logo

Gürcistan’da “Polis Günü”  Kutlamaları Gerçekleştirildi

Türkiye heyeti adına İçişleri Bakanlığını temsilen kutlama programına Artvin Valisi Kemal Cirit ile Sarp Sınır Kapısı Mülki İdare Amiri Mehmet Ali Öztürk katıldı.

Kutlamalar Başkent Tiflis’te İçişleri Bakanlığı Binası önünde binlerce polisin tören alanındaki yerini almasının ardından resmigeçit töreni ile başladı.

Törende konuşma yapan Gürcistan İçişleri Bakanı Giorgi Mgerbrişvili; “Bugün her zamankinden daha çok bir arada durup misyonumuzu yerine getirerek, Gürcistan’ın gelişmesine ve istikrarına katkı sağlamalıyız. Biz suça karşı sert bir savaş içinde olacağız ve hepinizin kararlı olması bu savaşta çok önemli olacak. Uluslararası platformda da İçişleri Bakanlığımızın yakın işbirliği içinde olması çok önemlidir.  Dost ve stratejik ülkelerle uluslararası suça karşı mücadele konusundaki işbirliğini derinleştirdik” dedi.

Bakan Mgebrişvili, Gürcü polisinin daha da güçlendirilmesi ve Avrupa standartlarına uygun bir seviyeye getirilmesi için sürekli gelişmekte olduğunu da kaydetti.

Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili ise, “Polis mesleğinin size verdiği sorumluluk çok büyük.  Eminim her biriniz bugün kendi seçtiği meslek üzerinde bir daha düşünüp halkın,  vatanın ve Gürcistan devletin hizmetinde olmasından gurur duyuyorsunuz.  Ülkemizdeki kamu düzeni, halkımızın sakin ve huzur içinde olması ve onların güvenliği sizin elinizdedir.  Biliyoruz ve görüyoruz ki güvenliğimizi korumak için hayatınızı riske atıyorsunuz ve bunun için hepinize teşekkür etmek istiyorum. Bu güzel bir günde görevde hayatını kaybeden tüm polis kahraman kardeşlerimizi anmak istiyorum.  Vatandaşlarımız şunu bilmeli ki polislerimiz ülkemizdeki düzeni koruyorlar ve her suçlu olan sonunda cezalandırılacak, hiç bir hukuka aykırı davranış yanıt dışı kalmayacak ve kimse sorumluluktan kaçamaz. Ama ortada şu inanç da olmalıdır ki hem suçla müdacele edeceğiz hem de insan hakları ihlali etmeyeceğiz. Çünkü bu demokratik bir devlette yaşam tarzıdır ve toplumumuz buna alışmalıdır. Bu çerçevede polisimizin gelişmesine katkı sağlayan, destek veren uluslararası ve stratejik ortaklarımıza teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından çeşitli çalışmalarda başarılı olan polis memurlarına protokol tarafından belge verilmesiyle kutlamalar sona erdi.

Vali Cirit, “Türkiye İle Gürcistan Dost Ve Kardeş İki Ülkedir”

Artvin Valisi Kemal Cirit ise tören sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada; Türkiye ile Gürcistan’ın dost ve kardeş iki ülke olduğunu belirterek, ticari ve ekonomik alanlar başta olmak üzere mevcut ilişkileri her alanda daha da geliştirerek,  pekiştirmek istediklerini söyledi.

Gürcistan’ın Polis Günü dolaysıyla İçişleri Bakanlığı adına kutlamalara katıldığını belirten Vali Cirit, “Bugün Tiflis’te düzenlenen etkinliğe Türkiye’nin Tiflis Büyükelçisi Sayın Zeki Levent Gümrükçü ile katıldık. Gürcistan bizim için dost ve kardeş ülke. Aynı zamanda en büyük ticaret ortaklarımızdan ve stratejik müttefikimiz. Özellikle ekonomik alanda,  turizm ve enerji olmak üzere tarım, inşaat, lojistik sektöründe ve alt yapı çalışmalarında Türkiye olarak yer almaktayız. Aynı zamanda 10 bini aşan vatandaşımız Gürcistan’da yaşıyor.” dedi.

Kafkas ülkelerine açılan Sarp Sınır Kapısı’ndan en çok kardeş Gürcistan vatandaşlarının giriş-çıkış yaptığını kaydeden Cirit,” Dünyada 189 ülke arasında ticaret hacmi bakımından ülkemiz açısından ilk 15 ülke arasında. Dost ve kardeş ülke Gürcistan’ın “Polis Günlerini” ülkemiz ve İçişleri Bakanlığımız adına kutluyorum. Bu mutlu günlerinde,  mutluluklarını paylaşıyoruz. Dostluğumuzun artarak devam etmesini görmekten büyük bir memnuniyet duymaktayım. Gürcü kardeşlerimizle Artvin olarak Acara Özerk Cumhuriyeti’nde, Batum’da  sık sık çeşitli etkinliklerde bir araya gelerek, görüşüyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin Tiflis Büyükelçisi Gümrükçü, “Gürcistan En Büyük Stratejik Ortak Ülke

Türkiye Cumhuriyeti Tiflis Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü ise törenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Gürcistan ile Türkiye’nin dost ve kardeş iki ülke olmasının yanı sıra önemli bir stratejik ortak ülke olduğunu söyledi.

Türk heyeti adına Artvin Valisi Kemal Cirit başkanlığındaki bir heyetin kutlamalara katılmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Gümrükçü, “Dost ve komşu bir ülkenin polis günündeyiz. Artvin Valimiz İçişleri Bakanımızı temsilen bir heyetle törene katıldı. Bizim içinde güzel bir gün çünkü Gürcistan bizim için dost ve komşu ülke olmasının yanı sıra stratejik ortak ve ilişkilerimizi sürekli karşılıklı olarak geliştirdiğimiz ve büyük önem verdiğimiz bir ülke. Tabiatıyla iki komşu ülke olarak böylesine zor bir coğrafyada güvenlik konuları bizim açımızdan çok büyük önem arz ediyor. O yüzden iki ülkenin içişleri bakanlıkları,  güvenlik teşkilatları, ilişkilerde hadsafada önemlidir. Bu çerçevede biz kendimizi şanslı hissediyoruz Türk ve Gürcü İçişleri bakanlıkları arasında hem sınır güvenliği açısından olsun hem insan kaçakçılığı hem terörle mücadele birçok alanda gayet sıkı ve yakın bir işbirliği var.   Bugünkü törene az sayıda katılan ülkeler arasından Türkiye’den kutlamalara katılan Artvin Valimiz Sayın Kemal Cirit’in Türk heyeti adına katılması Gürcistan ülkesine ne kadar değer verdiğimizin de bir göstergesidir. Mevcut ilişkilerimizi her alanda daha da geliştirmemiz her iki ülkenin yararına olacak ve daha da güçlenerek derinleşeceğine inanıyorum” dedi.

İçişleri Bakanlığı Binası karşısında düzenlenen etkinliğe, Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili, Parlamento Başkanı Davit Usupaşvili, Artvin Valisi Kemal Cirit, Türkiye Cumhuriyeti Tiflis Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü  ile Sarp Sınır Kapısı Mülki İdare Amiri Mehmet Ali Öztürk, Litvanya,  Moldova, Belarus İçişleri Bakanları, Gürcü Bakanlar, Tiflis Belediye Başkanı Davit Narmania, Gürcistan’da akredite olan Büyükelçiler ile çok sayıda yabancı misafir katıldı.

AVBM

Etiketler: » » » » » »
Share
874 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?