logo

Halk Maden Yorumlarında Dış Odaklı Destek İstemiyor

Artvin halkı, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ‘hukuki süreç tamamlanıncaya kadar madencilik faaliyetlerinin durdurulduğuna’ dair açıklamasının ardından Artvin halkı dış odaklı desteklere tepki göstererek görüşlerini ortaya koydu.

Artvin ve bazı ilçelerinde Maden şirketinin zaten Cerattepe’ye çıkmasının mahkeme kararını beklemeden çıkması hukuksuz olduğunu savunan Artvin halkı kendi davalarında bölücülere alet olmak istemediklerini belirttiler. İlçe halkı ile yapılan röportajda vatandaşlar şunları kaydetti:

“Maden şirketinin faaliyetleri durdurulduysa sürecin beklenmesi en doğru karar alındığını ifade ederek uzatılan mikrofona, yerin altıda üstü de devletindir. Doğanın bozulmasına her hangi kesim olursa olsun karşı olur. Bizim yer altı zenginliğimizi biz kendimiz çıkaralım, karşı çıkacaksak Artvin halkı çıksın başkaları değil? Yasalara saygılı olarak hukuku boyuta aşmadan tepkimizde göstermesini de biliriz biz.”

Görüşlerini öne sürenler arasında Borçka esnaflarından Şükrü Topal, “İki baraj arasında ve arkasında 11 baraj olan Türkiye’de başka bir ilçe var mı? Ülke olarak enerjiye ve bakıra ihtiyacımız var. Maden çıkarılmasına tepki göstermekle haklı olabilir, ama orantısız güç kullananlara da karşı olan biri değilim. Yer altı zenginliğimiz işletilmeli ama nasıl işlenir onu araştırmak lazım. Cerattepe’de altın var söyleniyor oysaki altın değerinde 25 teorinde bakır var. Ben Gürcistan ve Amerika ülkesinde altın madenlerini gezdim ve gördüm ve siyanürün bir tehlike yarattığını görmedim. Artvin’in özelliği alanda bir yerleşim yeri yoktur. Maden çıkarıldığı yerde elbette ki etkisi olur ama bunu asgari düzeye indirmek mümkün olduğunu” dedi. Topal, vagonlar ile Damar Köyü’ne iletilerek ayrıştırılması halinde çevreye bir zararı olamayacağı da ifadelerine ekledi.

Topal ayrıca; “Sivil toplum örgütlerinin Madene karşı tepki göstermeleri normal bir davranıştır, ancak bunu konuşularak ve anlatılarak halledilecek bir konudur. Çayeli Bakırı Dünya’ ya örnektir”  ifadelerine yer verdi.

Etiketler: » » »
Share
689 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?