logo

Genel Sekreter Akalın’ı Aynı Heyecan İçerisinde Görmek Mutlu Etti


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Kamu görevini yürütmek oldukça zor bir iştir. Zaman zaman bürokratik sıkıntılar insanı çileden çıkarır ve yorar. Yaşınız genç olsa da görevinize atandığınız henüz iki yılı doldurmamış olsa da yine de insanı erken bıkkınlığa da sürükleyebilir.

Ben ilimizdeki kamu görevlilerini sıklıkça ziyaret ederim. Hallarını hatırlarını sorarım. Dün bir vesile ile Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Opr. Dr. İrfan Akalın’ı ziyaret etmiştim. Bir süre görüşme şansı buldum. Son görüşmemizin ve uzun süre sohbet etmişliğimizin üzerinden bir hayli zaman geçmişti. Bu açıdan görüşmede alacağım enerji kurumun geleceği açısından benim için önemliydi. Kurumsal geçmişi çok uzun yıllara dayanmayan ve henüz yeni yeni oturan bir sisteme sahip olan Kamu Hastaneleri Birliği’nin ilimiz açısından önemi büyük olduğu için dikkatlice takip ettiğim bir kuruluştur. Bu sebeple Genel Sekreter Akalın’ın aynı şevk ve istekte olmasının ayrı bir önemi var idi.

Genel Sekreter İrfan Akalın ile iyi bir ilişkimiz vardır. Gerek babasından dolayı gerekse de önceden beri tanımış olmam nedeniyle aslında görevi dışındaki zamanlarda genellikle karşılaşır ve sohbet etme imkanı buluruz ancak makamında yüz yüze görüşmek ve projeleri yeniden ele almak ayrı bir önem taşıyordu. Kendisi ile yaklaşık bir 40 dakika konuştuk. Artvin’deki hastanelerin genel durumu, hastanelerin ihtiyaçları, yapılması düşünülen yeni yatırımları falan değerlendirme fırsatı bulduk. Açık söylemeliyim ki Genel Sekreter Akalın adeta ilk günkü gibi heyecanlı ve istekli idi. Sürekli yatırımları konuşuyor. Yapabileceklerini anlatıyor ve her bir projenin hangi noktada olduğunu itinalı bir şekilde değerlendirebiliyordu. Gözünde o ilk günkü heyecanı gördüm. Onun bu ile hizmet etme aşkını, isteğini, gayretini aynen gözlerindeki ifadelerden aldım. İrfan Akalın’ın ilk günkü heyecan ve istekte olması ciddi anlamda beni mutlu etti. Demek ki kurum emin ellerde. Öteden beri söylemişimdir bu tür kurumların başına Artvinli bir ismin getirilmesinin çok büyük bir önemi var diye. Bunun şovenizt bir yaklaşım olarak algılanmamasını rica ediyorum. Buradaki kasıt ili tanıyan, bilen, bu ilin havasını solumuş, sıkıntılarını çekmiş, bu ilin dertleri ile öteden beri dertlenmiş bir kişi bu ilin sorunlarını daha iyi anlar diye. Tabi ki dışarıdan bir isim de gelmiş olsa o isimde görevini en iyi şekilde yapacaktı ancak bizim bu ili ona tanıtmamızın uzunca bir süre alacağı gerçeği ile hareketten bu ilin zaman kaybına tahammülü olmadığına vurgu yapmıştım. Kendisine bir kez daha başarılar diliyorum ve her zaman yanında olmaya devam edeceğiz. O ilimizin evladıdır ve onun yanında olmakta bizlerin görevidir. Bu ilin sağlık geleceği için onun başarılı olması şarttır.

Bu İlin Şehir Hastanesine Ya Da Tıp Fakültesine İhtiyacı Var

Akalın ile olan sohbetimizde de konu gündeme gelmişti. Görüşmemizde ilimiz medyasının çok önemli isimleri de yer alıyordu. Ve bu görüşmede hepimiz ortak bir akılda buluştuk. Bu ortak akılda ilimizin Yenişehir hastanesine ya da bir tıp fakültesine ihtiyaç duyduğu gerçeği idi. Evet, iyi niyetli gayretlerle ilimizdeki sağlık hizmetleri başarıyla yürütülmeye çalışılıyor. Eldeki imkanlar doğrultusunda en iyi hizmet verilmeye çalışılıyor ancak artık gerek ilimizin hasta potansiyeli gerekse de aktif nüfus oranındaki artış tek başına Artvin Devlet Hastanesi’nin altından kalkabileceği bir boyutta değildir. İlimizde sağlık alanında mutlaka yeni yatırımlara ihtiyaç duyuluyor. Bu yatırımın adı ya yeni bir şehir hastanesidir ya da tıp fakültesidir.

