logo

29 Ağustos 2015

HDP Heyeti Hopa’da İncelemelerde Bulundu

HDP İstanbul Milletvekili Paylan: “Dere yataklarındaki evlerin acilen boşaltılması gerekiyor. Çok ciddi can güvenliği riski var”  derken HDP İstanbul Milletvekili Beyza Üstün’de: “Bir daha yağış olduğunda daha kötü sonuçlar olabilir. Buranın acilen afet bölgesi ilan edilmesi gerekiyor” açıklaması yaptılar.

 

HDP milletvekilleri Hopa ilçesindeki sel ve heyelan bölgesinde incelemelerde bulundu- HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan ve Beyza Üstün Hopa Kaymakamlık binası önünde basın açıklaması yaptılar.Basın açıklamasına HDP Artvin İl Eş başkanları Yılmaz Topaloğlu ve Hülya Vayiç ve yöneticiler katıldı.:

Dere Yataklarının Boşaltılması Gerekiyor

Artvin’in Hopa ilçesinde yaşanan sel ve heyelanlar nedeniyle bölgeye gelen HDP milletvekillerinden oluşan heyet incelemelerde ve görüşmelerde bulundu. HDP İstanbul Milletvekilleri Garo Paylan ve Beyza Üstün ile beraberindeki parti üyeleri sel ve heyelan bölgelerinde incelemelerin ardından vatandaşları dinledi. Paylan ve Üstün daha sonra Artvin Valisi Kemal Cirit’i Hopa Kaymakamlığı’nda ziyaret etti. Paylan, çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, derelerin belli kalıplara sokulmaya çalışılarak daraltıldığını, doğanın bir şekilde yolunu bulduğunu belirtti. Pek çok bölge, mahallenin su ve balçık altında olduğunu ifade eden Paylan, “Dere yataklarındaki evlerin acilen boşaltılması gerekiyor. Çok ciddi can güvenliği riski var. Yeni bir selde can riskleri var” dedi. Bazı mahallelerde riskli evlerde vatandaşların oturmaya devam ettiğinin altını çizen Paylan, “İvedilikle bu evlerin boşaltılması lazım. Mutlaka bu evler kamulaştırılarak yaşam ve barınma haklarının korunarak kamulaştırılması lazım. İvedilikle riskli evlerin yıkılması gerekiyor. Bölgenin de acilen afet bölgesi ilan edilmesi gerekiyor. Hopa’da ve bütün Karadeniz’de set vurulmaya çalışılan dereler maalesef yollarını buluyor ve insanlarımızın canları ciddi anlamda tehlikede. Bu anlamda acil eylem planı ortaya konması gerekiyor” diye konuştu.

Milletvekili Beyza Üstün ise Hopa’da olağanüstü bir hal olduğunu kaydederek, şunları söyledi: “Ulaşılamayan evler ve köyler var. Ne durumda oldukları bilinmeyen halktan insanlar var. Her an çamurlu bir sel yeniden gerçekleşebilir. Meteoroloji Mühendisleri Odası bir çalışma hazırlıyor. Bölge suya doymuş durumda. Yağışı bir daha kaldıramaz durumda. Bir daha yağış olduğunda daha kötü sonuçlar olabilir. Buranın acilen afet bölgesi ilan edilmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Beyza Üstün, Meclis’te bölgenin afet bölgesi ilan edilmesi için çalışmalar yürüteceklerini, yarayı birlikte saracaklarını sözlerine ekledi.

Share
1172 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?
#

HDP Heyeti Hopa’da İncelemelerde Bulundu” için 1 yorum

  1. Ali Ekber : diyor ki:

    Rezilliğe bak hdpli terör destekçileri hopa’da çünkü bunları buraya sokanlar kendi komünist-ateist zihniyetindekiler!