logo

Hanımlar Lokali’nden Aşure İkramı

Muharrem ayının başlangıcı dolayısıyla Artvin Belediyesi Hanımlar Lokali tarafından halka aşure ikram edildi.

Artvin Belediyesi Hanımlar Lokali önünde düzenlenen programa Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ve hanımefendi Hacer Kocatepe, Artvin İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş ve eşi Halise Akbaş, Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Hamdi Özder,  AK Parti Artvin İl Kadın Kolları Başkanı Reyhan Güneri, Hanımlar Lokali personelinin yanı sıra yeni mahalle sakinleri katıldı.

Hanımlar Lokali personeline yaptıkları bu anlamlı program için teşekkür eden Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Muharrem ayının ve aşurenin önemine değinerek şunları söyledi.

Kocatepe,” Muharrem birinci, Recep yedinci, Zilkade on birinci ve Zilhicce de on ikinci günü “Haram aylar” diye bilinir. Bu aylar cahiliye devri uygulamasına göre, hürmet edilmesi gereken, savaş yapılması ve kan dökülmesi yasak olan Kameri aylar demektir. “Haram aylar” nitelemesinin, bu aylarda yapılacak ibadetlere daha çok sevap, günahlara ise daha çok ceza verilecek olmasına dayandığı da ifade edilmiştir.

Bu ayın manevi huzuru münasebetiyle rabbim yapmış olduğumuz ibadetleri kabul eylesin.

Aşurenin bu mecazî anlamı toplumumuz için bugün her zamankinden daha fazla önem taşımaktadır. Aşure paylaşmanın, dayanışmanın, birlikteliğin ve sevginin ifadesi, bolluk ve bereketin simgesidir. Milletimiz, asırlardır sürdürdüğü gelenekle bugün de; “farklılıkların ahenk içindeki ortak tada katkı sağlamaları”, “birlik” gibi kültürümüzün özünde hep var olan güzellikleri devam ettirme bilinci ile birbirinden farklı tatları aynı kazanda kaynatıp, aşure aşı yapmaya, birlikte yaşamanın sembolünü tadarken muhabbeti paylaşmaya devam etmektedir” dedi.

( Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü)

Etiketler: » » »
Share
606 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?