logo

Halk Eğitim Merkezi Yılsonu Sergisi Açıldı

Artvin Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü 2014-2015 eğitim öğretim dönemi yılsonu sergisi törenle açıldı.

Ali Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen serginin açılış törenine Artvin Valisi Kemal Cirit ve eşi Seval Kaya Cirit Hanımefendi, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan Turhan, Garnizon Komutanı Piyade Albay Mehmet Kip, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Çelik,  İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci, Halk Eğitim Merkezi Müdürü İsmail İnan, usta öğreticiler, kursiyerler ve davetliler katıldı.

Törende birinci kademe okuma yazma kursunu başarıyla tamamlayan Selvi Usta’ya belgesine veren Vali Kemal Cirit, Artvin’in ve yörenin geleneksel kültürünü yaşatmak arzusunda olduklarını söyledi.

Bu hedef doğrultusunda geleneksel kültürü yaşatırken bir taraftan da evlere maddi kazanç girmesini arzu ettiklerini ancak bu konuda çok başaralı olamadıklarını ifade eden Vali Cirit; “Bundan sonra açacağımız yerlerde halk eğitim merkezinde üretilen ürünleri sergilemek istiyoruz. Bunlar atalarımızdan bugüne kadar gelen kültürümüzün bir parçası. Katılan kursiyerlerimizin büyük bir özverili ile buraya katıldıklarını biliyorum. Siz ailenize ayıracağınız zamanı kendinizi donatmak geliştirmek için bu kurslara ayırdınız. Hepinizi tebrik ediyorum. Sizlere öğretmenlik yapan usta öğretici arkadaşlarımızı da sizlerin huzurunda tebrik ediyor başarılar diliyorum” dedi.

Halk Eğitim Merkezi Müdürü İsmail İnan ise; “Halk eğitimi merkezleri toplumla barışık, halkın sevdiği ve tereddüt etmeden girip çıkabildiği eğitim kurumlarıdır. Halk eğitimi merkezleri bireyler için ikinci şans okullarıdır. Eğitim, hayat boyu devam eden bir süreç olduğundan ülkemizdeki tüm vatandaşlarımızın ihtiyaç duydukları alanda halk eğitimi merkezlerinden eğitim alma imkânları bulunmaktadır. 2014-2015 eğitim öğretim yılında toplam 412 kurs açtık. Tüm zorluklara rağmen kurslarını başarıyla yürüten öğretmen ve usta öğreticilere, bizlere güvenen İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze, tüm çalışmalarımızda kurumumuza sürekli destek olan Sayın Valimize ve Muhterem eşi Seval Hanımefendiye şükranlarımızı sunarım” diye konuştu.

Konuşmaların ardından halk eğitim merkezi bünyesinde açılan değişik kurslarda başarılı bulunan kursiyerlere protokol üyelerinin eşleri tarafından sertifikaları verildi.

Törende Halk Eğim Merkezi usta öğreticileri tarafından Artvin kültürünün önemli parçalarından biri olan kına gecesi geleneği canlandırıldı. Ardından Türkiye şampiyonluğunu kazanan Artvin Anadolu Lisesi Halkoyunları ekibi bir gösteri yaptı.

AVBM

Share
1163 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?