logo

Gitti Bir Artvinli Bakan, Geldi Bir Artvinli Bakan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme gerçekleştiren Başbakan Binali Yıldırım, toplantının ardından Bakanlar Kurulu’nu açıkladı. İşte 2017 Yeni Bakanlar Kurulu ve kadroda yer alan isimler belirlenirken, Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı yeni kabinede bir Artvinli Bakan’ın bakanlıktan ayrılırken başka bir Artvinli ismin ise yeni bakan oldu. Yeni kabinede Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Artvin Yusufelili hemşerimiz Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik yer almazken Artvin Ardanuçlu hemşerimiz Gaziantep milletvekili Abdulhamit Gül, Adalet Bakanı olarak yer aldı.

 

Bakanlar Kurulu belli oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşme gerçekleştiren Binali Yıldırım, toplantının ardından yeni oluşturulan Bakanlar Kurulu’nu açıkladı. İşte 2017 Bakanlar Kurulu ve kadroda ilk kez yer alan isimler…

Başbakan Yardımcı (Nurettin Canikli) – Bekir Bozdağ, Başbakan Yardımcı Mehmet Şimşek, Başbakan Yardımcı (Numan Kurtulmuş) – Fikri Işık, Başbakan Yardımcı Yıldırım (Tuğrul Türkeş) – Recep Akdağ, Başbakan Yardımcı (Veysi Kaynak) – Hakan Çavuşoğlu, Adalet Bakanı (Bekir Bozdağ) – Abdülhamit Gül, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı (Mehmet Müezzinoğlu) – Jülide Sarıeroğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gençlik ve Spor Bakanı (Akif Çağatay Kılıç) – Osman Aşkın Bak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı (Faruk Çelik) – Ahmet Eşref Fakıbaba, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Kültür ve Turizm Bakanı (Nabi Avcı) – Numan Kurtulmuş, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Milli Savunma Bakanı (Fikri Işık) – Nurettin Canikli, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Sağlık Bakanı (Recep Akdağ) – Ahmet Demircan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan,

Başbakan Yıldırım’ın Açıklaması: “Bu Bir Kan Değişimi”

Yeni Bakanlar Kurulu’nu açıklamasının ardından gazetecilere kısa bir açıklama yapan Başbakan Yıldırım, şunları söyledi:

“Sayın Cumhurbaşkanımızla istişareleri yaptık. Arkadaşlarımız görev yapanlar, yeni başlayacaklar hepsi birbirinden üstün meziyeti olan arkadaşlar. Kimsenin birbirine üstünlüğü söz konusu yok. Bu bir bayrak yarışı, kan değişimidir. Bakanlar Kurulu’nda değişikliğe ihtiyaç duyulduğunda bu yapılır.”

Başbakan Yıldırım, “15 bakanımız aynı görevini sürdürmeye devam edecek. 5 yeni arkadaşımız önce görev yapan arkadaşlardan görevi devralacak, bayrağı devralacak. 6 Bakanlar Kurulu üyemizin görev değişikliğiyle yine kabinede görevlerini sürdürecekler” dedi.

Bir Artvinli Bakan Gitti Bir Artvinli Bakan Geldi

Yeni kabine listesinin açıklanması Artvin’de hem üzüntüyle hem de sevinçle karşılandı. Artvin’e bakan olarak büyük hizmetlerde bulunan ve her Artvinlinin derdine koşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Artvin Yusufelili hemşerimiz Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik’in yeni kabine listesinde isminin açıklanmaması büyük üzüntü ile karşılandı. Faruk Çelik’in yeni kabine de yer almamasının üzüntüsünü ise Artvin Ardanuç Peynirli Köylü olan Gaziantep Milletvekili Abdülhamit Gül’ün Adalet Bakanı olarak isminin açıklanması bir nebze olsun kapattı. Sosyal medyada Artvinliler Faruk Çelik’in gidişine üzüldüklerini ifade ederlerken Abdulhamit Gül’ün gelişini ise ‘Artık Adalet bir Artvinliye emanet’ şeklinde dile getirdiler.

Yeni bakan Gül’den ilk açıklama: Arttıracağız!

Kabindeki revizyon açıklanmasından yaklaşık iki saat sonra Adalet Bakanlığında ilk devir-teslim töreni gerçekleştirildi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’den ilk açıklama!

Yeni kabinenin belli olmasının ardından ilk devir-teslim töreni gerçekleştirildi. Adalet Bakanlığı’ndaki tören kapsamında Bekir Bozdağ görevini Abdülhamit Gül’e devretti.Eski Bakan Bekir Bozdağ, Başbakan Yardımcısı olarak kabinede yer almaya devam edecek.

Bakanlıkta devir-teslim töreninde ortak basın açıklaması yapıldı.

‘Bu Bir Bayrak Değişimi’

Bugün bir nöbet değişimi yapıldığını belirten eski bakan Bekir Bozdağ  ‘Bu bir bayrak değişimidir. Abdülhamit bey aldığı bu görevi benden daha iyi yapacak ve daha iyi noktaya taşıyacaktır. Büyük başarılara imza atacaktır. Gözüm arkamda kalmadan gidiyorum.’

