logo

Gönül Elçilerinden Meyve Bahçesi

Gonul Elcileri Meyve Bahcesi (6)

Artvin’de, “Gönül Elçileri” projesi  kapsamında 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Ağaç Bayramı Haftası etkinlikleri kapsamında yaklaşık 200 meyve fidanı toprakla buluşturularak “Gönül Elçileri Meyve Bahçesi” oluşturuldu.

Artvin merkeze bağlı Erenler köyü ile Borçka Barajı Havzası arasındaki yaklaşık 3 dönüm arazi üzerinde kurulması planlanan meyve bahçesi oluşturulması etkinliğine, Artvin Valisi Kemal Cirit ile eşi ve Gönül Elçileri Projesi Artvin yürütücüsü Seval Kaya Cirit Hanımefendi, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, Artvin Vali Yardımcısı Hasan Ongu, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Çelik, İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş, DSİ Orman Bölge Müdürü Dinçer Aydoğan, Artvin Orman Bölge Müdürü Mehmet Sedat Ecevit, bazı daire amirleri, Gönül Elçileri Projesi gönülleri kadınlar ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Gönül Elçileri Projesi Artvin yürütücüsü Seval Kaya Cirit Hanımefendinin koordinesinde, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü ile Artvin Orman Bölge Müdürlüğünün katkılarıyla meyve bahçesi oluşturulması etkinliğine, gönüllü kadınlar yoğun ilgi gösterdi.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Adem Karameşe, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada; “Köklü bir medeniyetin bize mirası olan gönüllülük, aynı zamanda sorumlu vatandaş olmanın da bir gereğidir. Bir bireyin hiçbir karşılık beklemeden çevresindeki bireylerin yaşam kalitesini yükselten, genel olarak toplum fertlerinin yararına olduğu düşünülen bir hedefe ulaşmak için toplumsal örgütlerde olabileceği gibi ferdi olarak ta toplum hizmetinde bulunulması gönül elçiliğidir. Biz bir tarih kültür ve dini değerlerlerimiz doğrultusunda insana hizmeti kendisine düstur edinmiş bir ecdadın torunlarıyız. Bu açıdan bizi biz yapan insani değerleri yaşattıkça, sevgiyi şefkati merhameti paylaştıkça, gücümüzün artacağına inanıyoruz.” diye konuştu.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ise, “Bir çocuk bir fidandır” diyerek başladığı konuşmasında, “Geleceğimiz, fidanlarımız burada simgeleşiyor. Artvin’e ilk girenler bu ormanın tabelasını, gönlü geniş insanların bir misalini, örneğini görmekle özdeşleşiyor. Bundan sonraki organizasyonlarda da birlikte olmak, gönlümüzü genişletmek, gönülden gönüle bağ kurmak ve bu gönül genişliğini ülkemizde sevgiyle saygıyla abideleştirerek Yeni Türkiye’nin Gönül Türkiye’si olmasını diliyorum.” dedi.

Artvin Valisi Kemal Cirit ise, burada yaptığı konuşmasında; “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın yürüttüğü bir proje var, ‘Gönül Elçileri’.  Gönül elçileri ile ağaca sevda duyanları bir araya getirerek bir organizasyon yapalım istedik. Bunu da orman üzerinden değil de meyve bahçesi olarak “Gönül Elçileri Hatıra Ormanı’yla” hayata geçirmek istedik. Artvin’in yüzde 54’lük alanı ormanlık arazi ile kaplı. Bu oran göz önüne alındığında ormana çok ta ihtiyaç duyan illerden birisi değiliz. Ancak Ardanuç, Yusufeli ilçelerinde ormanlık alanlar az olduğundan buralarda ormanlık alanları artırıcı politikalar yürütmemiz lazım.” diye konuştu.

Yaban hayvanları da unutulmadı

Meyve bahçesini oluştururken yaban hayatında ki hayvanlarında göz önüne alındığını belirten Vali Cirit, ”Yaban hayvanları sık sık tarım arazilerine girerek zarar verip o tarım arazisindeki meyveleri yiyorlar. Bizde bunun önüne geçmek için doğaya meyve fidanları, ağaçları dikiyoruz ki tarım arazilerine girip zarar vermesinler. Buyursunlar gelsinler burada yesinler. Bunun içinde önümüzdeki süreci düşünerek meyve bahçeleri ile ormanı bir arada düşünerek çalışmalar yürütmekteyiz. Bunu da sizlerle beraber yapacağız. Bugün gönül elçilerimiz burada. Biz bir çok etkinliği onlarla birlikte yaptık. 3 bin 500’lere yaklaşan bir sayı var. Sayıdan çok niteliğe bakmaktayız. Biz gönül elçiliği kavramı içinde bir arada bulunan, okuma yazma bilmeyen bayanlarımızdan eğitim-öğretimini artırmak isteyenlere kadar herkese destek olacak ortamları hazırlamakla yükümlüyüz. Bunu hem Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız hem de çeşitli bakanlıkların bir araya geldiği bir organizasyonla yürütmek istiyoruz. Bunda da Artvin olarak başarılı olduğumuza inanıyorum. Artvin’de gönül elçiliği alanında ciddi anlamda mülki idaredeki arkadaşlarımızla birlikte, onların eşleriyle birlikte, eşimin organizasyonunda yürütülen çalışmaların belirli bir seviyeye geldiğini görmekteyiz. Bundan da büyük bir memnuniyet duymaktayız. Burada öğrencilerden yaşlılara kadar uzanan süreçte her kesimin desteğini bekliyoruz. Artvin farkındalığını her noktada gösteriyor. Burada da gösteriyor” dedi.

Konuşmaların ardından fidan dikim alanına geçen katılımcılar, üzerlerinde kendi isimleri yazılı ceviz, kiraz, şeftali, kayısı, zeytin, sedir, serviden oluşan yaklaşık 200 fidanı toprakla buluşturdu.

AVBM

Etiketler: » » » » » »
Share
1714 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?