logo

reklam

Hayra vesile oldu! 


Selim Çiftçi
selimciftci@08olay.com

Türkiye’de büyük sermaye, endüstri ülkeleri hesabına, bu pazarı kontrol altında tutmak ve burasının üretim ekonomisine geçişini önlemekle vazifeli distribütörlerin etrafında dönmektedir. Yok eğer “hayır, böyle değil” deniyorsa, maruf “Büyük” sermaye sahiplerinin, uçak, silah ve motor üretimi gibi stratejik alanlarda neden olmadıklarının anlamlı bir cevabı olmalıdır. Dolayısıyla Nuri Killigil, Şakir Zümre, Nuri Demirağ gibi silah ve uçak üretimine girmiş yerel ve Makina Kimya Endüstrisi’nin Kırıkkale Silah Fabrikası müdürünün vukuatı millet nazarında büyük tepkiye sebep oldu!..
Bu devlet ne yapıyor, bu hainleri nasıl tespit edemiyor?.. Kime güveneceğiz?.. gibi sohbet konuları da evlerde ve kahvelerde gündemin en önemli konusu olmaya devam ediyor.

Bence, bu olay hayra vesile olacak!..

Cumhuriyet’in en büyük hatası, Osmanlı’ya son yüzyılında musallat olan hastalıklarını tevarüs etmesiydi. Osmanlı’nın son yüz yılındaki alt bürokrasisi çoğunlukla cahil, hırsız, zalim ve tembeldi. Üst bürokrasisi ise dış devletlerin ya istihbarat ya mason locaları başta olmak üzere çeşitli STK’larının kontrolündeydi.

Sadrazamı da, bakanı da, diplomatı da mason localarında tespit edilirdi. Bu yapı Cumhuriyet’te de devam etti. Özellikle 1950-2000 arasında devlet bürokrasisine mason locaları hâkimdiler.

2005’lerden itibaren bu yapı kırıldı; ancak bu sefer de başka yapılar (PDY) ortaya çıktı…

Devlet şimdi de bunlarla uğraşıyor!..

Başa çıkabilir mi?.. Çıkar, çıkar!.. Ama bu kesin çözüm değil!.. Sistem değişmedikçe, birini yok edersin, bir başkası çıkar!..

O halde ne yapmak lazım?

Başta Adalet, Dışişleri, İçişleri, Milli Savunma… Gibi kurumların personelini “belirli eğitim kurumlarında yetiştireceksin. Bu okullarda yetişenlerin iki önemli damarı olacak: Milli ve Dini!

Bu iki damardan biri eksik olursa, olmuyor: Milli damarı olmayan dindarları da gördük, dini damarı olmayan millileri (!) de gördük!

Bakın ABD’ye, bakın İngiltere’ye, bakın İsrail’e, bakın Almanya’ya, bakın Rusya’ya… Önemli kurumlarında çalışanların mutlaka bu iki damarının çok güçlü olduğunu göreceksiniz!..

Hastanede, postanede, belediyede, markette, lokanta da… normal vatandaşlar çalışıp, evlerine ekmek götürürler!..

Milletvekili-seçmen bazında bir devletin üst bürokrasisi tesis edilirse, yüzlerce müdürden ancak birini yakalayabilir ve vay hain vay!.. hayıflanmalarıyla işi geçiştirir, sonra da unutursunuz!..

Başkanlık sisteminin diğer iyi bir tarafı da, bu milletvekili-seçmen bandını işlevsiz hale getirme özelliğidir.

Devletin çağa uyumlu, güçlü ve kuvvetli bir hale gelmesini istiyorsak; yasa ve yönetmeliklerinden işe başlamalı, zihniyet değişimi de eğitim yoluyla bir an önce hayata hâkim hale getirilmelidir.

GÜNEŞ- MEHMET ÇELİK

Etiketler:
Share
447 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Dört tarz-ı İslam

  10 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    İslam elbette tek bir dindir. Fakat kabiliyetlerin farklı olmasından dolayı bu tek din farklı tarzlarda algılanmıştır. Devlet İslam’ı: Baskıcı özellikler taşır. Ebu Hanife ve Ahmet bin Hanbel Devlet İslam'ının baskıları sonucu şehit edilmişlerdir. Halk İslam’ı: Daha serbest, kolay ama hurafeler barındırabilen bir İslam tarzıdır. Tasavvuf İslam’ı: Daha dindar bireyler yetiştirir, ama taassuba düşülerek saplantılar içine girebilen bir İslam tarzıdır. Kitabi İslam: Kılı kırk yaran, düşünsel yönü ağır basan İslam’dır. Temsilci...
 • Şeriat nedir?

  08 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    En çok tartışılan kavramlardan biri de “şeriat.” Bu konuda birçok kişinin kafası bir hayli karışık. Anlamını bilen de konuşuyor, bilmeyen de. Kaynak: https://twitter.com/hashtag/herkesi%CC%87cinadelet Birisiyle karşılaşıyorsunuz. Namaz kıldığından, oruç tuttuğundan söz ediyor. Sohbetiniz sürüyor ve sonunda, şeriatın en önemli iki emrini yerine getiren bu adamın, şeriata karşı olduğunu görüyor ve hayret ediyorsunuz. Bir başkasıyla görüşüyorsunuz. Şeriatı hararetle savunuyor. İç alemine, ibadet dünyasına iniyorsunuz, İslam’...
 • Yeter Artık İdam Şart

  04 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Geçtiğimiz Şubat ayında yazdığım bir yazıyı son günlerde yaşanan çocuk cinayetleri ve istismarları haberlerinin yeniden gündem olması nedeniyle bende yazımı yenilemek istiyorum. Türkiye’deki durumu maalesef ki gözler önüne seren ve artık mevcut yasaların yetersiz olduğunun kesinleştiği ve bu yasalarla olayların önüne geçilmediğinin ayan beyan ortada olduğu bir durumda maalesef ki yazımı yeniden yayınlamak durumundayım. Bu konuyu yeniden gündeme getirmeye devam edeceğimi belirterek Şubat ayında yazdığım yazıyı yenilemek istiyorum. Tam yeri ve za...
 • Artvin 7 Martspor Hentbol Takımına Sahip Çıkmalı

  04 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bugün sizlerle bir haberi paylaşmak istiyorum. Yoğun siyasi gündemde bizim dahi unuttuğumuz ama birçok ilgisizliğe rağmen başarılı olan bizim çocuklarımızın başarı hikayesinin anlatıldığı bir haberi sizlerle paylaşacağım. Yorumlarımı daha sonra ki bir yazımda yapacağım. İşte o haber: Bir Yıldı 3 Kupa Getiren 7 Martspor Kulübü Her Türlü Övgüyü Hak Ediyor Bize Sahip Çıkılırsa Daha Büyük Başarılar Elde Ederiz Artvin 7 Mart Spor ve Gazi Ortaokulu Yıldız Kız Hentbol takımı 1 yılda 3 kupa getirerek 2018 yılında Artvin’e damga vurdu. Kısıtlı ...