logo

Gökhan’ın Tek Eğlencesi Kafkasör’de ki Çadırı

19 yaşındaki Artvinli bedensel engeli Gökhan Akdeniz’in tek eğlencesi Kafkasör yaylasındaki çadırı. 

Artvin merkezde yaşayan Nebahat ve Ziver çiftinin bedensel engelli iki çocukları Gökhan ve Meltem şehri merkezinde yaşamayı sevmedikleri için ailesi onlara Kafkasör yaylasında bir çadır yaptı. Gökhan ve Meltem şehir merkezinin gürültülü ortamlarını sevmemiş Artvin’in muhteşem doğasında kendilerini daha mutlu hissetmişlerdi. Bu nedenden dolayı 13 yıldır bu çadırda haftanın 4 gününü geçiriyorlar.

Artvin Kafkasör yaylasına çıkanlar, akülü tekerlekli sandalyesiyle dolaşan engelli Gökhan’ı kesinlikle hatırlayacaklar. Evde kapalı ortamda kalmayı sevmeyen Gökhan haftanın dört günü Kafkasör’e çıkıyor orada arkadaş ediniyor, güzel doğanın tadını çıkartıyor. Sürekli evde kalırsa asabileşiyor annesi ve babasına zorluklar yaşatıyor. 13 yıldır bu çadırda zaman geçiren Akdeniz ailesi geçtiğimiz günlerde çadırlarına yapıştırılan yazıyla yıkıldılar. Artvin Orman İşletme Şefi imzalı yazıda; “Kafkasör 35. Kültür Sanat Festivali bitmesiyle orman arazisizine yapmış olduğunuz yada getirmiş olduğunuz barakanın 6831 sayılı orman kanuna muhalefet suçu oluşturduğundan 10 gün içerisinde kaldırılması aksi takdirde gerekli yasal işlemlerinin yapılacağını hususunda gereğini rica ederim” ifadelerine yer verilmiş. 13 yıldır gelip gittikleri çadıra kimseler müdahale etmemiş ilk kez böyle bir duruma düşen Akdeniz ailesi üzüntüden ne yapacakların şaşırmışlar. Köyleri olmadığından köye gidemeyen,  maddi durumları çok iyi olmadığından yayla evi yapamayan Nebahat ve Ziver çifti hayatlarını engelli iki çocuklarına adamış. Onlar için çadır hayatı yaşayan haftanın dört günü onlar mutlu oluyor diye toparlanarak Kafkasör’e çıkan çift çocuklarını yeşil alanda, doğada mutlu olmaları kendilerinin tek teselli kaynağı.

Anne Nebahat Akdeniz, “iki engelli çocuğum da şehirdeki evde sürekli kapalı alanda olduğundan agresifleşiyorlar. Burada çok mutlular sırf onlar burada mutlular diye çadır hayatı yaşıyoruz. Şehirde arkadaş çevresi yok burada arkadaş ediniyor. Artvin’in coğrafi yapısını biliyorlar bu engelli çocukların şehirde zaman geçirmeleri çok zor. Haberi alan Gökhan’ın morali bozuldu, yetkililerden yardım talep ediyorum” dedi.

Akdeniz ailesinin kullandığı çadırın yan tarafında çadırı bulunan vatandaşlarda, “tamam bizim çadırları toplayabilirler fakat bu iki engelli kardeşimiz buradaki mutluluklarını hiçe sayamazlar. Hiç olmazsa bu arkadaşlarımızın sorunlarına bir çözüm bulsunlar” dediler.

Haberi tamamlayan gazeteciler çadırdan ayrıldığı sırada, bedensel engelli Gökhan gazetecilere, “benim işimi çözün ne dilerseniz dileyin benden” dedi. Bu söylemle duygulanan gazeteciler Gökhan’la tokalaşarak bölgeden ayrıldılar.

Etiketler: » » »
Share
921 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?