logo

Haydi El Ele Yeni Bir Seçime


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Koalisyon görüşmelerinden bekledik bir sonuç diye ancak nafile bir çaba olduğunu bile bile. Hepimiz emindik ki bu görüşmelerden bir sonuç çıkmayacak idi. Nihayetinde de AK Parti-CHP görüşmelerinden olumlu bir sonuç çıkmadı. Kaldı elde AK Parti-MHP görüşmeleri. Şundan da eminiz ki bu görüşmelerden de olumlu bir sonuç çıkmayacak. Belki Cumhurbaşkanı Erdoğan, görevi usulen Davutoğlu’ndan alacak ve başka liderlere verecek. Kuvvetle ihtimal CHP liderine görevi verebilir. Ama oradan da bir sonuç çıkmayacağını düşünüyorum.

AK Parti koalisyon görüşmelerini mümkün mertebe uzatmaya çalışıyordu. Açıkçası topu orta sahada çevirerek sürenin dolmasını istiyordu. Seçim gecesinden beri bu görüşü benimseyen AK Parti burada şuana kadar istediğini almış durumda. Diğer partilerin durumuna ise birazdan bakacağız.

Ben koalisyon görüşmelerinden ümitli olsam da sonuç çıkmayacağını gayet iyi biliyordum. Zira AK Parti’nin kaybedecek hiçbir şeyi olmadığı için riske girerek oylarını arttırma yoluna gideceği aşikardı. 7 Haziran seçimi gecesinde MHP lideri Bahçeli çok büyük bir yanlışa imza atmıştı. Açıkça hükümet kurma görüşmelerine dahil olmayacağını ve yeni bir erken seçim istediğini deklere etti. Bu siyasi açıdan seçmene yapılmış en büyük yanlış idi. Seçmen anlaşın ve hükümet kurun mesajı vermişti. Bu mesaj MHP lideri tarafından alınmadı ve MHP Lideri her türlü sistemi tıkadı. AK Parti’yi eleştirdi ancak AK Parti’nin elindeki kozu almak yerine AK Parti’ye yeni bir koz verdi. Şimdi bir soru soruyorum. AK Parti erken seçimde en fazla kaç milletvekili kaybedebilir ki. Sizin düşüncenizi bilemiyorum fakat benim bu soruya yanıtım kaybetse kaybetse 20 vekil kaybeder, cevabı olur. Ama 20 vekil kazanması durumunda ise tek başına iktidar sürecine devam eder. Süreçte hep birlikte göreceğiz. Seçmenin tavrını ve yeni mesajını da erken seçimde göreceğiz. Son on günde sürpriz bir gelişme yaşanmaz ise Kasım’da erken seçim var. Her şey sil baştan olacak.

MHP kurnazca hareket etmedi

Dedik ya MHP, AK Parti’nin kozunu elinden alabilirdi. Hatta CHP ve HDP’yi de inanılmaz bir şekilde köşeye sıkıştırabilirdi. AK Parti’nin başından beri planı yeniden erken seçime gitmekti. Kaybedeceği bir şey olmayan AK Parti, daha doğrusu Erdoğan, erken seçimin kurucusu olduğu partiye yarayabilme ihtimali üzerine oyunu kurdu. Garip olan bu oyunun diğer partiler tarafından görülememiş olması. CHP ve HDP kamuoyuna açıklama yaparak hiçbir ön şart sunmadan AK Parti ile hükümet kurabileceklerini ilk geceden açıklayabilirlerdi. MHP’de aynısını yaparak AK Parti’yi köşeye sıkıştırabilirdi. Bu durumda seçmen tarafından AK Parti, oyun bozan olarak görülecek ve seçmenin mesajını algılamayan parti konumuna gelecekti. Ama sürekli şartlar sunan, anlaşmak için maddeler açıklayan partiler bir nevi AK Parti’nin oyununun güçlenmesini sağladılar. O zaman şu konumda AK Parti’yi bu partiler seçim meydanlarında “Erdoğan istemedi bizde bu yüzden kuramadık” eleştirisini nasıl yapacaklar? Hadi yaptılar seçmeni buna nasıl inandıracaklar? Ön şart sunan ve de baştan anlaşmam diyenler bu durumda seçmene ne anlatacaklar? Bunu açıkçası merak ediyorum.

Şimdi diyeceksiniz ki, AK Parti’nin burada suçu yok mu? Evet var ancak bu oyunda AK Parti’nin değirmenine su taşıyanları nasıl izah edebiliriz?

