logo

HDP Adayları Hedeflerini Anlattılar

Artvin HDP Artvin Milletvekili 1’nci Sıra Adayı Recep Demirci ve 2’nci Sıra Adayı Celal Osmanağaoğlu HDP’yi ve amaçlarını anlattılar.

7 Haziran’da yapılacak olan Milletvekili seçimlerine ayrı bir renk katan HDP’nin söylemleri ve özellikle Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın açıklamaları toplumda ses getirmeye devam ediyor. Bizde buradan yola çıkarak Artvin HDP milletvekili adaylarına HDP’yi ve amaçlarını anlatmalarını istedik. İşte verilen cevaplar:

Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

Celal Osmanağaoğlu: Hopalı bir ailenin çocuğuyum. Eğitim hayatım Hopa ve İstanbul’da geçti. Öncelikle İstanbul Basın Yayın Yüksekokulunda Gazetecilik ve Halkla İlişkiler bölümünü okudum. Sonra Edebiyat Fakültesinde Psikoloji bölümüne devam ettim. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdim ve İstanbul Barosuna kayıtlı bir avukatım. Bu memleketin, Lazona diyarının çocuğuyum. Gerek eğitim hayatım, gerek sonrasında bağlarımı hiç koparmadım.

Siyasi anlamda da 2014 yerel seçimlerinde Hopa’da HDP yerel seçimler hazırlığı öncesindeki daveti karşısında hep beraber olmanın, birlikte bir doğrunun peşinden gitmenin kıvancını yaşadım. O kıvanç bizleri daha sonra 2015 genel seçimlerine taşıdı. Şu anda da HDP’nin değerli yüreklerinin teveccühüyle Artvin’den milletvekili adayı olarak huzurlarınızdayım.

Recep Demirci: Ben de aslen Hopalıyım. Laz çiftçi bir ailenin çocuğuyum. Türkçe konuşmayı ilkokul birinci sınıfta öğrendim. Aynı zamanda Hemşinlilerle aynı köyde yaşadığımızdan dolayı Hemşinceyi de öğrendim. Cumhuriyet üniversitesinde eğitim görürken özerk demokratik üniversite mücadelesinde yer aldım. O dönemde yine Sivas İHD’ de çalıştım. Siyasal faaliyetlerimden dolayı ilişiğim kesilince, Hopa Kemalpaşa’ya döndüm ve burada Halkevlerinin kurulması çalışmasında yer aldım. Daha sonra Karadeniz Teknik Üniversitesinde öğrencilik yıllarım başladı. Sağlık Meslek Yüksekokulunda okudum. KTÜ’ de de yine devrimci gençlik mücadelesinde yer aldım. Daha sonra ÖDP ve EHP’ de yer aldım. YSGP kurucu meclisi üyesiyim. HDK Merkez yürütmesinde yer almaktayım. Bu süreçte de HDP milletvekili adayı olarak karşınızdayım.

Karadeniz siyasetinden başlayalım. Karadeniz’de sol ve devrimci hareketin seyri nasıldır?

Recep Demirci: Karadeniz’de aslında 80 öncesinden beri hatta Mustafa Suphilere kadar dayanan bir sol damar mevcuttur. Uzun yıllar devrimciler Karadeniz’de yaşamın içinde var olmuşlardır. 80 darbesi öncesi Artvin, Rize, Trabzon’da devrimci hareketler ciddi olarak başarılar göstermiş, kitlesel hareketler haline gelmişlerdir. Özellikle bütün faşist işgaller kırılarak bu illerdeki mücadele alanları ele geçirilmişti. 12 Eylül’ün neden geldiği ve Karadeniz’e neden bu kadar önem verdiğinin göstergesidir. Bu kadar halkla karşılık bulan devrimcileri yok etmek için Karadeniz’e özel bir önem verilmiştir. Binlerce insan gözaltına alınmış, işkenceden geçirilmiş, birçok devrimci arkadaşımız katledilmiş, birçoğu cezaevlerinde kalmıştır.

Devamında 80 sonrası mücadele… Onların bize bıraktığı mirası da sahiplenerek mücadelemize devam ettik. Devrimci muhalefet 88’lerden sonra Karadeniz’de özellikle Halkevlerinin kurulmasıyla yeniden başladı. Daha sonra bağımsız olarak Kemalpaşa’da yerel seçimlere girdik. Seçimleri kazanamadık ama bu bölgede devrimci düşüncelerin yerleşmesine kökleşmesine vesile olduk. Devamla ÖDP’nin kurulmasıyla birlikte Hopa’da yürüttüğümüz kitlesel çalışmalar, halkla birlikte olabilmemiz vesilesiyle Hopa’da ÖDP’nin belediye başkanlığı kazanılmış oldu.

Mücadele her yönüyle devam etmektedir. Özellikle doğamızı yok etmek isten HES’lere karşı mücadele devam etmektedir. Bölgede özellikle milliyetçilik de had safhada. Bu mücadelenin milliyetçi duygularla önü kesilmek istenmektedir. Ama biz tabi ki geri durmuyoruz. Bu süreçte barışa özel önem veriyoruz.

