logo

reklam

Hareketli Hayat Programı’na Dahil Olan Okullara Bisiklet Hediye Edildi

Artvin Halk Sağlığı İle İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” kapsamında 5,6 ve7’inci sınıflarda seçmeli spor ve fiziki dersleri açan okullara bisikletleri takdim edildi.

Artvin İl Merkezi’nde öğrencilerinin sağlıklı yaşam ve obezite ile mücadelesine destek veren okullar, okul müdürleri ve beden eğitimi öğretmenlerine bisiklet hediye edildi. Hediye edilen bisikletler öğrencilerin sağlıklı yaşamları ve hareketli hayata katkı sağlayacak.  Artvin Halk Sağlığı İle İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” kapsamına dahil olan İl Merkezi’ndeki Gazi Ortaokulu, Yeni Mahalle İlkokulu, 7 Mart Ortaokulu Müdürü, İmam Hatip Ortaokulu, Ortaköy Ortaokulu okul müdürleri ve beden eğitimi öğretmenlerine teslim edilen bisikletler için Gazi İlkokulu bahçesinde düzenlenen törenle teslim edildi. Tören Gazi Ortaokulu Halk Oyunları Gösterisi ile başladı.

Törende ilk konuşmayı İl Sağlık Müdürü Abdullah Güleç, yaparken Güleç konuşmasında; “Bakanlığımız tarafından hazırlanmış olan ‘Türkiye Sağlıklı Beslenme Hareketli Hayat Programı’ kapsamında15 yaş ve üzeri nüfusta yeterli fiziksel aktivite yapanların oranın yüzde altmış ikiye çıkartmak temel hedef. Bu hedeflerin hayata geçirmek için en iyi alternatiflerinden biri vatandaşlara bisiklet kullanmayı teşvik etmek. Bisiklet kullanma toplumlarda obezitenin ciddi anlamda düşük olduğu görünmüş. Bunu da ülkemize bakanlık kanlıyla uygulamaya çalışıyoruz. Bu uygulama ilk etapta 50 bisiklet dağıtacağız. İnşallah gelecek yılda 150 bisikletin planlamasını yapıp diğer okullarda da dağıtacağız. Şunu gönül rahatlığıyla söylemek isterim: bu gelişmişlik göstergesidir. Bakanlığımıza ve emeği gecen herkese teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Vali Önder Coşgun ise konuşmasında; “Teknolojinin gelişmesiyle insanlarımızı çocuklarımız bizler, televizyona bilgisayarlara, cep telefonlara bağlı hale geldik. Buda insanların spor yapmasını, yürüyüş yapmasını konu yapmasını bir şekilde engel oldu.  Bunun doğrultusunda halkımız çocuklarımız obeziteyle karşı karıya kaldı. Bakanlığımız bu obeziteyle mücadele edebilmek için ulusal politikalar geliştirdi. Bu program da onlardan birisi. Bizde bu program çerçevesinde okullarımızda bisiklet kullanma dersleri verilerek ben programın bütün öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından bisikletler okul müdürleri ve Beden Eğitimi öğretmenlerine  törene katılan protokol tarafından verildi. Tören, hediye edilen bisikletlere binen öğrencilerin gösterileri ile son buldu.

Etiketler: » » » »
Share
1006 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?