logo

reklam

Haydi El Ele Yeni Bir Seçime


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Koalisyon görüşmelerinden bekledik bir sonuç diye ancak nafile bir çaba olduğunu bile bile. Hepimiz emindik ki bu görüşmelerden bir sonuç çıkmayacak idi. Nihayetinde de AK Parti-CHP görüşmelerinden olumlu bir sonuç çıkmadı. Kaldı elde AK Parti-MHP görüşmeleri. Şundan da eminiz ki bu görüşmelerden de olumlu bir sonuç çıkmayacak. Belki Cumhurbaşkanı Erdoğan, görevi usulen Davutoğlu’ndan alacak ve başka liderlere verecek. Kuvvetle ihtimal CHP liderine görevi verebilir. Ama oradan da bir sonuç çıkmayacağını düşünüyorum.

AK Parti koalisyon görüşmelerini mümkün mertebe uzatmaya çalışıyordu. Açıkçası topu orta sahada çevirerek sürenin dolmasını istiyordu. Seçim gecesinden beri bu görüşü benimseyen AK Parti burada şuana kadar istediğini almış durumda. Diğer partilerin durumuna ise birazdan bakacağız.

Ben koalisyon görüşmelerinden ümitli olsam da sonuç çıkmayacağını gayet iyi biliyordum. Zira AK Parti’nin kaybedecek hiçbir şeyi olmadığı için riske girerek oylarını arttırma yoluna gideceği aşikardı. 7 Haziran seçimi gecesinde MHP lideri Bahçeli çok büyük bir yanlışa imza atmıştı. Açıkça hükümet kurma görüşmelerine dahil olmayacağını ve yeni bir erken seçim istediğini deklere etti. Bu siyasi açıdan seçmene yapılmış en büyük yanlış idi. Seçmen anlaşın ve hükümet kurun mesajı vermişti. Bu mesaj MHP lideri tarafından alınmadı ve MHP Lideri her türlü sistemi tıkadı. AK Parti’yi eleştirdi ancak AK Parti’nin elindeki kozu almak yerine AK Parti’ye yeni bir koz verdi. Şimdi bir soru soruyorum. AK Parti erken seçimde en fazla kaç milletvekili kaybedebilir ki. Sizin düşüncenizi bilemiyorum fakat benim bu soruya yanıtım kaybetse kaybetse 20 vekil kaybeder, cevabı olur. Ama 20 vekil kazanması durumunda ise tek başına iktidar sürecine devam eder. Süreçte hep birlikte göreceğiz. Seçmenin tavrını ve yeni mesajını da erken seçimde göreceğiz. Son on günde sürpriz bir gelişme yaşanmaz ise Kasım’da erken seçim var. Her şey sil baştan olacak.

MHP kurnazca hareket etmedi

Dedik ya MHP, AK Parti’nin kozunu elinden alabilirdi. Hatta CHP ve HDP’yi de inanılmaz bir şekilde köşeye sıkıştırabilirdi. AK Parti’nin başından beri planı yeniden erken seçime gitmekti. Kaybedeceği bir şey olmayan AK Parti, daha doğrusu Erdoğan, erken seçimin kurucusu olduğu partiye yarayabilme ihtimali üzerine oyunu kurdu. Garip olan bu oyunun diğer partiler tarafından görülememiş olması. CHP ve HDP kamuoyuna açıklama yaparak hiçbir ön şart sunmadan AK Parti ile hükümet kurabileceklerini ilk geceden açıklayabilirlerdi. MHP’de aynısını yaparak AK Parti’yi köşeye sıkıştırabilirdi. Bu durumda seçmen tarafından AK Parti, oyun bozan olarak görülecek ve seçmenin mesajını algılamayan parti konumuna gelecekti. Ama sürekli şartlar sunan, anlaşmak için maddeler açıklayan partiler bir nevi AK Parti’nin oyununun güçlenmesini sağladılar. O zaman şu konumda AK Parti’yi bu partiler seçim meydanlarında “Erdoğan istemedi bizde bu yüzden kuramadık” eleştirisini nasıl yapacaklar? Hadi yaptılar seçmeni buna nasıl inandıracaklar? Ön şart sunan ve de baştan anlaşmam diyenler bu durumda seçmene ne anlatacaklar? Bunu açıkçası merak ediyorum.

Şimdi diyeceksiniz ki, AK Parti’nin burada suçu yok mu? Evet var ancak bu oyunda AK Parti’nin değirmenine su taşıyanları nasıl izah edebiliriz?

