç duyulmaktadır. Vatandaşın bu yönde bir talebi vardır ve bu talebe de iktidar partisinin olumlu yanıt vermesinde kendisi açısından yarar vardır. Son referandum sonuçları iyi bir incelenirse seçmenin bu yönde talebini sandığa yansıttığı görülecektir.

Gelelim Olabileceklere

Ben bunları yazıyorum ancak bütün bunlar benim kendi değerlendirmelerimdir. Olacak olan bu olur şeklinde algılanmamalıdır. Sonra bana yanıldın falan demeyin. Ben sadece yapılması gerekenin bu olduğunu ifade etmek açısından belirttim.

Seçimlerin erkenden de erkene alınması açıkçası mevcut vekiller için başka bir durumu ortaya çıkarmıştır. Ben ülke genelinde bütün partiler açısından vekillerde büyük bir değişime gidileceği düşüncesinde değilim. Meclisteki siyasi partilerin ne vekillerin büyük bir bölümünü değiştirme şansı ne de böyle bir fırsatı var. Seçim takvimindeki sıkışıklık partilerin hızlı karar almalarına neden olacaktır. Gerek meclisteki çalışmaların bir müddet devam edecek olması gerekse de seçim çalışmalarının biran evvel başlatılması için bence partiler vekillerinde büyük bir değişim yapmadan seçime gideceklerdir. Belki Yüksek Seçim Kurulu’nun takviminde ön seçim veya üye bazlı yoklama gibi yöntemler için bir süre verilecektir ancak bu sürelerinde partiler açısından çok kullanılabileceğini düşünmüyorum. Bugünü saymasak seçimlere 65 günden daha az bir süre vardır. YSK’nın takvimine göre en az 40 gün kala listelerin belirlenmesi ve ilan edilmesi gereklidir. İlandır, askıdır falan derken çok fazla bir süre yok iken bence siyasi partiler vekillerini çok değiştirmezler. Daha önce tespit edilen bölgelerde vekiller değiştirilir geri kalanlarında ise genellikle genel merkezler adaylarını kendileri belirlerler. Çok fazla temayül yoklaması, ön seçim falan olayına girişmezler ve biran evvel listelerini hazırlayarak önlerine bakarlar. Bu sebeple erken erken genel seçimin en şanslı tarafları mevcut vekiller olurlar. Mevcut vekillerden azami fayda almak isteyen partilerde genel merkezler sorun görmedikleri vekillerle yola devam ederler. Bizim ilimiz açısından da böylesine bir durum ortada olmadığı için de mevcut vekillerle yola devam edilmesi olasılığı yüksektir. Bu olasılığı bozacak tek yol ise mevcut vekillerin görev talep etmeme noktasında ısrarlı olmamalarıdır. Mevcut vekiller bu konuda ısrar etmezler ise ve bize görev verilirse görevimizi yaparız derler ise kesinlikle mevcut vekiller yeniden vekil adayları olurlar.

Siyasette Yenilenme Durumunda Kenarda Bekleyen Çok İsim Var

Pekiyi Artvin’de vekil adaylarında her iki partinin genel merkezi bir değişim ihtiyacı duyar ise bu isimlerin yerine konulacak isimler var mı? Bence kesinlikle var. Gerek AK Parti’de gerekse de CHP’de de her iki vekilin de yerini dolduracak çok güzel isimler var. Bu isimlerin bir bölümü aktif siyasetin içerisinde bir bölümü de dışarısındadır. Ayrıca bürokraside de çok güzel isimler bulunmaktadır. Her iki vekilinde yerlerini dolduracak güzel isimler bulunmaktadır. İsabetli olanı yeniden yazıyorum ve diyorum ki her iki vekilin de gelecekte partilerinde daha da iyi yerlerde olabilmeleri açısından kesinlikle büyük illerden aday yapılmalarıdır. Sayın Kışla’da, Sayın Bayraktutan’da bunu hak etmişlerdir ve her ikisinin de büyük illerden listelere girmeleri haklarıdır. Umarım bu yazımı genel merkezler okur da artık her iki milletvekilini rahatlatırlar ve daha büyük illerden aday yaparlar. Her iki vekilinde büyük illerde ciddi bir oy potansiyelleri de vardır ve partilerine yararda getireceklerdir. Bu yüzden Sayın Kışla’nın da Sayın Bayraktutan’ın kendi partilerine daha büyük oy katkısı yapmalarının yolu açılmalı ve büyük illerden listeleri konulmaları gerekir.

