logo

Gıda Denetimleri Ramazan’da Hız Kazandı

Halkın güvenli ve sağlıklı gıda tüketmesi için Artvin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü İlimizdeki gıda işletmelerine yönelik gıda denetimlerine devam ediyor.

Bu bağlamda yılın ilk beş ayında İlimizde bulunan 1901 adet gıda işletmesinde 577 adet denetim gerçekleştirildi. Bu denetimlerin 220 tanesi gıda satış işletmelerine, 278 adeti gıda toplu tüketim işletmesine, 79 adeti gıda üretim işletmesine yapılmıştır. Denetimlerde 28 adet gıda numunesi alınıp Bakanlık İl Kontrol Laboratuvarına gönderildi. Bunlardan 26 tanesi ilgili mevzuata uygun çıkmış 2 tanesi olumsuz sonuçlanmıştır.

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte ilimizdeki fırınlar, pastaneler ve diğer toplu tüketim yerlerindeki denetimler artmıştır.

Yapılan denetimlerde ürün güvenliği ve güvenilir gıda arzına yönelik; genel temizlik, personel hijyeni, kaliteli gıda malzemesi kullanımı, ürünlerin muhafaza koşulları, ürünlerin son kullanma tarihi, işletme kayıt belgesi, haşere ve kemirgenlerle mücadele, hijyen eğitimi belgesi varlığı denetmenlerce kontrol edilmekte karşılaşılan olumsuzluklarla ilgili gerekli idari işlemler yapıldığı belirtildi.

Gıda İşletmelerinde hatalı uygulamaların engellenmesi, Halkımızın sağlıklı gıdaya ulaşmasının sağlanması amacıyla gıda işletmecileri ve çalışan personele 5996 sayılı kanun ve bağlı mevzuat çerçevesince asgari ve teknik şartlar hakkında bilgi verildi.

Gıda işletmelerindeki kontrol ve denetimlerin devam edeceği kaydedildi.

Etiketler: » » »
Share
519 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?