logo

Helikopterlerin Sırrı Çözüldü

“Helikopterler Artvin Semalarında neyi görüntülendi, cevabı haberde”

Yaklaşık bir haftadır Artvin ve ilçelerinde havada iki adet helikopter geziyordu. Farklı renk ve tonlarda olan helikopterlerin Artvin Merkez ve ilçelerde alçak uçuşlar yaparak turlaması ve saatlerce havada kalmasının nedeni ortaya çıktı.


Herkes tarafından büyük bir merakla araştırılan helikopterler, Artvin ve ilçelerinde özellikle baraj ve hidro elektrik santralleri ile yüksek gerilim hatlarının fotoğraflamasını yapmak üzere uçuş yaptıkları belirlendi. Artvin semalarında uçan helikopterlerin Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Türkiye Elektrik İletim A.Ş.’ye ( TEİAŞ) ait helikopterler olduğu ortaya çıktı.

TEİAŞ’ın çalışması olduğu ortaya çıktı.

TEİAŞ Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan elektrik hatlarının havadan kontrolü amaçlı helikopter çekimleri çerçevesinde ilimiz için görevlendirilen iki adet helikopter, bir hafta süreyle Borçka Barajı ve HES’in önünde bulunan TEİAŞ’a ait sahada konuşlanarak kurum adına çalışmalarda bulunmak üzere havalanarak Artvin ve ilçelerinde dolaşıyor ve yüksek gerilim hatlarında inceleme ve fotoğraflama yapıyordu. Kurum tarafından konuya ilişkin kendi internet sitesinden yapılan bilgilendirmede; “Teşekkülümüz bünyesindeki 50.000 km 380 kV ve 154 kV enerji iletim hatlarının, hat yakınında uçacak helikopterlere monte edilen elektro-optik ekipmanlarla havadan kontrol edilerek, iletim hatlarındaki arızalı veya arıza olabilecek yerlerin tespit edilip kayıt altına alınması, belirli formatta ve periyotta raporlanması, arıza durumunda TEİAŞ’ın talep etmesi halinde arıza yeri tespiti, arıza mahalline personel ve/veya malzeme nakli için 1095 gün (3 yıl) süre ile hizmet alımı işini 27.05.2013 tarihli 2012-İŞD/7 referanslı Sözleşme ile yükümlülüğünde bulunduran AIR METHODS CORPORATION/ABD Firmasının alt yüklenicisi Kaan Air A.Ş.’nin heliportunda sözleşme hükümleri gereğince helikopterlerin ve görev teçhizatının kabulü 08.01.2014 tarihinde yapılmıştır” ifadelerine yer veriliyor.
Yukarıdaki sebeplerle iletim hatlarının kontrolü maksadıyla ilimiz semalarında uçan helikopterler, Artvin semalarındaki turları ile merak uyandırmıştı. ÇP Haber Ajansı tarafından helikopterlerin uçuş sebepleri, kuruluşu araştırılarak tüm Artvin halkının merakı giderilmiş oldu.
Kamuoyunda helikopterlerin ait olduğu kuruluşlar ve uçuş sebepleri üzerine bir çok söylem üretilirken, bu denli uçuş yapmaları ise tedirginlik yaratmıştı. Helikopterlerin TEİAŞ’a ait ve uçuş sebebinin de elektrik iletim hatlarının kontrolü maksatlı oluşunun ortaya çıkması kamuoyunda bir çok üretilen senaryonun boşa çıkmasını ve de merakların giderilmesini sağladı.

Share
1938 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?