logo

Genç Yaşında Annesine Tek Böbreğini Verdi

 

Artvin’de 9 aydır böbrek yetmezliği nedeniyle diyaliz tedavisi gören Emsal Aydemir’e oğlu Tolga Aydemir, böbreklerinden birini vererek, hayata tutunmasını sağladı.

Artvin Havuz Düğün Salonu işletmecisi Tolga Aydemir (33) dünyada ki en büyük varlığı olan annesini verdiği böbreğiyle yeniden yaşama döndürdü. Artvin sanayi esnaflarımızdan Hilmi Aydemir, 1998 yılında otuz yaşındayken kanser hastalığı nedeniyle hayatını kaybetmişti. 23 yaşında eşini kaybeden Emsal Aydemir 6 yaşında ki oğlu Tolgahan Aydemir ve 4 yaşında kızı Neslihan Aydemir ile birlikte babasız hayata tutunarak bu güne kadar mücadele etmişler.

Bugün 50 yaşında olan Emsal Aydemir, 9 yıldır şeker hastalığıyla mücadele ediyordu. Son iki yıldır ağrıları artan Emsal Aydemir, Artvin Devlet Hastanesinde tedavisi sürüyordu. Annesini hastalığı boyunca biran bile yalnız bırakmayan Tolgahan Aydemir, öyle ki işini gücünü bırakıp hastane hastane annesine şifa aradı. Emsal Aydemir sadece şeker hastası değil, yüksek tansiyon ve kalp hastası idi. Hastalıklarına şifa arayan aile 9 ay önce aldıkları haberle yıkıldılar. Bu hastalıkları yetmezmiş gibi Emsal Aydemir’in iki böbreği de iflas etmişti. Buna rağmen umutlarını yitirmeyen aile böbrek nakli için birçok hastaneye başvuru yaptılar.

Hiç Düşünmeden Annesine Böbreğini Verdi

Erzurum’da annesi için böbrek nakli bekleyen Tolgahan Aydemir’e bir kötü haberde buradan geldi. Emsal Aydemir, şeker hastası ve Kalp hastası olduğundan dolayı böbrek nakil sırası önceliği daha sağlıklı hastalara verileceğini öğrendi. Buranından bir umut kapısı olmayacağını anlayan Tolgahan Aydemir, Annesinden gizlice Erzurum’da kan testine girdi. Annesine böbreğini verebileceğini öğrenen Aydemir, bir an bile düşünmeden böbreğini annesine vermeye karar verdi. Fakat işin en zor bölümü annesini ikna etmek olduğunu biliyordu. Annesinin kendisine böbrek vereceğini kabul etmeyeceğini bilen Aydemir aynı zamanda böbrek nakil sırasının kendisine gelmeyeceğini de annesine söyleyemiyordu. Annesinin umutsuzluğa düşmesini istemeyen Tolgahan Aydemir,  24 Şubat 2015 tarihinde annesinden gizlice İstanbul’da Frolance Nıntingen isimli özel bir hastaneden böbrek nakli için randevu aldı. Oldukça zor günler geçiren Tolgahan Aydemir Annesinin gözlerinin önünde erip gitmesine daha fazla dayanamayınca annesine “seni böyle görmek istemiyorum beni de öldürüyorsun. Ne olur kabul et bir böbreğimi sana vereyim sen yaşa bende yaşayayım deyince annesi bir tanecik oğlunu kıramadı. Annesini en sonunda ikna eden Aydemir İstanbul’da böbrek nakli için ameliyata girdiler.

Börek naklini gerçekleştiren İstanbul Frolance Nıntingen hastanesi Prof. Dr. Barış Akın’ın uzun uğraşları sonrası başarılı bir ameliyat gerçekleşti. 33 yaşındaki Artvinli genç Tolgahan Aydemir’in bu vefalı davranışı Prof. Dr. Barış Akın’ı da duygulandırmıştı.  Sonuçta başarılı bir operasyon sonrası aile sağlıklı bir şekilde Artvin’e memleketlerine geldi.

Annem Benden Bir Şey Alırken Bile Öğretici Oldu

Annesini sağlıklı olmasından dolayı oldukça mutlu olan Tolgahan Aydemir, “annem hastayken sürekli iyileşirsem şu damacanadan kana kana su içsem derdi. Hasta olduğu için su içmesi yasaktı. İyileşince eve gelince ilk işi damacanadan kana kana su içmek oldu. Onun o halini görünce insan daha ne isteye bilir ki. Babam öldükten sonra annem bize tek başına baktı. Bizi büyüttü bir çok şeyi ondan öğrendim ve öğrenmeye de devam ediyorum. Anneme böbreğini verirken bile ondan yine bir şeyler öğreneceğim aklımın ucundan geçmezdi. Anneme böbreğimi verdikten sonra gerçek anlamda şükretmeyi öğrendim. Sağlıklı beslenmeyi, tuzsuz yemek yemeye başladım. Gerçekten insan vücudunun günde 3,5 LT su tüketmesi gerektiğini öğrendim. Dünyada hastalıktan ötesi yok, bunu yaşayarak öğrendim. Annem benden bir şey alırken bile bana çok şey kattı. Annem benden kalbimi kolumu istese hiç çekinmeden düşünmeden verirdim.

Annem İkinci Hayatını Yaşıyor

Annem şu an ikinci hayatını yaşıyor, bizde çok mutluyuz kendi de. İnsanoğlu etrafını mutlu ederken, arkadaşları onlardan kırılmamasına özen gösterirken, anne ve babasını görmezden geliyor. En ufak yanlışından arkadaşı, eşi dostu sırtını döner ama anne, baba her zaman yavrularının yanında olur. Ne olur annenizin babanızın kalbini kırmayın.  Annem iyileşince yemesine içmesine çok daha dikkat ediyor. Artvin’deki diyaliz hastalarını ziyaret ediyor. Onlara umut aşılıyor. Şimdi evde Gurur Günalp adlı iki yaşında bir torunu var onu seviyor” dedi.

Share
1976 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?