logo

Halkın Protestoları Nedeni İle Arhavi’de ÇED Toplantısı Yapılamadı

Arhavi’nin Kayadibi yaylası dereleri ile ve Fındıklı Çağlayan Deresi üzerine kurulması projelendirilen Taşdibi HES ÇED bilgilendirme toplantısı Arhavi’de yapılamadı.

Arhavi Doğa Koruma Platformu üyeleri ve çevreciler günün erken saatlerinde bilgilendirmenin yapılacağı Arhavi BKM önünde toplanmaya başladılar.

Kendilerini “Derelerin Atmacaları” olarak adlandıran ve platform içindeki  bayanlardan oluşan gurup “ özgür aksın dereler” şarkısını hep birlikte söyledikten sonra yine “aksın  Karadeniz’e” şarkısı ile  tulum eşliğinde horona durdular..

Saat 11.00 a gelirken ÇED bilgilendirmesi yapacak olan özel ve resmi kimlikteki şahıslar gizlice arka taraftan salona girince ADOKOP üyelerinde birkaçı salona girdi.

Salonda kimsenin izleyici olarak gelmediği ortaya çıkınca doğa severler bunun tutanaklara geçmesini istedi. Tutanak esnasında Arhavi Orman İşletmesinden gelen bir resmi görevlinin de tutanak tutmasına karşı çıkan çevreciler ile ÇED bilgilendirmesi yapmak isteyenler arasında kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Emniyet mensuplarının araya girip olayı yatıştırmasından sonra bilgilendirmeye gelenler yuhalanarak salondan çıkarıldılar.

Polisler tarafından korunan şirket yetkilileri araçlarına kadar kovalandılar ve “ doğa düşmanları Arhavi’den defolun” sesleri ile apar topar şehir dışına çıkarıldılar.

Daha sonra bir basın açıklaması yapan ADOKOP sözcüsü Erdoğan Güler “Sabrımızın zorlanmaması gerekir. Bir avuç yürekli insanla çıktık yola, şimdi ise daha da büyüdük. Derelerimiz bayram günlerinin dışında hep çamur akıyor. Vadilerde talan var.

Fındıklı ile verdiğimiz ortak mücadele sonucu ÇED bilgilendirmesi yapılamadığını fakat bunu da bir zafer olarak görmediklerini belirtti. Mücadelemiz dere başlarında da devam edecek “ dedi

Güler, bu arada bir müjdeli haberi de açıkladı. MNG tarafından yapılmak istenen Kavak HES’ in Rize İdare Mahkemesince 2. kez durdurulduğunu ve MNG’nin derelerde artık çalışamayacağını duyurdu. Ardından dereyi tahrip eden iş makinelerine yeni iş sahası çıktığını, diktikleri betonları yıkmak için de o makineleri kullandıracağız” dedi.

Etiketler: » » » »
Share
680 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?