logo

Güneri İnsan Hakları Gününü Kutladı

Güneri, ‘Hakkı Hak Sahibine Vermek’

Ak Parti Kadın Kolları‏ Başkanı Reyhan Keskinkurt Güneri İnsan Hakları Günü’ne ilişkin açıklamalarda bulunarak;” Barış, özgürlük, huzur, adalet, hoşgörü ve sevgi çiçeklerinin yeşerdiği bir dünya düzeni için mücadele eden insanlarımızın İnsan Hakları Günü’nü kutluyorum” dedi.

Ak Parti Kadın Kolları‏ Başkanı Reyhan Keskinkurt Güneri yaptığı açıklamada; ”3 Aralık Engelliler Günüydü 5 Aralık ise Kadın Hakları Günü. Derken 10 Aralık geldi. Yani İnsan Hakları Günü. Dünya, insan hakları gününü kutlarken, insan haklarının ihlalleri ise farklı şekillerde sürüyor. Bir yanda kavramlar, sloganlar var; diğer yanda ise insanlık dışı uygulamalar, katliamlar, evlerini, yurtlarını terk eden mülteciler var. İnsan haklarını anlamak, sahip çıkmak, korumak için; insan, hak, hukuk, özgürlük, eşitlik, adalet kavramlarını iyi bilmek gerekiyor. Hatta hepsinden önemlisi, daha peygamberlik dahi gelmeden haksızlığın karşısında dimdik duran, veda hutbesinde, bugün insan hakları kapsamında ele alınan konular üzerine ümmetine tembihlerde bulunan Peygamber Efendimiz(sav)i iyi anlamak gerekiyor. “Boynuzsuz koç, boynuzlu koçtan hakkını alacak “diyen peygamberin ümmeti olarak, gören bir gözün, görmeyen bir göze borçlu olmadığını düşünemeyiz…Günümüzde “insan hakları diye bangır bangır bağıranlar “kul hakkı ” yiyorlar, yahut da hakları gasp edilen insanları sessizce, umarsızca izliyorlar. Acı ve ıstırabımız bu yüzden. Daha bugün çocuğunun ne kadar yetenekli ve özel olduğunu anlatan bir anneyi dinliyordum. Çocuğuna yedirdiği vitaminli mamaları, altını bezlerken kullandığı özel kremleri anlatırken sesinde bir anne şefkati vardı. Özverili, dünyaya getirdiği canın sorumluluğunu taşıyan, varını yoğunu evladına adamaya hazır bir anne şefkati. .Dinlerken gördüğüm başka çocukların hayatlarını düşünmeye başladım birdenbire. Günlerce sosyal medyada fotoğrafı paylaşılan, her görüşümde yüreğimin ağladığı Suriyeli Aylan’ı, Galib’i.. Memleketimin çocuklarını. Bayırbucak Türkmenlerini.

Bunca yapılan haksızlığın suçlusu kim? Daha iyi evler, markalı giysiler, büyük ihaleler, “daha çok, daha çok “diyerek tükenmişliğe giden insanlık mı, afili manşetlerle ölenin hangi taraf olduğuna göre tavır alanlar mı, “bugünden nasıl nemalanırız” diye ajitasyon yapan siyasetçiler mi yoksa zıvanaya hiç bir zaman oturmamış dünya düzenini değiştirmek yerine uyum sağlamayı tercih eden bizler mi? Suçlu olan kim? Ben söyleyeyim. Bu Suç Hepimizin! Gelin hakkı hak sahibine verelim. Ertelemeyelim! Çocuğumuzun oyuncakları az oluversin, bir mont ona yetsin bir kış. ..Az veren candan misali el uzatalım! Paramızı değil, özverimizi gösterelim! Dünyanın her bölgesinde, her ne sebeple olursa olsun, özgürlükleri, yaşam hakları ellerinden alınan insanları düşünelim. .Ve o insanlar için çok şeyler yapalım. Barış, özgürlük, huzur, adalet, hoşgörü ve sevgi çiçeklerinin yeşerdiği bir dünya düzeni için mücadele eden insanlarımızın “İnsan Hakları Günü “nü kutluyorum!” ifadelerinde bulundu.

 

Etiketler: » » »
Share
899 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?