logo

‘Hayır’ Neden Sahipsiz Bırakılıyor?


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Malumunuz üzere referandum öncesinde siyasi hareketlilik oldukça fazla. Evimize gidiyoruz bir bakıyoruz ki posta kutusunda ‘Evet’ ya da ‘Hayır’ yazan onlarca broşür duruyor. Kapılarda dahi onlarca broşür bizleri bekliyor.

Broşürleri dikkatlice incelediğimde bir ayrıntı dikkatimi çekti ve bunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Ve kendimce de bunun nedenlerini sizlere aktarmaya çalışacağım. Yazımı okudukça sizlerle benim merakıma katılacaksınız.

Broşürleri incelediğimizde ‘Evet’ yazılı broşürlerin altında genellikle bir parti amblemi ya da bir kuruluşun amblemini görebiliyorsunuz. Özellikle de bir parti tarafından dağıtılmış ise ki genellikle ‘Evet’ broşürlerini AK Parti veya MHP’liler dağıtıyorlar, partilerinin logolarının o broşürlerde yer aldığına tanıklık ediyorsunuz. Aynı şekilde ‘Hayır’ yazan broşürleri incelediğinizde ise broşürün herhangi bir köşesinde herhangi bir partiye ait bir şey göremiyorsunuz.

‘Evet’ reklamlarına baktığınız zaman yine aynı durum söz konusu oluyor. ‘Evet’ reklamlarında muhatabını reklamın sonunda mutlaka görebilir iken ‘Hayır’ reklamlarında ise kocaman bir ‘Hayır’ın dışında bir şey göremiyorsunuz. İşte yazımı tam da bu konunun kendimce nedenlerine ayırmak istedim.

‘Hayır’ sahip çıkılmamasının altında başarısızlık korkusu mu yatıyor?

Yukarıda yazdığım bu ayrıntının nedenlerini düşününce aklıma şu soru geldi: “Acaba ‘Hayır’ yazan broşürlerde veya reklamlarda işin muhatabının yani reklamı veren siyasi partinin adının yazmaması olası bir başarısızlık korkusundan dolayı mı kaynaklanıyor?” sorusu aklıma geldi. Bu soruya ben aslında yanıt buldum ama siz okurlarımın da bu noktadaki yorumlarını merak ettiğim için konuyu gündeme getirdim. Öyle ya bir referanduma gidiyor isek ve referandumun tarafları var ise ve de siyasi partiler bir şekilde fikirlerini beyan ediyorlar ise fikirlerine de sahip çıkmaları gerekiyor. Eğer, referandumda ‘Evet’ diyorsanız mutlaka o kararınıza sahiplenmeniz ve altına mührünüzü vurmanız gerekir. ‘Hayır’ diye bir karar açıklıyor ve çalışmalarınızı bu yönde yapıyor iseniz de mutlaka o kararınız altında mührünüzün olması gerekiyor. Referandumda insanların nasıl ki sandığa giderek tercihlerine mühürlerini vuracaklar o vakit siyasi partilerinde mühürlerini vurmaktan imtina etmemeleri gerekir.

Eğer, bir siyasi parti verdiği kararın altına mührünü vurmuyor ise bunun nasıl bir nedeni olabilir. Ya verdiği karardan dolayı pişmandır ya da verdiği kararın karşılığında çıkacak olan neticenin olumsuz olmasından korkmaktandır. Bu durumun başka izahı olabilir mi? Bu duruma şöyle bir açıklık getirebilirsiniz: Evet tercihinin savunucuları az Hayır tercihinin savunucuları fazla, partileştirmeme adına bu yapılıyor. Saygı duymakla birlikte inanmayacağımı belirtmek isterim. Bir siyasi partinin en başlıca hedefi başarılı olmaktır. Sandıktan ‘Hayır’ tercihinin çıkacağına inanan parti çok rahatlıkla logosunu o broşüre ve reklama koyar. Zira siyaset inançla yapılıyor. Siz eğer tercihinizi savunmakta cesaret edemez iseniz ve muhtemel bir başarısızlığı sahiplenmemeye ya da başarısızlığın faturasının tarafınıza kesilmesine neden olmasın diye logonuzu koymaz iseniz anlayın ki ya kararınıza inanmıyorsunuzdur ya da sonucun başarısız olacağını düşünüyorsunuzdur.