‘Yargının Güçlenmesi İçin Adımlar’

Yeni Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, ‘Türk yargısı her zaman dik durmuştur. FETÖ yargılanmaları hakkaniyet ve hukuk çerçevesinde yapılıyor. Yargılanmaların sonuçlanmasını bekliyorum. Türk yargısının güçlenmesi için her türlü adımları atacağız.’

Gül ‘Biz kendimizle yarışan bir ülkeyiz, reformlarımızı daha da arttıracağız’ diyerek sözlerini sonlandırdı.

Babası, Yeni Adalet Bakanı Oğlunu Anlattı

Yeni kabinede Adalet Bakanı olarak yer alan Ak Parti Gaziantep Milletvekili Abdulhamit Gül’ün babası emekli imam Cemil Gül, oğluna verilen göreve çok sevindiğini belirterek, “Hem okuluna gider, hem de evine katkı sunmak için yoldaki sürücülere şurup (meyve suyu) satardı. Bir gün kendisini ayağında eski ayakkabıyla meyve suyu satarken gördüm. O zaman çok üzülmüştüm” dedi.

Kabine değişikliğiyle Adalet Bakanlığı’na getirilen Ak Parti Gaziantep Milletvekili Abdulhamit Gül’ün, Nizip İlçesi’nde yaşayan babası emekli imam Cemil Gül, oğlunun bakan olmasını değerlendirdi. Oğlunun mesleğine yakın alanda bakan olmasına sevindiğini belirten Cemil Gül, “İnşallah şimdiye kadar yapmış olduğu başarılı çalışmaları, yeni görevinde de yapar. Böyle bir kararı beklemiyordum. Haberi duyduğumda çok mutlu oldum. Oğlum genç bir hukukçudur” dedi.

Oğlunun okul sonraki zamanlarda yoldan geçen sürücülere meyve suyu satarak aile geçimine katkı sağladığını ifade eden Cemil Gül, şöyle konuştu:

“Kendisi şimdi olduğu gibi gençliği döneminde de çok çalışkan ve çok başarılıydı. Hem okuluna gider, hem de evine katkı sunmak için yoldaki sürücülere şurup satardı. Şimdi mesleğine çok yakın olan bir bakanlık görevi verildi kendisine. İnşallah bu görevi de en iyi şekilde yerine getirir. Bizim her şeyimiz Türkiyemiz ve devletimiz içindir. Bizler bir ve beraberiz, bu güzel ülkede güzel hizmetler oldukça bizler daha çok sevineceğiz, mutlu olacağız. Oğlum çalıştığı her alanda başarılı olmuştur. Bir gün kendisini ayağında eski ayakkabıyla şurup satarken gördüm. O zaman çok üzülmüştüm ama demek ki çilesiz hayat olmuyor. O zaman çok zorluklar çekti ama hiç pes etmedi. Allaha şükürler olsun bugün bakan oldu. Şimdiye kadar aramızda hiçbir terslik olmadı, hiçbir sıkıntı yaşanmadı. Ben zaman zaman şaka ederdim ama her zaman ciddiyetini korur işini ve görevini ciddiyetle yapardı. Benim temennim oğluma verilen bu görevin kendisine, ailesine, hükümetine ve milletine hayırlar getirmesidir.”

Yeni Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün babası Cemil Gül, Artvin Ardanuç’tan Gaziantep’e gidişlerinin hikayesini de verdiği bir röportajda anlattı. Cemil Gül o yılları anlattığı o röportaj:

Yıllar önce gençliğin baharında ilim tahsili için yola çıkmış, yüreği iman hakikati ile dolu bir genç adam. Ülkemizin bir ucundan Artvin’den yola çıkan genç, uzun ve meşakkatli bir yolculuğun ardından Suriye sınırına varır. Mayın tarlaları arasında ilerlemesine rağmen korkmadan ilerler zira ilim yolcuları yalnız değildir. Melekler onları asla yalnız bırakmaz.

Şam’da dini tahsilin yanı sıra iyi derecede Arapça diline de hakim olur. Çok güzel arkadaş çevresi edinir. Orada bulunan hocalar kendisinden çok memnun. Zira o derslerini zamanında veriyor, arkadaşları ile diyalogu ise kendisinin ifadesi ile, “süpper” idi.

Bir gün hocası kendisine, “Oğul biz senden çok memnunuz, ahlâklı, edeplisin. Fakat senin ta Şam’a gelmene gerek yoktu. Antep’te çok muhterem bir hoca var neden ona gitmedin?” der. Hocasının bu konuşması Suriye den ayrılık vaktinin habercisiydi. Çok geçmeden ayrılık kararı alır ve arkadaşları ile vedalaşır. Hocalarının elini öper onların hayır duasını aldıktan sonra, bir buçuk sene kaldığı Şam’a veda eder.