Bence öteden beri kilit parti MHP idi. MHP ya AK Partili koalisyona direk girecek yada dışarıdan destekleyecek idi. İpleri eline geçirerek bunu yapacak idi. Bu durumda AK Parti ‘Hayır kurmam’ deseydi de o zaman seçim meydanlarında bunun hesabını soracaktı. Şimdi MHP bu hesabı soramaz durumdadır. Gelelim MHP’nin yapabileceği diğer konuya. MHP kesinlikle CHP ile HDP’i köşeye sıkıştırmalıydı. CHP lideri Kılıçdaroğlu, MHP’ye her türlü yetkiyi vermiş durumdaydı. Başbakanlığı dahi verdi. MHP lideri belki o koalisyona girmeyi kabul etmekle hata yapabilirdi ama koalisyona güven oyu vererek destek olarak her iki parti arasında seçimdeki yakınlaşmayı daha doğrusu seçim öncesindeki ittifakı gözler önüne serebilirdi. İplerde kendi elinde olurdu ve CHP’nin tabanını HDP ile ittifak yapması noktasında karşı karşıya getirebilirdi. Bu hükümetin de fazla uzun sürmeyeceği aşikar olduğuna göre MHP süreçten güçlenerek çıkardı. İlk etapta MHP tabanı belki tepki gösterse de MHP, seçmenin mesajına göre hareket ettiğini belirterek seçim meydanlarında ülkenin AK Parti’den kurtulması gerekli söyleminin arkasında durduğunu izah edebilirdi. MHP bence siyaseti okuyamadı ve erken seçimde elindeki kozlarını kaybetmiş oldu.

Şimdi 3 partiye ve bu partiyi destekleyenlere soruyorum, ülkeyi hükümetsiz bırakmanın ve yeniden seçime gitmenin faturasını kim ödeyecek? Bunu süreç tabi ki gösterecek ancak anketler gösteriyor ki, AK Parti’nin oylarında bir düşüş yok. Bütün bunlara karşı her ne kadar “Erdoğan hain planlarını ortaya koydu” deseniz dahi seçmen bunu algılamayabilir. Hatta seçmen, “Biz size hükümet kurma yetkisi verdik. Hatta hükümete gir yetkisi de verdik. Siz girmediniz” diyebilir. Böylesi bir ortamda erken seçimde benzer bir tablo bile çıksa süreçten AK Parti kazançlı çıkacaktır.

Ya ülke kazançlı çıkar mı? Bunu da göreceğiz.

Etiketler:
Share
506 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Dört tarz-ı İslam

  10 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    İslam elbette tek bir dindir. Fakat kabiliyetlerin farklı olmasından dolayı bu tek din farklı tarzlarda algılanmıştır. Devlet İslam’ı: Baskıcı özellikler taşır. Ebu Hanife ve Ahmet bin Hanbel Devlet İslam'ının baskıları sonucu şehit edilmişlerdir. Halk İslam’ı: Daha serbest, kolay ama hurafeler barındırabilen bir İslam tarzıdır. Tasavvuf İslam’ı: Daha dindar bireyler yetiştirir, ama taassuba düşülerek saplantılar içine girebilen bir İslam tarzıdır. Kitabi İslam: Kılı kırk yaran, düşünsel yönü ağır basan İslam’dır. Temsilci...
 • Şeriat nedir?

  08 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    En çok tartışılan kavramlardan biri de “şeriat.” Bu konuda birçok kişinin kafası bir hayli karışık. Anlamını bilen de konuşuyor, bilmeyen de. Kaynak: https://twitter.com/hashtag/herkesi%CC%87cinadelet Birisiyle karşılaşıyorsunuz. Namaz kıldığından, oruç tuttuğundan söz ediyor. Sohbetiniz sürüyor ve sonunda, şeriatın en önemli iki emrini yerine getiren bu adamın, şeriata karşı olduğunu görüyor ve hayret ediyorsunuz. Bir başkasıyla görüşüyorsunuz. Şeriatı hararetle savunuyor. İç alemine, ibadet dünyasına iniyorsunuz, İslam’...
 • Yeter Artık İdam Şart

  04 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Geçtiğimiz Şubat ayında yazdığım bir yazıyı son günlerde yaşanan çocuk cinayetleri ve istismarları haberlerinin yeniden gündem olması nedeniyle bende yazımı yenilemek istiyorum. Türkiye’deki durumu maalesef ki gözler önüne seren ve artık mevcut yasaların yetersiz olduğunun kesinleştiği ve bu yasalarla olayların önüne geçilmediğinin ayan beyan ortada olduğu bir durumda maalesef ki yazımı yeniden yayınlamak durumundayım. Bu konuyu yeniden gündeme getirmeye devam edeceğimi belirterek Şubat ayında yazdığım yazıyı yenilemek istiyorum. Tam yeri ve za...
 • Artvin 7 Martspor Hentbol Takımına Sahip Çıkmalı

  04 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bugün sizlerle bir haberi paylaşmak istiyorum. Yoğun siyasi gündemde bizim dahi unuttuğumuz ama birçok ilgisizliğe rağmen başarılı olan bizim çocuklarımızın başarı hikayesinin anlatıldığı bir haberi sizlerle paylaşacağım. Yorumlarımı daha sonra ki bir yazımda yapacağım. İşte o haber: Bir Yıldı 3 Kupa Getiren 7 Martspor Kulübü Her Türlü Övgüyü Hak Ediyor Bize Sahip Çıkılırsa Daha Büyük Başarılar Elde Ederiz Artvin 7 Mart Spor ve Gazi Ortaokulu Yıldız Kız Hentbol takımı 1 yılda 3 kupa getirerek 2018 yılında Artvin’e damga vurdu. Kısıtlı ...