logo

Gürcistan’a Geçecek Türk Vatandaşları Uyarıldı

Hopa Kaymakamlığı tarafından Gürcistan’a seyahat edecek Türk vatandaşlarının dikkat etmeleri gereken konular hakkında uyarıldı

sarp sinir kapisiHopa Kaymakamlığı Gürcistan’a seyahat edecek Türk vatandaşlarının dikkat etmeleri gereken konular hakkında yapılan uyarıda;

“Buna göre: 

1-Türkiye ve Gürcistan vatandaşlarının iki ülke arasında nüfus cüzdanlarıyla seyahat etmelerini sağlayan düzenlemenin 10 Aralık 2011’de yürürlüğe girmesiyle vatandaşlarımız, Gürcistan’a, her girişte 90 günü aşmayan seyahatleri için vizesiz ve “nüfus cüzdanı” veya geçerli pasaportlarıyla seyahat edebilirler.

2-Nüfus cüzdanlarıyla Gürcistan’a gitmek üzere ülkemizden çıkış yapmak isteyen vatandaşlarımıza çıkış işlemlerini gerçekleştiren görevlilerce “Giriş-Çıkış Formu” verilmektedir. Vatandaşlarımızın bu belgeyi Gürcistan’da kaldıkları süre boyunca yanlarında taşımaları ve ülkemize geri girişlerinde nüfus cüzdanlarıyla birlikte hudut görevlilerine ibraz etmeleri zorunludur.

3-Kimliklerinde yaşları ne olursa olsun tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının nüfus cüzdanlarında fotoğraf olmalı, fotoğraflı nüfus cüzdanı bulunmayanların, Nüfus Müdürlüklerinden kimliklerini yenilemeleri ve (yaşları ne olursa olsun çocuklar dahil) fotoğraf yapıştırmaları gerekmektedir. Aksi takdirde Gürcistan tarafınca geçiş izni verilmemektedir.

4-Herhangi bir sebeple Gürcistan’da 90 günden fazla kalmak isteyen ve oturma izni müracaatında bulunacak olan vatandaşlarımızın Gürcistan’a girişlerinde pasaport kullanmaları gerekmektedir.

5-İki ülke vatandaşlarının nüfus cüzdanlarıyla seyahatleri yalnızca Türkiye ve Gürcistan arasında mümkündür. Üçüncü ülkelere seyahatler için pasaport gerekecektir.

6-Nüfus cüzdanıyla Gürcistan’a seyahat edecek 18 yaşından küçük vatandaşlarımız, mevzuatımız uyarınca anne ve babalarının birlikte nezaretinde veya yanlarında bulunmayan anne ve babasının yazılı resmi muvafakatini ibraz etmek suretiyle ülkemizden çıkış işlemi yapabileceklerdir.

Share
2250 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?