Bence öteden beri kilit parti MHP idi. MHP ya AK Partili koalisyona direk girecek yada dışarıdan destekleyecek idi. İpleri eline geçirerek bunu yapacak idi. Bu durumda AK Parti ‘Hayır kurmam’ deseydi de o zaman seçim meydanlarında bunun hesabını soracaktı. Şimdi MHP bu hesabı soramaz durumdadır. Gelelim MHP’nin yapabileceği diğer konuya. MHP kesinlikle CHP ile HDP’i köşeye sıkıştırmalıydı. CHP lideri Kılıçdaroğlu, MHP’ye her türlü yetkiyi vermiş durumdaydı. Başbakanlığı dahi verdi. MHP lideri belki o koalisyona girmeyi kabul etmekle hata yapabilirdi ama koalisyona güven oyu vererek destek olarak her iki parti arasında seçimdeki yakınlaşmayı daha doğrusu seçim öncesindeki ittifakı gözler önüne serebilirdi. İplerde kendi elinde olurdu ve CHP’nin tabanını HDP ile ittifak yapması noktasında karşı karşıya getirebilirdi. Bu hükümetin de fazla uzun sürmeyeceği aşikar olduğuna göre MHP süreçten güçlenerek çıkardı. İlk etapta MHP tabanı belki tepki gösterse de MHP, seçmenin mesajına göre hareket ettiğini belirterek seçim meydanlarında ülkenin AK Parti’den kurtulması gerekli söyleminin arkasında durduğunu izah edebilirdi. MHP bence siyaseti okuyamadı ve erken seçimde elindeki kozlarını kaybetmiş oldu.

Şimdi 3 partiye ve bu partiyi destekleyenlere soruyorum, ülkeyi hükümetsiz bırakmanın ve yeniden seçime gitmenin faturasını kim ödeyecek? Bunu süreç tabi ki gösterecek ancak anketler gösteriyor ki, AK Parti’nin oylarında bir düşüş yok. Bütün bunlara karşı her ne kadar “Erdoğan hain planlarını ortaya koydu” deseniz dahi seçmen bunu algılamayabilir. Hatta seçmen, “Biz size hükümet kurma yetkisi verdik. Hatta hükümete gir yetkisi de verdik. Siz girmediniz” diyebilir. Böylesi bir ortamda erken seçimde benzer bir tablo bile çıksa süreçten AK Parti kazançlı çıkacaktır.

Ya ülke kazançlı çıkar mı? Bunu da göreceğiz.

Etiketler:
Share
410 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Günah Keçisi Tolga Gül, Vurun Abalıya

  21 Eylül 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bugün ki yazımızı da kendi içsel isyanımıza ayıralım. Yazımın başlığında da okuduğunuz gibi Artvin’de her alanda aranan bir günah keçisi var ve o günah keçisi benim. İtiraf ediyorum. Beni yok edin. Bitirin. Çöpe atın. Öldürün de kurtarın. Bu sözleri neden dolayı mı sarf ediyorum. Hayatımın her alanında sürekli bir günah keçisi ilan ediliyor olmaktan dolayı sarf ediyorum. Özel hayatımdan sosyal hayatıma kadar her alanda günah keçisi ilan edilmek beni o derece sıktı ki bazen yaşama azmimi bile kaybeder hale geliyorum. Bu sebeple biraz isyanımı...
 • Sosyal Medya Yoluyla Toplumun Bilinç Altına Subliminal Mesaj Yüklüyorlar

  20 Eylül 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  “Sana bir şey göndereceğim oku tamam mı? Banada arkadaşım gönderdi okumadan önce içinden çok istediğin şeyi üç kez tekrarla sonra aşağıdaki yazıyı oku .........Unutma önce üç kez çok istediğin şeyi tekrarla........Bismillahirrahmanirrahim lahavle vela kuvvete illah billahi aliyyül azim. Amin ....bu mesajı 20kişiye gönder dilediğin kabul oluyor. İnanmıyordum ama harbiden oluyor eğer silersen veya.....Göndermezsen. Allah dilediğini kabul etmesin. Şimdi saatine bak 9 dakika sonra seni mutlu eden bir olay olacak ... Çok zor değil kopyala gönder. Ya...
 • TEOG sınavının kalkması nedeni ile söyleyeceklerim var

  20 Eylül 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Kısaca söyleyeceğim. Eğitim ve öğretimin başarılı olması için; 1.Öğretmenlerin maaşlarının yüksek olması gerekir. 2.Tüm okulların eksiksiz olarak eğitim araçları ile donatılması gerekir. 3.Okul bitirildiğinde öğrencilerin hemen iş bulma imkanına sahip olmaları gerekir. İkide bir sistem değişikliği ise gerekmez....
 • Ekonomiye El Atılması Lazım Sayın Cumhurbaşkanım!

  19 Eylül 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Türkiye’de ekonomik anlamda işlerin yolunda gittiğine dayalı olarak ekonomiden sorumlu bakanların açıklamalarını okuyorum da çok güleceğim geliyor. Sürekli rakamlarla iyi gösterilme çabasında ki ekonomin halkın ekonomisine hiçbir faydası olmadığını artık anlamamız gerekiyor. Şunu unutmamak gerek ki bir ülkede hükümetlerin yıkılışlarının en temel sebeplerinden biri hiç kuşku yok ki rakamsal ekonomik bozukluklar değil vatandaşın cebindeki ekonomik bozukluklardır. Bunu en iyi bilen de hiç kuşku yok ki Adalet ve Kalkınma Partisi’dir. AK Parti’yi ik...