logo

Halitpaşa Meydanına 85 Bin TL’lik Heykel

Artvin Belediyesi tarafından Halitpaşa Kavşağı’na farklılık katması için tasarlanan Sarı Çiçek figürlü heykelin açılışı gerçekleşti.

 

3 metre çapında aydınlatmalı dönerli platform üzerine Artvin Halk Oyunları kıyafetli, Sarı Çiçek figürlü heykelinin açılışına Artvin Valisi Kemal Cirit, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Türkiye Halkoyunları Federasyonu Başkanı Gürhan Ozanoğlu, Artvin Garnizon Komutanı Uğurcan Gençay, AK Parti Artvin İl Başkanı Erkan Balta, kurum müdürleri, davetliler, vatandaşlar ve Artvin’de değişik okul ve kurumlarda faaliyet gösterin halk oyunları ekipleri katıldı.

Artvin Belediye Başkanlığınca Artvinli İş Adamı Aslan Özer sponsorluğuyla yaptırılan;  3 metre çapında aydınlatmalı dönerli platform üzerindeki Artvin Halk Oyunları Kıyafetli, Sarı Çiçek Figürlü halkoyunları heykeliyle estetik görünüm kazanan Halitpaşa Meydanı’nın açılış konuşmasını Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe yaptı.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe programın açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye geldiğinde konuşmasına bulundukları meydanın isminin Halit Paşa olarak değiştiğinin bilgisini verdi.

Başkan Kocatepe, “Bu meydan bundan böyle halk kahramanımız Atatürk’ün silah arkadaşı doğu cephesi deyince efsane bir kumandan Halitpaşa Meydanı oldu. Belediye Meclis üyelerimizin hepsinin katılımıyla oy birliğiyle Halit Paşa Meydanı olarak değişti. Evvela bu hayırlı uğurlu olsun dedi. Halit Paşa’dan bahseden Başkan Kocatepe,  Halit Paşa namı diğer Deli Halit Paşa, iki tane silahı vardı. Biri sağ elinde biri sol düşmana sağındaki silahını kullanırdı onun adı namuslu idi. Düşmanına bile namuslu ateş eden Halit Paşa bu meydanın adı. Birde sol tarafında silahı vardı.  Onun adı da namussuzdu, savaştan kaçan vatan hainlerine ateş ederdi.  İşte bu meydan böyle bir meydan.  Artvin’e bu vatanı için canla başla çalışan hainin çıkmadığı en güzel ilimize yakıştı mı dostlarım hayırlı uğurlu olsun. Artvin’imiz halk oyunlarında Türki’ye de bir numara ve Türkiye halk oyunlarında dünyada bir numara ise şunu çok rahatlıkla söyleye biliriz. Artvin’imiz halk oyunlarında dünyada bir numaradır. Eğer bir yerde halk oyunları heykeli olacaksa işte bu yer Artvin olacak, işte bu yer Artvin’in meydanı kahramanlık meydanı Halit Paşa meydanı olacak şimdi bunun için buradayız” dedi.

Heykelin iş adamı Aslan Özer’in 85 Bin TL sponsorluğunda gerçekleştirildiğini ifade eden Kocatepe, “bu kentin geleceği turizmse bu kentin geleceği eğitimse işte burası spor turizm merkezi olmalı bununda ne güzel görsel şöleni halk oyunları olmalı” dedi.

Halk oyunları federasyonu başkanında gelecek sezon için Türkiye Şampiyonası sözünü aldığını ifade eden Kocatepe gençlere dönerek, ”en güzeli ise sizlerin Türkiye şampiyonası olması” dedi. Kocatepe sözlerini alışın her on beş günde bir açılış var diyerek heykelin Artvin halkına hayırlı olmasını diledi.

 

Türkiye Halkoyunları Federasyonu Başkanı Gürhan Ozanoğlu bu anlamlı günde Artvin’de olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Ülke olarak dünyanın en zengin kültürüne sahip olduğumuzu kaydeden Ozanoğlu, “ Dünya da ikinci bir ülke yoktur ki, bu kadar zengin bir folklorik değere sahip olsun. Folklorik değerler içindeki unsulardan en önemlilerinden biri olan halk oyunlarına, halk müziğine ve enstrümanlara bizim kadar çok sahip olan başka ikinci bir ülke daha sayamayız. Bu anlamda ne kadar gururlu olduğumuzu anlatamam” dedi.

Halk oyunları anlamında Artvin’den çok kaliteli ekipler çıktığını dile getiren Ozanoğlu Artvin oyunlarının sadece bu bölgede değil büyük anakent şehirlerde de en çok oynan oyunlar olduğunu kaydetti. Ozanoğlu konuşmasının devamında; “Bu kültürü sizler buradan başlayarak o kadar güzel yeşerttiniz ki, bütün dünya sizinle sizin oyunlarınızla gurur duyuyor. Bu heykel halk oyunları için bir gururdur.  Açılış programını haber alınca bütün programlarımı iptal ederek koşa koşa Artvin’e geldi. Türkiye Halkoyunları Federasyonu olarak Artvin Belediye Başkanına bu yaptığı eser için teşekkür ediyorum. Artvin havasıyla, doğasıyla, horonuyla, Atabarı’yla, Sarı Çiçeği’yle,  Boğa Güreşiyle dünyanın en zengin kültürüne sahip. Bu yüzden bizde bu gururu ve bu değerleri yaşatmak ve bütün dünyaya tanıtmakla görevliyiz” dedi.

Bu halk oyunları heykelinin Türkiye’de bir ilk olduğunu kaydeden Ozanoğlu, “ Ben sayın Başkanıma Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiği için önümüzde ki yıl veya kendisinin arzu ettiği bir dönemde Artvin’e istediği dalda bir Türkiye finali vermeye söz verdim. Tüm Türkiye’nin renklerini Artvin’de buluşturacağız” ifadelerinde bulundu.

Artvin Valisi Kemal Cirit’te yaptığı konuşmada Milli Mücadele döneminde doğu cephesinin en önemli komutanlarından birisinin olana Halitpaşa’nın isminin bu meydana verilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Halitpaşa Meydanı adı verilerek yeniden düzenlenen bu alanda yapılan halk oyunları heykelinin Türkiye’de bir ilk olduğunu söyleyen Vali Cirit;  “Şehirlere küçük dokunuşlar gerekir. Artvin’in çok büyük bir şehir olma düşüncesi zaten yok, ama çok seçkin butik bir kent olma arzusu içinde. Şehirlerin butik kent olma yolunda da  önemli unsurları vardır. Halitpaşa Meydanı ve Halk Oyunları heykeli Artvin’in ana noktalarında birisi olacak. Modern kentlerinin de bu yönde ki yapısını da iyi bilmekteyiz” dedi.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından Artvin Valisi Kemal Cirit, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Türkiye Halkoyunları Federasyonu Başkanı Gürhan Ozanoğlu, Artvin Garnizon Komutanı Uğurcan Gençay, AK Parti Artvin İl Başkanı Erkan Balta, kurum müdürleri heykelin açılışını gerçekleştirdi.

Açılış için ayrılan alanın dışından programı takip eden bir grup “Artvin’de Madene Hayır” yazılı atkılarını açarak programı sonuna kadar bu şekilde takip etti.

Açışın ardından heykelin etrafında halay oluşturan protokol üyeleri horon oynayarak açılışı gerçekleştirdi.

Share
1179 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?