logo

Hanımlar Lokalinden Halka Açık İlk Program

Artvin Belediyesi Hanımlar Lokali halka açık ilk programını ‘Ailede Huzurun Sırları ve Çocuk Eğitimi’ programıyla gerçekleştirdi.

 

Artvin Belediyesi Hanımlar Lokalinin düzenlediği, Diyanet – Sen Artvin Şubesi ve AK Parti Artvin İl Kadın Kolları Başkanlığının katkılarıyla organize edilen konuşmacı olarak İlahiyatçı Dr.Dilek Çelenk’in katıldığı ‘Ailede Huzurun Sırları ve Çocuk Eğitimi’ konferansı Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezinde yapıldı. Konferans sonunda AK Parti Artvin İl Kadın Kolları Başkanlığının sponsor olduğu umre ziyareti için davetliler arasından bir kişilik çekiliş yapıldı.

Konferansa Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ve eşi hanımefendi Hacer Kocatepe’nin yanı sıra Artvin İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş, Artvin İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Fahrettin Tilki, Diyanet Sen Artvin Şube Başkanı Osman Özaydın, Ak Parti Artvin İl Kadın Kolları Başkanı Reyhan Güneri, Ak Parti Artvin İl Başkan Yardımcıları Yüksel Kantar, İdris Taşkın, Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan, Belediye birim amirleri, Diyanet Sen üyeleri, Artvin Belediyesi personeli ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Artvin Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Hanımlar Lokali’nin hizmeti kapsamında düzenlenen Konferansın açılışını Borçka Merkez erkek kuran kursu hocası hafız Mustafa Genç Aşr-ı Şerif okuyarak yaptı.

Kocatepe; “Görevimiz Sadece Şehrin İmarı Değil, Gönüllerin de İmarı”

Konferansta konuşan Artvin belediye başkanı Mehmet Kocatepe, bu programın hanımlar lokalinin ilk çalışması olduğunu ve bu tür programları nicelik ve nitelik açısından artırarak devam edeceklerini belirterek burada aile gibi temel bir konuya temas edileceğini belirtti. Ailenin toplumun ve bir milletin geleceğinin bir teminatı olduğunu söyleyen Başkan Kocatepe, “ Belediye olarak görevlerinin sadece yolların imarı, altyapı imarı vs. değil, donelerin de imarı gerekiyor. Bunu böyle sosyal etkinliklerle yapmaya çalışıyoruz. İnşallah hanımlarımız için Hanımlar Lokali’nden sonra Kadın Kültür Sanat Evi ve engelliler için engelsiz yaşam merkeziyle de tanışacak şehrimiz.

Devletimizin, milletimizin, kültürümüzün, inancımızın garantisi yavrularımız, çocuklarımız. Onların sahibi olmak için ne kadar eğitim alıyoruz. Anne baba eğitimi alarak mı evleniyoruz. Topluma baktığımızda en az diğer eğitimler kadar anne baba eğitimine de ihtiyaç var. Toplumda ve hepimizde. Bende bu konuda çalışmalar yapan bir kardeşinizim.

Aile ve çocuk eğitimi ile başlamalarından dolayı Hanımlar Lokalimiz ile Diyanet-Sen Sendikasını tebrik ediyoruz. İnşallah söylediğimiz gibi burada yapılacak olan konuşmalardan faydalanırız ve duyduklarımızı, öğrendiklerimizi hayatımızda uygularız. Huzurlu olmayan bir ailede huzursuz bir toplum, bereketsiz bir ticaret ve neticesinde de hayatı zehir eden bir toplum meydana geliyor. Ve biz insanların midesine hitabet ettiğimiz kadar kalbine, yüreğine hitap etmediğimiz sürece yarım insan meydana getiriyoruz. İstekleri bitmeyen her gün yeni nefsi isteklerle coşan bir insan, doymayan, kazandıkça daha çok isteyen, zevki sefaya daldıkça daha fazlasını isteyen ama içte huzursuz, kâbuslar yaşayan, psikolojik bunalımlar yaşayan bir toplum. İşte belediyenin böyle bir gönüllerin imarı diye bir görevi var diye düşündük. Ümit ediyoruz bunda da başarılı olur ve belediyemizin böyle güzel çalışmalarında beraber oluruz” diye konuştu.

