logo

Güven’den Eleştirilere Sert Cevap

Millete hakaret edercesine kendi seçmenine bile yalan söyleyen, Diktatörlük geliyor diye yaygara koparan siyasi parti temsilcilerine Ak parti Hopa İlçe Başkanı  İlyas Güven ‘den cevap geldi.

Millete hakaret edercesine kendi seçmenine bile yalan söyleyen, Diktatörlük geliyor diye yaygara koparan siyasi parti temsilcilerine AKparti Hopa İlçe Başkanı  İlyas Güven ‘den cevap geldi.

İlçe Başkanı İlyas Güven; Cumhurbaşkanlığı  Hükümet Sisteminde parlamento daha güçlüdür. Parlamentonun koyduğu kanunlar çerçevesinde icrai görev yapabilen, parlamentonun onayladığı bütçe ile sınırlı olarak halka hizmet eden, seçimle gelip seçimle gidecek olan Cumhurbaşkanının diktatör olacağını iddia etmenin mantıklı hiçbir izahı yoktur.

Getirilen sistemde kanun koyma yetkisi TBMM’nin tekelindedir. Meclis uygun ve gerekli gördüğü takdirde Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile düzenlenen alan veya konuda çıkaracağı kanunla düzenleme yapabilecektir. Böyle bir durumda Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi hükümsüz hale gelmektedir. Özetle düzenleyici norm koyma üstünlüğü Meclisin tekelindedir. Millere karşı rejim değişikliği ve diktatörlükten söz etmek; bizzat Milleti tanımamak, onun gücünü hafife almak anlamına gelir. Dolayısıyla rejimin ve demokrasinin teminatı mevzuatın da ötesinde bizzat Milletimizin kendisi olduğunu  asla unutmamak, bilmeyenlere de gür bir sesle hatırlatmak gerekir.

Anayasa değişikliğini Cumhurbaşkanımızın şahsına hapsetmeden, çocuklarımızın geleceğini düşünerek daha geniş bir yaklaşım sergileyerek, gelecekte yaşanabilecek muhtemel kriz tehlikesini ortadan kaldıralım, Cumhuriyetimizi ve demokrasimizi güçlendirelim. Anayasada değişiklik sağlayan kanunla Cumhurbaşkanının tüm işlem ve eylemlerine karşı idari yargı yolu, Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri için ise, Anayasa Mahkemesi yargı yolu açılmıştır. Dolayısıyla, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi modelinde yargılamaya kapalı alan, konu ve kişi bırakılmamıştır” ,dedi.

Güven “Hal böyle iken, Anayasanın değişiklik yapılan maddeleri bu kadar açık ve net bir şekilde ulaşılabilir, okunabilir, anlaşılabilir olduğu halde hangi diktatörlükten nasıl  söz edilebilir? Bu şekilde ifade de bulunanlar, afiş ve pankart asanlar, ya Anayasanın değişiklik yapılan maddelerinden bihaberler, ya da başta kendi seçmenleri olmak üzere, Milletin gözünün içine baka baka  utanmadan, sıkılmadan yalan söylemektedirler” ifadelerini kullandı.

Share
938 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?