Siyasette herkesin yolu dolabilir. Bakınız iktidar partisi açısından düşündüğümüz zaman burada öyle isimler yazarım ki mevcut vekilin başka ilden aday yapılması durumunda Artvin’deki hizmetleri ikiye katlayacak isimler olurlar. Böylesi bir imkan var iken neden bu imkan değerlendirilmesin ki? Cumhurbaşkanı Erdoğan sürekli metal yorgunluğundan bahsetmektedir. Belki bizim milletvekilimiz Sayın Kışla, metal yorgunu olmamış olsa da Artvin onu epeyce bir yormuştur. İşte tam bu noktada kendisini daha da rahatlatma açısından başka bir yerden aday yapmak en isabetli karar olacaktır. Ben, Sayın Kışla’nın AK Parti’de bir kenara konulacak isim olduğuna inanmıyorum. Mutlaka değerlendirilecek bir isimdir. Kışla’nın başka bir ilden milletvekili yapılması kendisinin siyasetini de hizmet gücünü de katlayacaktır. Bence Sayın Kışla’nın da böyle bir gücü vardır. İsterse kendisini farklı bir ilden aday yaptırabilir.

Bekleyelim görelim bu tür bir çaba olacak mıdır?

Dediğim gibi rahatlıkla yeri doldurulacaktır ve yerine konulacak isimlerde kesinlikle kendisi ile iletişim halinde çalışacaktır. Artvin özellikle AK Parti siyasetinde son dönemlerde kaybettiği iki büyük ismi aramaktadır. Artvin’in yeni Kadir Topbaş’ını ve yeni Faruk Çelik’ini bulması şarttır. Bu ilin halen çözülecek yüzlerce sorunu vardır ve bu sorunlarda yeni büyük isimlerle çözülebilir. İşte onun yolu da bu seçimlerden geçmektedir.

Artvin maalesef ki nüfusu bakımından çok dikkat çeken bir il değildir. Burada ne kadar fazla oy alırsanız alın bir başka ilin neredeyse bir ilçesi kadar oy alabiliyorsunuz. Bu da sizin partideki değerinizi azaltmaktadır. Bu sebeple büyük şehirlerde daha rahat büyürsünüz diyerekten konuyu kapatalım ve erken erken seçimlerin ülkemize hayırlar getirmesini dileyelim.

Share
297 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Artvin, AK Partili Belediye Olduktan Sonra Kabuğunu Kırdı

  15 Ağustos 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Geçtiğimiz günlerde yaklaşık beş yıldır Artvin’e gelmeyen bir arkadaşım Artvin’e geldi. Bu arkadaşım ile Artvin’e gelmeden önce yaptığımız görüşmelerde sürekli olarak Artvin Merkez’in çok değiştiği üzerine sohbetler yapıyorduk. Bu değişim ile ilgili olarak büyük bir merak uyandıran benim söylemlerim karşısında arkadaşımda büyük bir merak uyanmıştı. Bu değişimi bizzat kendi gözleriyle görmek istediğini söyleyen arkadaşım ile yaptığımız Artvin gezisi sırasında arkadaşımın söylemi tam olarak “Artvin AK Partili Belediye olduktan sonra kabuğunu kırm...
 • Maden Şirketi Artvin’i Hiçe Sayar Bir Tavır Takınıyor

  12 Ağustos 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bu yazımı okuyanlar bana bir takım eleştirilerde bulunabilirler. Artvin’de maden çıkmasına ve maden şirketine destek vermem nedeniyle bu yazımı garip karşılayabilirler. Hatta nemalanmamın bitmesi nedeniyle bu tür bir yazı yazdığımı da ileri sürebilirler. Ben bu eleştirilere saygı duyuyorum ancak bilinmesini isterim ki ben her zaman yanlış gördüğünü yazan bir gazeteciyim. Şirketle ilişkilerimin en iyi olduğu dönemlerde dahi yapılan hataları dile getiren bir ismim. Bu sebeple ilişkilerimi, hatta ve hatta maddi anlamda olan ilişkilerimi bile hiçe ...
 • Domatis domates olunca tadı kaçtı

  10 Ağustos 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Köyümüzde domatese yerel şive ile domatis deriz. Domatisin biçimsiz bir yapısı vardı ama tadı güzeldi, domatesin biçimi güzelleşti ama tadı bozuldu. Öğrencilik ve iş yaşamı nedeniyle köyden ayrılınca domatis domates oldu. Köyümüzde tamamen doğal olan domatis öğrencilik ve iş yaşamında lezzetini kaybetti. Köyümüzde alt çenemizi biraz ileri sürerek çayı fırt çeker gibi ısırarak ve ağzımızı şapırdatarak domatis yerdik. Domatesi ise bıçakla dilimleyerek yemeye başladık. Sonra domateslerin hormonluları çıktı, buna da alıştırıld...
 • Yerel Seçimler Yaklaşırken

  06 Ağustos 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Seçim yapılan ülke İslam ülkesi de olsa sadece Müslümanlar sorumlu olmazlar. O ülke vatandaşlarının tamamının sorumlu davranması gerekir. Türkiye de TC vatandaşı olan Müslim gayri Müslim iktidar muhalefet herkesin Türkiye nin menfaatlerini düşünerek kendini sorumlu tutması gerekir. Ortak menfaatlerin ortak tehlikelerin olumlu veya olumsuz etkileri de TC vatandaşlarının hepsine ortaktır. Ölçü ve denge kaybolmadan yolumuza devam etmeliyiz. Duyduklarımızı etrafımızdaki kişilerin amirlerin hoca vs.lerin tavırlarını sorgulamadan kabul...