Celal Osmanağaoğlu: Birkaç gün önce 98 yaşında vefat eden bir diktatörün izlerini taşıyor bu topraklar. 80 öncesindeki o muhalif sol damarın, Artvin ve yöresi için hala yaşadığını söylemek mümkün. Bu yörenin içinde barındırdığı etnik yapının zenginliği, Lazların, Hemşinlilerin, Gürcülerin, Poşaların, Ermenilerin bu kültürel anlamdaki yapısı bu anlayışa renk ve ivme katıyor. Bizler HDP milletvekili adayları olarak bu damardan beslenen ve bu devrimci yüreklere bir nebze olsun Ankara yoluna ses vermek için kocaman yürekleriyle hizmet eden iki insanız. Kendisini Türkiye partisi olarak adleden bir hareketin Lazona’dan iki Laz milletvekili olarak adımızı yazdırmak istedik. Bu onurlu mücadeleye katkı vermek istedik.

Amacımız belli; barış barış barış diyoruz.

Ayrıca Artvin ve yöresi Türkiye bütçesinden en az pay alan bölgelerden biri. Ciddi bir işsizlik sorunuyla baş ediyor. Sanayi yok. Alternatif iş imkânları az. Tarımdan ormancılık gelirinden bahsediyoruz ve bu da yeterli değil. Bugün büyük bir balon olan Türkiye’nin kalkınmışlığı, Artvin ve yöresinde karşılık bulabilmiş değil. Meselinin sadece özgürlük, eşitlik, temel haklar ve kalıcı barışın kurulması alanlarında değil; ekonomik ve işsizlik anlamında da büyük bir yaranın olduğunu görüyoruz. Ve bu yüzden HDP’ de siyaset yapıyoruz.

Tam HDP demişken; siz neden HDP’yi tercih ettiniz?

Recep Demirci: Ben zaten HDK kurulduğundan beri gerek partim olarak, gerek kişisel olarak da kurucusu ve üyelerindenim. Türkiye’de ciddi bir milliyetçi dalga ve savaş rüzgarları esiyor. Biz halkların barışını kurmak istiyoruz. Ülkemizde binlerce insan savaşta öldürüldü. biz istiyoruz ki artık gençlerimiz çocuklarımız ölmesin, milli değerleri, parası savaşta harcanmasın. Çünkü en büyük zararı biz halklar görüyoruz, çocuklarımız görüyor. Barış sağlanacak ki bizim verdiğimiz demokrasi mücadelemizin de önü açılacak.

HDP çalışmasında bu bölgede nelerle karşılaşıyorsunuz?

Celal Osmanağaoğlu: Tüm Türkiye’de olduğu gibi bu coğrafyada da zaman zaman engellemelerle karşılaşıyoruz. Bir yerde esprili bir dille halkımızın yoğun ilgisine bağlıyorum. Halkımız, sürekli bizim astığımız bayrakları, flamaları topluyor. Demek ki bize yoğun ilgi gösteriyor!

Biraz daha yerele gelirsek, HDP adayları olarak, Karadeniz halklarının yerel sorunlarına ne gibi çözümler vaat ediyorsunuz?

Recep Demirci: Öncelikle ilimizde ciddi bir nüfus eksilmesi var. Neredeyse bütün köylerimiz boşaltılmış durumda. Şavşat’ta, Yusufeli’nde köylerde 15-20 kişi kalmış. Genç nüfus büyük şehirlere göç etmiş. Çünkü geçimle ilgili ciddi problemlerle karşılaşmakta. Hükümetin tarım ve hayvancılık politikasıyla yurttaşlar ciddi sıkıntılar yaşamış. İlimizde tarım ve hayvancılık neredeyse yok edilmiştir. Oysa geçmişte bu alanın ciddi bir gelir kaynağı olduğunu biliyoruz. HDP iktidarında köylülerimizin tekrar köylerine dönebilecekleri projeleri yaşama geçireceğiz. Köylerde kurulacak kooperatifleri destekleyeceğiz.

Bu nüfus değişimi madencilik ve HES inşaatları için de kullanılıyor. Yaşam alanları çoğaldıkça bu faaliyetleri yürütemiyorlar. Yusufeli ilçesini toptan bir baraj faaliyetinden dolayı yerini değiştirmeye çalışıyorlar. Yeni yaşam alanında çoğu insanın orada kalmayacağını düşünüyoruz. Dolayısıyla tarımın desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz.

İktidarımızda, zaten gübreden KDV’nin alınmayacağı beyan edildi. Mazottan vergi alınmayacak. Üreticilere üretim için en uygun koşullar yaratılacak. Köylerde çalışan işçilere sosyal güvence sağlanacak.

HDP iktidarında, tarım ürünleri ve hayvansal ürünlerin ithalatına yönelik her türlü engellemeler getirilecek. Bu şekilde de destekler sağlanacak.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Recep Demirci: 7 Haziran’da Karadeniz halklarıyla birlikte Türkiye halkları, barajları yıkacak! Meclis’e en güçlü şekilde girecek. 7 Haziran’da Türkiye halkları ve barış kazanacak!

Celal Osmanağaoğlu: Gerçek manada muhalefetin ne olduğunu hem mevcut iktidara hem de sözde muhalefet partilerine göstereceğiz. Herkesi HDP şemsiyesi altında politika üretmeye, barış için, insanlık için hep beraber olmaya davet ediyorum.

Share
1193 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?