Sınırdan zorlu bir yolculuktan sonra Nizip’in Kertişe(Kıratlı) köyüne gelir. Orada cami hücresinde derslere başlar.   Bölgenin en önde gelen âlimlerinden  müderrislerinden biri olan Muhammed Emin Er hoca efendiden ders alır. Seyda, Kertişe’ye gelmeden önce köylü birbirine düşman, namaz yok, niyaz yok. O’nun gelişi ve yaptığı faaliyetlerle köylüler yek vucud olmuş, hayır da birbiriyle yarışır hale gelirler. Talebelerin bütün ihtiyacını köylüler karşılıyor, hatta arazilerini camiye, medreseye vakfetmeler başlamıştır.

Muhammed Emin Er hoca’ya da kendini kanıtlar kısa sürede çalışkanlığı ve dürüstlüğü ile Seyda’nın gözüne giren gencin evlenme vakti de gelmiştir artık. Seyda kızı ile evlendirir. Düğün gününde eğlenmesi sevinç duyması gerekirken, kendisinin ifadesi ile; “ Çevreme baktım ne anam var nede babam nede bir kardeşim ,akrabam. Cami duvarının dibine yığıldım kaldım, ağladım.” Talabeler ve köylüler düğünü şenlendirir. Küçük mütavazı bir evde yuvasını kurar…

Artık evliydi, eşine karşı sorumlulukları vardı.Hocası aynı zamanda kayınbabasından da izin alarak imamlık imtihanına girer ve kazanarak, ilk ataması AntebimizinMazmahor köyüne olur. Orada bir buçuk sene kalır. Daha sonra Erenköy ( Kahtin) köyüne atanır. Fırat nehrinin kenarında sırtını dağa dayamış bahçelerinde her türlü meyve ve sebzenin yetiştiği şirin bir köy.

Kahtin Köyü’nde güzel hizmetlerde bulunur .Köyün manevi çehresini değiştirir adeta.Kendi evine gelen hediyeleri,Hz.Ömer (r.a)misali ,gece kimsenin görmediği karanlık saatlerde köyün      fakir fukaranın  evine sırtında ulaştırır. Aynı dönemde Nizip’e adeta alim akını vardır. Aşağıçardak Köyü’nde Abdulcelil hoca ile birlikte bütün çevre köyleri karış karış dolaşırlar. Yukarıçardak, Toydemir,Kızılin, Gümüşgün ve Tanır köylerinde kalıcı dostluklar kurulur. Bu muhterem hocalar sadece kendi köylerinin değil tüm bölgenin seydası, kanaat önderi olmuşlardır artık.

Altı yılın ardından güzel anılar ve kalıcı dostluklar ile Erenköy den ayrılır. Nizip merkez İstasyonCamii’ne atanır. Oradan da merkez Çarşı Camii’ne, kısa bir dönem Oğuzeli Merkez Camii’nde ki görevinden sonra, tekrar Nizip merkez Çarşı Camii görevine döner,Çarşı Camisi ve Nizip’le  özdeşleşir.Artık resmi emeklilik zamanı gelmiştir.  Tam 27 yıl 7 ay görev yapmıştır.Resmen emekli olur ama hizmet aşkı hiçbir zaman son bulmaz.

O; sadece cami hizmeti sunmadı. Nerde İslami bir hizmet varsa oradaydı.Zengin ,fakir , çocuk,genç, yaşlı ayrımı yapmadan herkesin sevgisini kazandı. O; tebessümü, mütevaziliği, engin hoşgörüsü ile tüm Nizip’lilerin gönlünde taht kurdu. İncinse de incitmeyen, önderliği, birleştirici ve kaynaştırıcılığı ile O, kiminin ak sakallı Cemil dedesi, kiminin seydası,kiminin Cemil hocası. O; 7 den 77’ye herkesin kendinden bir şeyler bulduğu, tüm Nizip hatta bölgenin,gül yüzlü  Cemil  hocasıdır. Cemil hoca sevgisi nasıl oldu da herkesin üzerinde tesir bıraktı? O’nun fabrikası yoktu. Makam mevki sahibi de değildi. Bu sevgiyi dünyalık ta aramak hata olurdu. Zira onun sevgisini , “ Ben bir kulumu sevdim mi, göktekiler de yerdekiler de onu sever.”  Hadisinde ifade edildiği gibi Allahın sevgisinde aramak lazımdır. O; 73 yıllık hayatına onlarca asırlık bir ömür sığdıran, bulunduğu meclislere nurâni güzellikler yağdıran,günah kiriyle kararan kalpleri irşad zemzemiyle yıkayıp Hak yoluna revâneyleyen,çöle dönmüş gönülleri ilahi sevdanın rahmetiyle gülistan eyleyen müstesna bir gönül adamıdır.  Peki ne yaptı da Allah, göktekiler ve yerde olanlar yani insanlar onu çok sevdi?

Cemil gül hocamız 73 yaşında. Elli yıldır ömrünün büyük bir bölümünü İmam Hatip Liselerine adadı. Nizip’te İmam Hatip okulunun temeli atıldığı günden bugüne var gücü ile çalıştı çalışmaya devam ediyor. İmam Hatip okulunun ve pansiyonunun inşaatı için gitmediği köy, çalmadığı kapı kalmadı. Yaz kış çalıştı didindi.

Share
5671 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?