Artvin Devlet Hastanesi’nin yoğunluğunu kaldıracak ve bu şehrin insanlarına daha iyi sağlık hizmetleri verebilecek düzeyde bir tıp fakültesi konusunda Artvin’in artık önüne bir rota koymasının zamanı gelmiştir. Bu konuda Artvin’in kendisine bir rota belirleyerek gerekli çalışmalara başlaması şarttır. Bu tıp fakültesinin illa ki aktif öğrenci alan bir bölümünü acilen açmamız da gerekli değildir. Öncelikle bölümü açtırabiliriz, tıp fakültesi çalışmalarına başlar ve ilerleyen yıllarda yeterli düzeyde eğitmen ve hoca rakamlarına ulaştığımızda da aktif öğrenci alan bir bölüm haline getirebiliriz. Bunlar zor değildir. Özellikle de AK Parti iktidarı döneminde asla imkansız değildir. İyi bir Milletvekilimiz var ve Milletvekilimizin Ankara’da gerek bürokrasi üzerinde gerekse de siyaset üzerinde önemli bir etkisi mevcuttur. Yani Sayın İsrafil Kışla, bence bu işin üstesinden de çok rahatlıkla gelebilir. Yeter ki kendisine hep birlikte destek olalım ve ilimiz adına iyi bir lobi oluşturalım.

Şimdilik bu konuya burada virgül koyuyorum ve ilerleyen günlerde yine bu konuda yazılar yazmaya devam edeceğimin bilinmesini istiyorum.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hayat Evet-Hayır Yarışması Değil

  18 Mart 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Özgür irade beyanı robotlaşmaktan kurtuluş, aptallaşmaktan kurtuluş için gerekli Talebe eğitiyorsanız önce özgürleştirin Özgür olmayan öğrenci eğitmek onu aptallaştırır. Yazar Gamze Hanım yenemeyeceğiniz yükün altına girmeyin hayır deyin derken önemli bir konuya değinmiş. Hayat diri olmaktır. Sorgulamak, anlamlı bir resim aramaktır. Evlenen eşler nikâh masasına gelinceye kadar sözleşmiştir. Nikâh masasında evet veya hayır demeleri hayata bakış tarzına bağlıdır. Hayat ın anlamlı ise evet veya hayır demenizin de bir anlamı vard...
 • Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Artvin’e Büyük Eser Kazandırdı

  17 Mart 2018 Köşe Yazıları, Yüksel Kantar

  Devlet Başkanımız  ve  Hükümetimiz, milletimize özellikle bölge insanımıza verdiği değerin bir sonucu olarak Cankurtaran  Tünelini inşa etti.29 Ekim 2010 tarihinde temeli dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  şimdiki  Başbakanımız  Sayın Binalı YILDIRIM  tarafından atıldı. 1 Mart 2018 tarihinde Ulaştırma  Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan, Milletvekilimiz Dr. İsrafil Kışla, İl başkanımız Erkan Balta ve halkımızın katılımı ile  bu güzel eser halkımızın hizmetine açıldı. Bölge insanı olarak çok mutluyuz ve müteşekkir...
 • Hülya Avşar’ın “..erkek çalışsın, kadın evde çocuklarını kendi büyütsün..” sözleri hakkında düşüncelerim

  16 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Özet: “Bir erkek çocuğunun oyuncak silahla oynamasına karşı kız çocuğunun oyuncak bebekle oynaması ne kadar kız çocuğunun fıtratına uygunsa Hülya Avşar’ın bu sözleri de o kadar bayanların fıtratına uygundur. ..... Şu muasır medeniyet seviyesine çıkmış sanatçılar Hülya Avşar’ın bu sözlerinize niçin bu kadar tepki gösterdiler bir türlü anlayamadım. Bunların kafasında nasıl bir çağdaşlık var acaba? …...Sanatçılar bu konuda Hülya Avşar’ı niçin bu kadar şiddetli ve alaycı tarzda eleştiriyorlar? Bence bayan sanatçılar Hülya Avşar gibi düşün...
 • Post-modernizm

  14 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Modernizme tepki gösterip yeni arayışlara yönelmeyi ifade eden bir kavram. 1.Kavram Post-modernizm“in sözlük anlamı “modernizm sonrası” ya da “modernden itibaren” dir. Postmodernistler modern yaşamı sorgulayan ve reddeden bir tavrı benimserler. 2.Modernizm ve Post-modernizm İlgisi Post-modernizmi anlamak için modernizmin ne olduğunu anlamak gerekir. Post-modernizm, modernizmin bir uzantısı olarak ortaya çıkmıştır. Modernizm “şimdi, yeni başlayan” anlamındadır. Modern kelimesi latince “modernus” kelimesinden türetilmişt...