logo

Güreşen Viyadüğü Masaya Yatırıldı

Borçka Muratlı Barajı’nın hizmete girmesiyle birlikte yolu ilçeye yaklaşık 25 kilometre uzayan bölgede yapılması planlanan Artvin Güreşen Viyadüğü Projesi masaya yatırıldı.

koprü (3)Artvin Valisi Kemal Cirit ile AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla’nın girişimleriyle Borçka ilçesi ile Güreşen köyünü yaklaşık 25 kilometre kısaltacak olan 300 metre uzunluğunda, 57 metre yüksekliğinde ve 12 metre genişliğinde yapılması planlanan kemer köprü  projesi çalışması hızla devam ediyor.

Artvin Valisi Kemal Cirit başkanlığında Valilik Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya, AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Vali Yardımcısı Hasan Ongu,  Borçka Kaymakamı Şakir Öner Öztürk, Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan, AK Parti Artvin İl Başkanı Erkan Balta, DSİ 26. Bölge Müdürü Dinçer Aydoğan, Karayolları 10. Bölge Müdür Yardımcısı Turgay Çolak ile  İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Orhan Yazıcı katıldı.

Çoruh nehrinin sol sahil bölgesinde bulunan Çavuşlu, Dikici ve Güreşen köylerinin Muratlı il yolu üzerinde ring yapmadan Borçka’ya ulaşmaları için mevcut Muratlı yolunun yaklaşık km 5+00 asma köprü ve bağlantı yolları yapılması planlandı.

Proyapı Mühendislik ve Müşavirlik firmasından bölgeye en uygun özel köprü tipini belirlemek amacıyla alternatifler projeler üretilmesi için hizmet satın alındı.

Bu kapsamda taslak projelerini tamamlayan Proyapı Mühendislik ve Müşavirlik’ten Volkan Topaloğlu, toplantıda hazırladığı 4 alternatif viyadük hakkında slayt sunumu eşliğinde sunum yaptı.

Alternatif projelerin yapım süresi, maliyeti ve genel bilgileri hakkında bilgilendirmelerde bulunan Topaloğlu,  “Artvin Güreşen Viyadüğü” için eğik askılı ve kemer olmak üzere iki farklı köprü tipinde dört adet alternatif taslak proje hazırladıklarını kaydetti.

Toplantının ardından bir durum değerlendirmesi yapan Milletvekili Kışla, Borçka Muratlı Barajının yapılmasından dolayı Güreşen Bölgesindeki 5 köyün yolunun 12 kilometre gidiş,  12 kilometrede geliş olmak üzere 24 kilometre uzadığını söyledi.

Vatandaşların bu durumdan yıllardır şikayetçi olduğunu kaydeden Milletvekili Kışla, “Vatandaşlarımızın Muratlı Barajı’nın üzerinden asma köprü yapılması gibi talepleri var. Zor bir durum çünkü muhatap kurum noktasında sıkıntılarımız var. DSİ, Karayolları, İl Özel İdaresi bir protokol yaparak İl Özel idaremiz üzerinden bu köprüyü yapabilir miyiz diye bunun çalışmasını başlattık. Bu aşamada bir mühendislik firmasının 4 alternatifli sunumları oldu. Bu toplantı için Vali Bey’e de teşekkür ediyorum. İlgili firma yetkilileri geldi. Karayolları, DSİ yetkilileri, Borçka Kaymakamımız, Belediye Başkanımız burada. Firma bize sunumlarını yaptı. Yapılabilirlik hem de maliyet konusunda firmanın sunduğu projelerin bir tanesinde mutabakat söz konusu. Bu konuda biran önce proje ihalesinin yapılması konusunda hazırlıkları arkadaşlar yapacaklar. Projesi çıktıktan sonra keşfi, maliyeti ve ülkenin imkanları çerçevesinde yatırım programı için gerekli desteği maliye bakanından temin edebilirsek biran önce Güreşen bölgesinde ki insanların sıkıntılarını gidermiş oluruz. Biz bu konuda yola çıktık. İnşallah rabbim de yapmamıza yardımcı olur.” dedi.

Kışla, projeyi takip ettiklerini ve kısa zamanda söz konusu bölgeye modern bir viyadük inşa edileceğini söyledi.

AVBM

Etiketler: » » »
Share
640 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?