logo

Görevde Yükselme Sınavı Değil Sanki Kaymakamlık Sınavı

Türk Sağlık Sen Artvin Şube Başkanı Veli Küçük, görevde yükselme sınavına ilişkin eleştirilerde bulundu.

Türk Sağlık Sen Artvin Şube Başkanı Veli Küçük açıklamasında; “ 28 Haziran’da Sağlık Bakanlığı görevde yükselme sınavı yapılmıştır. 20 ilde gerçekleşen sınava 30 binin üstünde arkadaşımız katılmıştır. Soruların bir kısmı da sosyal medyada ve internet sitelerinde sınava girenler tarafından paylaşılmıştır ve soruların zorluğuna dikkat çekilmiştir.

Sınava giren arkadaşların da ifade ettiği gibi sorular çok ağırdır. Sorulara bakıldığında sanki görevde yükselme sınavı değil de kaymakamlık sınavı yapılmıştır. Bu kadar zor soru sorarak sınavı kazanacakların ilan edilen kadrolardan daha az olması gibi bir amaç edinilmiş hissi vermektedir.

Bir önceki sınava giren arkadaşlarımızın çok büyük bir kısmının bu sınavda daha az puan alacağı gözükmektedir. Kadroların boş kalma ihtimali oldukça yüksektir.

Trilyonluk hastanelerin bütçesini yönetecek yöneticilere bir soru sorma gereği bile duymayan Bakanlık, Hizmetlilikten, Memurluğa, VHKİ’liğine ya da şoförlüğe geçmek isteyen insanlara bu kadar ağır bir sınav uygulaması izan ve insafla izah edilemez.

Bu haliyle bu sınav soruna bir çare değil çalışana eziyet ve çile olmuştur. Bazı kurumlar tarafından sınavsız bile verilen kadrolara geçiş için çalışanları böylesine bir zorlu sınavı düzenlenmek zulüm gibi bir uygulama olmuştur.

Biz bu kadroların çalışanlara verilmesini talep ederken, bakanlığın sınavı böylesine zorlu yaptırarak adeta kazanılmasını engellemek istemesi gibi bir durum kime ne fayda sağlayacaktır anlamak mümkün değildir.

Çalışana yönelik bir art niyetli gibi görünen zor bu sınavla ellerine ne geçti açıkçası çokta merak ediyoruz.

Görülen o ki sağlık çalışanlarına çile çektirmek için her yolu deniyorlar. Sınavları bile zorlaştırarak olacak işi olmayacak hale getirmeye çalışıyorlar. Bize göre bu işe köklü bir çözüm lazımdır.

Bu da Sağlık Bakanlığı Şube Müdürlüğü gibi idari kadrolar hariç, bir defaya mahsus aranan şartlara haiz olan tüm sağlık çalışanlarına unvan değişikliği ve görevde yükselme sınavı yapmadan hakkını verilmesi ile olur. Türk Sağlık-Sen olarak bu haklı talebimizde ısrar etmeye ve bunu dillendirmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Etiketler: »
Share
1241 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?