logo

Genel Seçimler Öncesi Güvenlik Önlemleri Toplantısı Yapıldı

 

Artvin’de, 7 Haziran Pazar günü yapılacak 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri nedeniyle seçim güvenliği ve kamu kurum ve kuruluşlarınca alınacak tedbirler konulu toplantı düzenlendi.

Vali Kemal Cirit başkanlığında Valilik Çoruh Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya, İlçe Kaymakamları, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Çelik ile İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş katıldı.

Toplantıda Artvin Valiliği Yazı İşleri Şube Müdürü Şenay Şimşek, 25. Dönem Milletvekili Seçiminde Uyulması Gereken Usul ve Esaslar konusunda slayt sunumu eşliğinde bilgilendirmede bulundu.

Artvin Valisi Kemal Cirit ise burada yaptığı konuşmada, seçme ve seçilme hakkının kutsal bir durum olduğunu söyledi.

Mülki İdarelerde görev yapan kamu görevlilerinin seçimlerin güvenli bir ortamda yapılması konusunda yetkinin dışında sorumluluğa sahip olduğunu belirten Vali Cirit, ”Seçimleri il ve ilçe kurullarımız gerçekleştirmektedir. Bizlerde milletin iradesinin sandığa tam olarak yansımasını sağlayacak unsurları gerçekleştirecek olan birincil sorumlular olarak demokratik bir ortamda, siyasal rekabetin tam olarak sağlandığı bir ortamda, milletin namus olarak gördüğü oyunu doğru ve istedikleri şekilde yansıtmaları ölçüsünde de güvenliği alacak olan, yetkililer olarak bizleriz. Bu, demokrasimizin olmazsa olmaz şartlarından birisidir. Eğer Türkiye, büyük bir ülke olacaksa, demokratikleşerek olacaktır. Bu demokratikleşme yöntemlerinden biriside halkın iradesinin sandığa yansıması yöntemidir. Bunu da başta mülki idare amirleri olmak üzere kolluk güçlerimizle birlikte gerçekleştirecek olan bizleriz.” diye konuştu.

Genel seçimlerin daha önceki Mahalli İdareler ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde olduğu gibi bir demokrasi şöleni içerisinde geçmesini arzuladıklarını ifade eden Vali Cirit; ”Seçim sürecini de, vatandaşlarımızın arzu ettikleri tüm düşüncelerini sokaklarda söylemesinin önünde engel olabilecek unsurları ortadan kaldırarak sağlamamız gereklidir. Bu noktada da biz il valisi olarak şahsım, ilçe kaymakamları olarak sizler,  kolluk gücünün başında ki arkadaşlarım ve diğer yardımcı kuruluşlardaki kamu yöneticisi arkadaşlarımızla birlikte bunu tam olarak gerçekleştirebilecek durumdayız ve bunu da gerçekleştireceğiz. Biz hem bu propaganda döneminde, hem oy verme döneminde, il ve  ilçe seçim kurullarının belirlediği noktalarda tam olarak propaganda faaliyetlerinin siyasi partilerimizin yapabilmelerini sağlayacak yöntemleri birlikte tartışacağız.  Ben Artvin insanının demokratik olgunluğunun yüksel olduğunu da düşünerek herhangi bir sorun yaşanmadan bu seçimi de atlatacağımıza ve sizlerle birlikte bunu başaracağımıza inanıyorum.” diye konuştu.

Her ilçede seçim irtibat ve hareket merkezleri kurulması için çalışma başlatacaklarını kaydeden Vali Cirit, ”Her ilçemiz seçim güvenliği planını kendisi yapacak. Özellikle İçişleri Bakanlığı, Başbakanlık ve Yüksel Seçim Kurulunun bu konuya ilişkin olarak göndermiş olduğu yasal önlemleri, genelgeleri, yönetmelikleri iyi tetkik etmenizi özellikle istiyorum. Tereddütlü hususlar varsa il ve ilçe seçim kurulu başkanlıklarımızla ve bizlerle paylaşmanızı özelikle istemekteyim. Yaklaşık 3 aya yakın zamanımız var ama şimdiden hem sandık çevrelerinin oluşturulması ve oy kullanacak seçmen sayısı, oy pusulalarının il ve ilçe seçim kurullarına taşınması, o süreçte yaşanabilecek elektrik kesilmelerine karşı önlemler ve araç görevlendirmeleri ile ilgili hususları tüm arkadaşlarımız özellikle ve hassasiyetle takip etsinler.“ dedi.

Artvin’in bir önceki yıla göre nüfusunda kısmen artış sağlandığını da anımsatan Vali Cirit, ”Türkiye’de yaklaşık 53 milyona ulaşan bir seçmen sayısı var. Bizim de şuan ki nüfusumuz 169 bin 674.  Bir önceki yıla göre 340 kişilik bir artış var. 2014 Mahalli İdareler seçiminde 129 binmiş bizim seçmen sayımız.  Yine 2014 Cumhurbaşkanlığı seçiminde 130 bin 671’ e çıkmış. Özellikle Mahalli İdareler seçiminde oy kullanım oranı % 87’lere kadar ulaşmış.  Bizim son seçimleri baz aldığımızda gördüğümüz şudur:  En çok seçmenimiz Hopa ilçemizde, daha sonra il merkezinde görünüyor. Hopa’da 25 bin,  il merkezinde de yaklaşık 24 bin 500’ e yakın bir seçmenimiz söz konusudur. Bu süreçte yaşanabilecek olağandışı konular söz konusu olursa, 5442 sayılı kanunun 11-D maddesi uyarınca emniyet ve jandarma dışında tabur komutanlığının kolluk gücüne ihtiyaç olması halinde onları da asayiş kolluğu olarak değerlendireceğiz. Bu, siz değerli arkadaşlarımızın seçim döneminde ki çalışmalarıyla ve o dönemde ki yaşayacakları ya da o hafta içerisinde değerlendirerek bir sonuç.” diye konuştu.

Yaklaşık bir saat süren toplantının son bölümü basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

AVBM

Share
442 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?