logo

Haydi El Ele Yeni Bir Seçime


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Koalisyon görüşmelerinden bekledik bir sonuç diye ancak nafile bir çaba olduğunu bile bile. Hepimiz emindik ki bu görüşmelerden bir sonuç çıkmayacak idi. Nihayetinde de AK Parti-CHP görüşmelerinden olumlu bir sonuç çıkmadı. Kaldı elde AK Parti-MHP görüşmeleri. Şundan da eminiz ki bu görüşmelerden de olumlu bir sonuç çıkmayacak. Belki Cumhurbaşkanı Erdoğan, görevi usulen Davutoğlu’ndan alacak ve başka liderlere verecek. Kuvvetle ihtimal CHP liderine görevi verebilir. Ama oradan da bir sonuç çıkmayacağını düşünüyorum.

AK Parti koalisyon görüşmelerini mümkün mertebe uzatmaya çalışıyordu. Açıkçası topu orta sahada çevirerek sürenin dolmasını istiyordu. Seçim gecesinden beri bu görüşü benimseyen AK Parti burada şuana kadar istediğini almış durumda. Diğer partilerin durumuna ise birazdan bakacağız.

Ben koalisyon görüşmelerinden ümitli olsam da sonuç çıkmayacağını gayet iyi biliyordum. Zira AK Parti’nin kaybedecek hiçbir şeyi olmadığı için riske girerek oylarını arttırma yoluna gideceği aşikardı. 7 Haziran seçimi gecesinde MHP lideri Bahçeli çok büyük bir yanlışa imza atmıştı. Açıkça hükümet kurma görüşmelerine dahil olmayacağını ve yeni bir erken seçim istediğini deklere etti. Bu siyasi açıdan seçmene yapılmış en büyük yanlış idi. Seçmen anlaşın ve hükümet kurun mesajı vermişti. Bu mesaj MHP lideri tarafından alınmadı ve MHP Lideri her türlü sistemi tıkadı. AK Parti’yi eleştirdi ancak AK Parti’nin elindeki kozu almak yerine AK Parti’ye yeni bir koz verdi. Şimdi bir soru soruyorum. AK Parti erken seçimde en fazla kaç milletvekili kaybedebilir ki. Sizin düşüncenizi bilemiyorum fakat benim bu soruya yanıtım kaybetse kaybetse 20 vekil kaybeder, cevabı olur. Ama 20 vekil kazanması durumunda ise tek başına iktidar sürecine devam eder. Süreçte hep birlikte göreceğiz. Seçmenin tavrını ve yeni mesajını da erken seçimde göreceğiz. Son on günde sürpriz bir gelişme yaşanmaz ise Kasım’da erken seçim var. Her şey sil baştan olacak.

MHP kurnazca hareket etmedi

Dedik ya MHP, AK Parti’nin kozunu elinden alabilirdi. Hatta CHP ve HDP’yi de inanılmaz bir şekilde köşeye sıkıştırabilirdi. AK Parti’nin başından beri planı yeniden erken seçime gitmekti. Kaybedeceği bir şey olmayan AK Parti, daha doğrusu Erdoğan, erken seçimin kurucusu olduğu partiye yarayabilme ihtimali üzerine oyunu kurdu. Garip olan bu oyunun diğer partiler tarafından görülememiş olması. CHP ve HDP kamuoyuna açıklama yaparak hiçbir ön şart sunmadan AK Parti ile hükümet kurabileceklerini ilk geceden açıklayabilirlerdi. MHP’de aynısını yaparak AK Parti’yi köşeye sıkıştırabilirdi. Bu durumda seçmen tarafından AK Parti, oyun bozan olarak görülecek ve seçmenin mesajını algılamayan parti konumuna gelecekti. Ama sürekli şartlar sunan, anlaşmak için maddeler açıklayan partiler bir nevi AK Parti’nin oyununun güçlenmesini sağladılar. O zaman şu konumda AK Parti’yi bu partiler seçim meydanlarında “Erdoğan istemedi bizde bu yüzden kuramadık” eleştirisini nasıl yapacaklar? Hadi yaptılar seçmeni buna nasıl inandıracaklar? Ön şart sunan ve de baştan anlaşmam diyenler bu durumda seçmene ne anlatacaklar? Bunu açıkçası merak ediyorum.

Şimdi diyeceksiniz ki, AK Parti’nin burada suçu yok mu? Evet var ancak bu oyunda AK Parti’nin değirmenine su taşıyanları nasıl izah edebiliriz?