Bu tavır bile benim referandum sonucu üzerindeki tahminlerimi doğruluyor. Tahminim sonucuna inanının kazanacağı yönündedir.

‘Hayır’ Broşürlerinin İçeriğindeki Asılsız İddialar Güldürüyor

Seçmenin bir bölümünü cahillikle suçlandığı bir ortam olmasına karşın ben bu düşünceye asla katılmıyorum. Bizim seçmenimiz oldukça bilinçli ve bilgili bir şekilde oy kullanıyor. Evet, bizim milletimizin okuma oranı düşük olsa da inanın seyretme oranı oldukça yüksek. Özellikle kitle iletişim araçları ciddi bir biçimde kullanılıyor ve takip ediliyor. Bu vesile ile olan biten bütün olaylar tüm çıplaklığı ile gözlemlenebiliyor. Bu noktada bir kesim diğer kesimi sürekli cahillikle suçlasa da inanın millet her şeyi çok iyi değerlendiriyor ve görüyor. Yani bu millete kül yutturamazsınız.

Şimdi artık seçmen her şeyi takip ediyor. Özellikle de tv programları ile de takip ediyor. Yani kararını belirlerken sadece seçim broşürlerinde yazan şeylere bakarak belirlemiyor. Birçok tartışma programını izliyor veya sosyal medya yoluyla yapılan yorumlara bakıyor. Bir tarafta yasalarda yazan gerçeklere bakıyor diğer tarafta ise sırf kanaatlere dayalı iddialar. Vatandaşta tercihini belirlerken işte o gerçeklere bakıyor. Hayır oyu isterken frensiz kamyonu bir şoföre teslim etmekten bahsederken vatandaş bir kamyonun iki şoförünün de olamayacağını gayet iyi biliyor. Ve bu millet geçmişinde çift başlılığın faturasını en ağır bir biçimde ödemiş millet olduğu için de kararını bu referandumda verirken kesinlikle bu çift başlılığı engellemek için verecektir.

Sandıktan Evet Çıkar İse Başarısızlığın Faturasını Kim Ödeyecek?

Sonuç itibariyle evet ya da hayır şeklinde iki tercihin yapılacağı seçimlerde bir kazanan bir de kaybeden taraf olacaktır. Evet çıkar ise çıkan sonucu bu tercihi destekleyenler sahiplenecektir. Şimdi burada bir soru akıllara geliyor. Tıpkı son Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde olduğu gibi bu seçimde de olumsuz sonucu kimse sahiplenecek mi yoksa sahiplenmeyecek mi? Bence yukarıda yazdığım gibi başarılı sonucu sahiplenenler tercihlerinin altına imzalarını atanlar olacağı gibi başarısızlığı sahiplenmeyenler ise tercihlerinin altına imzalarını atmayanlar olacaktır. Referandum gecesi göreceksiniz. Sonuçlar açıklandığında ‘Evet’ oyu yine sahiplenilecek ancak ‘Hayır’ karşısında bir sahiplenme olmayacak ve denilecek olan ‘Seçmenin tercihi bu imiş. Biz yalnız kaldık’ olacaktır.

Gelelim şu çocukların reklamlarda kullanılmasına

Referandum kampanyalarına ilişkin yine aklımın takıldığı bir konu daha var. ‘Hayır’ reklamlarında çocukların oynatıldığı o reklamlar ciddi anlamda aklımı bulandırıyor. Bu noktada da bir soru aklıma geliyor. ‘Evet’ reklamlarında tamamen çocukların oynatılarak yani kelimenin tam anlamıyla ‘çocuklar kullanılarak’ reklamlar çekilmiş olsa idi acaba muhalefetin tavrı bu noktada ne olurdu? Ben bu noktada cevabı vermeyeceğim değerli okurlarım lütfen siz beyin fırtınası yapın.