 

Artvin Belediyesi’yle birlikte böyle güzel bir organizasyon gerçekleştirdikleri için çok mutlu ve gururlu olduklarını söyleyen Diyanet-Sen Artvin Şube Başkanı Osman Özaydın, bu programın önemini bugün ki aile ve çocuklarına bakıldığı zaman, zamanın aile ve çocuklarına öneminin daha iyi anlaşıldığını söyledi. Aile bakanlığının açıklamalarına göre yılda 500 bin ailenin evlendiğini bununda 200 bine yakınının boşandığını belirten Özaydın bu rakamların İslam dünyasında korkunç bir rakam olduğunu belirtti. Günün çocuklarına bakıldığı zaman inançlarına, kültürlerine ne kadar uzak olduklarını gördüklerini, baş örtmeden utanan bir kızın paramparça bir pantolonu giymeyi moda sandığını ifade eden Osman Özaydın, bununda inancımıza örf ve adetlerimize ne kadar yabancılaştırıldığının göstergesi olduğunu vurguladı. Bunun için böyle programları yaygınlaştırıp çoğaltılması gerektiğinin de altını çizdi.

Katılımcı konuşmacı olarak davet edilen ama ve bedensel engelli Murat Keleş, kürsüye çıkarak hayat hikâyesini anlattı. İbretlik bir hayatı olduğunu söyleyen Keleş, Ülkede yaşanan olaylar da değinerek İslam toplumlarının parçalanmak istendiğini ve biz Müslümanlar olarak bunlara fırsat vermememiz gerektiğini vurguladı.

Çelenk, “Bilginin edebi yok”

‘Ailede Huzurun Sırları ve Çocuk Eğitimi’ programının konuşmacısı İlahiyatçı Dr. Dilek Çelenk, her şeyden önce ilime değer verilmesi ve aile temelinin bunun üzerine kurulması gerektiğini söyledi. Çelenk, konuşmasında şu ifadeleri kullandı. “ hiç kimse dört dörtlük değildir. Kur’an-ı Kerim de geçtiği gibi olamıyoruz. Çünkü insanız. Hata yapılabilir ancak önemli olan, hatayı bilerek yapmamak ve yapılan hatalardan ders çıkarabilmektir.

Ailenin eğitimi evlenmeden önce başlar. Birinci eğitim haramdan sakınmaktır. Bu haram kanada karışabilir, sosyal haramlar da olabilir. Önce hatalarımızdan tövbe ediyoruz sonra hal diliyle çocuklarımıza örnek olacağız. Şu anki gençlik nasihat edildiğinde sıkılıyor, ben biliyorum diyor. Evet biliyor da. Bizden daha iyi biliyorlar ama bilginin edebi yok. Dolayısıyla hal diliyle örnek olacağız. Bugün olmasa da inşallah ileride doğruyu görecekler. Anne baba her halükarda kendini düzeltecek. Her yaptığına dikkat edecek. Ayrıca gençlerin kendilerine örnek aldıkları anneler, babalar, halalar, dayılar, sanatçılar, sporcular, yöneticiler ve örnek olan herkes kendi zevklerini bir kenara koymalılar. Özellikle topluma mal olmuş olanlar.

Bizler yeryüzünde Allah’ın halifesiyiz. İnsanlar Allah’a halife olma özelliği kazandıran şey ilimdir, bilimdir. Allah’ı Teala bizleri yer yüzünde mükerrem kılmış ve bize kendi ismiyle okumayı, islama göre bize yaşamayı emretmiş. Ve biz her ne yaparsak neslimiz onunla devam edeceği için az yada çok, bizlerin kendimize dikkat etmesi gerekecek.

Ailenin eğitimi anne babanın geçmişinden başladığına göre, gençlerin eğitimi bu kadar önemli olduğuna göre bizim şu an eksiğimiz ne?  Bilgi var ama eksik olan bilginin edebi eksik.  Gençlerin bildiği, kafada ki bilgi, hafızadaki, kulakta ki, dilde ki bilgidir. Biz bu bilginin olgunlaşmasını, büyümesini ve meyve vermesini istiyoruz. Onun için gençlerimize, çocuklarımıza edebi öğreteceğiz. Bu edep özellikle bilgi edebi olmalı. Bunu da İslami kurallara göre yapacağız. İlme önem vereceğiz. Bol bol okuyacağız, okutacağız.”

 

‘Umre Şanslısı; Nuran Aygün’

Konferans ta yapılan konuşmaların ardından AK Parti Artvin İl Kadın Kolları Başkanı Reyhan Güneri tarafından Umre çekilişi gerçekleştirildi. Yapılan Umre çekilişi Nuran Aygün adli kişiye çıktı.  Nuran Aygün Umre ziyaretinin kendisine çıktığı için çok mutlu olduğunu ifade etti.

(Basın Yayın ve Halkla İlişkiler )

Share
518 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?