Bence öteden beri kilit parti MHP idi. MHP ya AK Partili koalisyona direk girecek yada dışarıdan destekleyecek idi. İpleri eline geçirerek bunu yapacak idi. Bu durumda AK Parti ‘Hayır kurmam’ deseydi de o zaman seçim meydanlarında bunun hesabını soracaktı. Şimdi MHP bu hesabı soramaz durumdadır. Gelelim MHP’nin yapabileceği diğer konuya. MHP kesinlikle CHP ile HDP’i köşeye sıkıştırmalıydı. CHP lideri Kılıçdaroğlu, MHP’ye her türlü yetkiyi vermiş durumdaydı. Başbakanlığı dahi verdi. MHP lideri belki o koalisyona girmeyi kabul etmekle hata yapabilirdi ama koalisyona güven oyu vererek destek olarak her iki parti arasında seçimdeki yakınlaşmayı daha doğrusu seçim öncesindeki ittifakı gözler önüne serebilirdi. İplerde kendi elinde olurdu ve CHP’nin tabanını HDP ile ittifak yapması noktasında karşı karşıya getirebilirdi. Bu hükümetin de fazla uzun sürmeyeceği aşikar olduğuna göre MHP süreçten güçlenerek çıkardı. İlk etapta MHP tabanı belki tepki gösterse de MHP, seçmenin mesajına göre hareket ettiğini belirterek seçim meydanlarında ülkenin AK Parti’den kurtulması gerekli söyleminin arkasında durduğunu izah edebilirdi. MHP bence siyaseti okuyamadı ve erken seçimde elindeki kozlarını kaybetmiş oldu.

Şimdi 3 partiye ve bu partiyi destekleyenlere soruyorum, ülkeyi hükümetsiz bırakmanın ve yeniden seçime gitmenin faturasını kim ödeyecek? Bunu süreç tabi ki gösterecek ancak anketler gösteriyor ki, AK Parti’nin oylarında bir düşüş yok. Bütün bunlara karşı her ne kadar “Erdoğan hain planlarını ortaya koydu” deseniz dahi seçmen bunu algılamayabilir. Hatta seçmen, “Biz size hükümet kurma yetkisi verdik. Hatta hükümete gir yetkisi de verdik. Siz girmediniz” diyebilir. Böylesi bir ortamda erken seçimde benzer bir tablo bile çıksa süreçten AK Parti kazançlı çıkacaktır.

Ya ülke kazançlı çıkar mı? Bunu da göreceğiz.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hak İsteyenin Hakkı Verildi Baş Kaldıranın Başı Kesildi!

  20 Mart 2018 Köşe Yazıları, Melih Sıddık Dalkılıç

  Varlığım kudreti elinde olan ALLAH’A hamd olsun, yeniden yazmak nasip oldu. Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki; herkes herşeyi çok iyi bilir. Dinini iyi bilmeyen fetva verir, Devrim’in ne demek olduğunu bilmeyen Devrimci olur. Dibine kadar “Kapitalizm’e kadar batanlar” sosyalist olur. Evet çok ilginç bazen ne diyeceğime kendim de şaşıyorum. Elbette beşer olduğumuzdan biz de şaşacağız illa ki yazdıklarımızın hepsi doğrudur demiyoruz. Zaten öyle bir şeyi de ima etmiyoruz, ancak yolumuzu ve davamızı sonuna kadar savunuyoruz. Davamız çok büyük asırlara s...
 • Hayat Evet-Hayır Yarışması Değil

  18 Mart 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Özgür irade beyanı robotlaşmaktan kurtuluş, aptallaşmaktan kurtuluş için gerekli Talebe eğitiyorsanız önce özgürleştirin Özgür olmayan öğrenci eğitmek onu aptallaştırır. Yazar Gamze Hanım yenemeyeceğiniz yükün altına girmeyin hayır deyin derken önemli bir konuya değinmiş. Hayat diri olmaktır. Sorgulamak, anlamlı bir resim aramaktır. Evlenen eşler nikâh masasına gelinceye kadar sözleşmiştir. Nikâh masasında evet veya hayır demeleri hayata bakış tarzına bağlıdır. Hayat ın anlamlı ise evet veya hayır demenizin de bir anlamı vard...
 • Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Artvin’e Büyük Eser Kazandırdı

  17 Mart 2018 Köşe Yazıları, Yüksel Kantar

  Devlet Başkanımız  ve  Hükümetimiz, milletimize özellikle bölge insanımıza verdiği değerin bir sonucu olarak Cankurtaran  Tünelini inşa etti.29 Ekim 2010 tarihinde temeli dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  şimdiki  Başbakanımız  Sayın Binalı YILDIRIM  tarafından atıldı. 1 Mart 2018 tarihinde Ulaştırma  Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan, Milletvekilimiz Dr. İsrafil Kışla, İl başkanımız Erkan Balta ve halkımızın katılımı ile  bu güzel eser halkımızın hizmetine açıldı. Bölge insanı olarak çok mutluyuz ve müteşekkir...
 • Hülya Avşar’ın “..erkek çalışsın, kadın evde çocuklarını kendi büyütsün..” sözleri hakkında düşüncelerim

  16 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Özet: “Bir erkek çocuğunun oyuncak silahla oynamasına karşı kız çocuğunun oyuncak bebekle oynaması ne kadar kız çocuğunun fıtratına uygunsa Hülya Avşar’ın bu sözleri de o kadar bayanların fıtratına uygundur. ..... Şu muasır medeniyet seviyesine çıkmış sanatçılar Hülya Avşar’ın bu sözlerinize niçin bu kadar tepki gösterdiler bir türlü anlayamadım. Bunların kafasında nasıl bir çağdaşlık var acaba? …...Sanatçılar bu konuda Hülya Avşar’ı niçin bu kadar şiddetli ve alaycı tarzda eleştiriyorlar? Bence bayan sanatçılar Hülya Avşar gibi düşün...