18 Yaşındakilerin vekil olmasına karşı olanlar çocuklar aracılığıyla ‘Hayır’ oyu istiyorlar

Bildiğiniz üzere 16 Nisan referandumunda 18 yaşındaki gençlere seçme hakkının yanı sıra seçilme hakkının da verileceği değişiklik maddesi de yer alıyor. Ve özellikle muhalefet 18 yaşındaki gençlere seçilme hakkı verilmesine karşı çıkıyor. İşte tam da bu noktada bir gariplik aklıma takılıyor. 18 Yaşındaki gençlerin seçim yapmasına karşı çıkmıyorsunuz ancak seçilmelerine karşı çıkıyorsunuz. 18 Yaşındaki gençlerin seçilmelerine karşı çıkarken çocukları ‘Hayır’ reklamlarında kullanarak sandıktan ‘Hayır’ çıkmasını bekliyorsunuz.

Bu ne yaman çelişkidir böyle. Ben anlayamadım. Seçmen anlar mı bilemem. Seçmenin kararını da hep birlikte 16 Nisan günü göreceğiz.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bazı Suçlara İdam Cezası Şart

  17 Şubat 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Artık televizyonlarda haber kanallarını izlerken insanlığından nasibini almamış insanların işledikleri suçları görmekten tiksinir oldum. Gazetelerde bu tür yaratıkların işledikleri suçları okurken erkekliğimden utanır hale geldim. Böylesi şerefsizlerle aynı Dünya çatısı altında bile yaşamaktan, aynı stratosfer altında bulunmaktan ise utanır oldum. Aynı bayrak ve toprak altında bu tür canilerle birlikte yaşıyor olmaktan ise inanın sıkıldım. Yani ne diyeceğimi ve yazacağımı bilemez haldeyim. Burada bu tür olayları dillendirerek daha fazla insanlı...
 • ŞEHR-İ NUH PROJESİNE KATKI SAĞLAYAN ÇOK YÖNLÜ VE MULTİDİSİPLİNER BİR SANATÇIMIZ; Esma CİVCİR

  15 Şubat 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Not: Bu makale içerik olarak zenginleştirilmek suretiyle sürekli güncellenecektir. 1.ŞEHR-İ NUH İSMİ Şırnak isminin esas hali olan Şera Nuh, zamanla Şehri Nuh ve Şırnex ve son olarak da Şırnak haline gelmiştir. Şera Nuh kelimesi Süryanicede "Nuh istirahat etti, iskan etti" cümlesinin isimleşmiş halidir. 2.ŞEHR-İ NUH DİRİLİYOR PROJESİ Projenin İsmi: Nuh Tufanı, Şırnak ve dünya tarihinde bitiş ve başlangıç anlamına geldiğinden projeye Şehri Nuh Diriliyor denilmiştir. Hz. Nuh’un türbesinin Cizre’de oluşu, Hud Suresinin 44. ayeti Tufan...
 • Gayrimüslimlerin İslam Ülkesindeki Hakları

  14 Şubat 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Kendileriyle Yapılan Antlaşmalara Riayet Hayat Hakkına Riayet Adalete Riayet Kanun Karşısında Müslümanlarla Eşitlik Din ve Vicdan Özgürlükleri Çocuklarını İstedikleri Gibi Eğitme Hakkı Mabetlerinin Dokunulmazlığı İbadet ve Âyinlerini Özgürce Yerine Getirebilme Mesken Dokunulmazlığı Mülkiyet Haklarına Riayet Eziyet Etme ve İncitme Yasağı Hukukî Özerklik Hakkı Askerlikten Muaf Olma Kendilerinden Alınan Vergi Miktarının, Maddî Durumlarına Uygun Olarak Tespit Edilmesi Himaye Edilemeyince Kendile...
 • İslam’da Sanık ve Mahkum Hakları

  13 Şubat 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Konunun sadece başlıklarını veriyoruz. Kısa başlıklar bile çok şey anlatıyor. Ayrıntıları görüp ikna olmak isteyenler http://www.isav.org.tr/img/20150616__6825219989.pdf linkine tıklayıp çıkan pdf dosyasındaki 531-559’uncu sayfalara bakmalıdır. 1. SANIĞIN HAKLARI a. Âdil Yargılanma Hakkı b. Masûmiyet/Suçsuzluk Karinesinden Yararlanma Hakkı    aa. Suç ve Cezada Şahsîlik İlkesinden Yararlanma Hakkı    bb. Şüpheden Sanığın Yararlanması İlkesi c. Savunma Hakkı     aa. Susma hakkı     bb. Tercümandan Yararlanma Hakkı d. Suçta ve Cezada Ka...