logo

Genç Girişimci Çiftçi Kadınlara Sertifikaları Takdim Edildi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı desteği ile Artvin İl Gıda tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yürütülen “Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor” programının Proje Pazarı ve Sertifika Dağıtım Töreni gerçekleşti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığınca yürütülen “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi” kapsamında Artvin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılacak olan “Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor” programının amacı tarımın her alanında eğitim çalışmalarına önem vererek, üretici ve girişimci ruha sahip kadınları bilgilendirmek, uygulanabilecek projelerinin hayata geçirilmesinde etkinliklerini artırarak tarımda kadın girişimciliğini en üst seviyeye çıkarmak.

Bu program 2016 yılında Adana, Adıyaman, Artvin, Bolu, Iğdır, Kırşehir, Sakarya, Sinop, Tekirdağ, Yalova illerinde gerçekleştirilecek olup, Türkiye çapında yaygınlaştırılması düşünülüyor. Söz konusu program çerçevesinde tarımın değişik alanlarında faaliyet gösteren, yenilikçi, yaratıcı, kaynakları etkin- verimli ve sürdürülebilir kullanan, bulunduğu çevreye öncülük eden rol model olabilecek kadın çiftçiler tarafından hazırlanan projelerin kadın çiftçilerimizin hayatına farkındalık ve ivme kazandırması, kırsalda kadın istihdamına katkıda bulunması ile tarımda başarılı kadın girişimcilerin sayısının artması açısından oldukça önemli olacak.

“Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor” programı kapsamında Artvin ilinde KOSGEB işbirliği ile istihdama yönelik sertifikalı 70 saat 9 gün süreli uygulamalı girişimcilik eğitimleri verildi. Söz konusu eğitimden 5 ilçeden 51 kadın çiftçi eğitim alarak farklı ve özgün projeler hazırlandı.

Bu çalışma kapsamında eğitim alan kadınlar tarafından hazırlanan projeler, geniş katılımlı gerçekleştirilecek olan Proje Pazarında sergilenerek böylece kadın çiftçilerimizin hazırladığı projelerin Özel Sektörler, STK’lar, KOSGEB ve Kalkınma Ajansları gibi kurumlar tarafından destek bulması amaçlanmakta. Bağımsız beş kişilik Jüri tarafından belirlenen ilk üçe giren projeler açıklanacaktır. Birinci olan proje Artvin’i temsil edecek olup, Bakanlığın belirleyeceği bir tarihte 10 ilin yarışacağı Proje Yarışmasında birinci olacak proje desteklenerek hayata geçirilecek.

Ahmet Hamdi Tanpınar Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen program, Artvin Vali Yardımcısı Önder Coşğun, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ve eşleri Hacer Kocatepe, Tarım Bakanlığı Eğitim Yayın Ve Yayınlar Dergisi Başkanı Halil İbrahim Gül, Artvin Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Hakan Keskin, Ziraat Odası Başkanı Köksal Portakal, kurum amirleri ve vatandaşların katılımıyla gerçekleşti.

Saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlayan programın açış konuşmasını Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Vekili Hakan Keskin yaptı.

Keskin konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Sayın Valim, Sayın Eğitim Yayım ve Yayın Daire Başkanım, sayın belediye başkanım sayın konuklar, değerli basın mensupları Bakanlığımız Eğitim Yayım Ve Yayın Dairesi Başkanlığı tarafından organize edilen tarımda genç girişimdi kadınlar güçleniyor programına hepiniz hoş geldiniz. İlimizde ilk önce köylerimizde 18 -40 yaş arasındaki tüm bayanlarımıza ulaşmaya çalıştık. Bu projeden faydalanmak isteyen kadınlarımız projelerini hazırlamadan önce 9 günlük KOSGEB, İŞKUR ve müdürlüğümüz tarafından eğitime tuttuk. Önce 70 saat süren eğitim aldılar. Daha sonra bayanlarımızı sınava tabii tuttuk ve bayanların hepsi 51 kişiydi. Hepsi sınavda başarılı oldu. Üretimin arkasında olan kadınlarımızın girişimcilik ruhlarını arttırmaktır. Kadınların toplumda farkındalığını arttırmaktı bu projedeki amacımız. Biz bu projeleri değerlendirmek üzere jüri tarafından değerlendirdik ve ilimizi Ankara’da ilimizi temsil edecek olan 3 projeyi seçtik. Şuanda burada emeği geçen tüm kadınlara teşekkür ediyorum. Çok güzel projeler çıktı. Bu projelerin dağıtım törenini yapıyoruz şuanda burada emeği gecen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.”

Daha sonra kürüye konuşmalarını yapmak üzere Tarım Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar dergisi başkanı Halil İbrahim Gül çıktı. Gül konuşmasında, “Tarım Bakanlığı  Eğitim Yayım ve Yayınlar Dergisi Başkanı Halil İbrahim Gül Biz tarım bakanlığı olarak kadın çiftçilerimize ciddi olarak değer veriyoruz. Onlara pozitif ayrımcılık yaparak birçok konuda ön plana çıkartmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Başkanlığımızın yapmış olduğu birçok projede kadınlarımıza yönelik elde edilen başarıların hepsi ortadadır. Destek verdiğimiz kadınlarımızın başarıları bizim gururlandığımız olayların en başında geleni bu. Sizleri cinsiyet ayrımcılığı noktasında ciddi anlamda hedeflerimize ulaşması noktasında biz sizin yanınızda olmaya gayret edeceğiz ve bunu başaracağınıza inanıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Programın devamında ise Jüri Değerlendirme Sonuçlarının Açıklanması dereceye giren isimler açıklandı.  Yapılan değerlendirme sonucu Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor Programı kapsamında İlimizde düzenlenen uygulamalı girişimcilik eğitimine katılarak proje hazırlayan Genç kadın girişimcilerimizin projeleri jüri tarafından İl Müdürlüğü, KOSGEB, İŞKUR, Ticaret ve Sanayi Odası ve Çoruh Üniversitesi yetkilileri tarafından değerlendirilmiş ve dereceye giren projeler belirlendi. Örtü Altı Çilek Yetiştiriciliği Projesi ile Yusufeli İlçesi Pamukçular Köyü’nden Hatice Doğançil 3. Lük ödülüne, Park ve Bahçeler Benimle Güzel Projesi ile Yusufeli İlçesi Dağ Eteği Köyünden Oya Gürel 2.lik ödülüne, Üretimde Bende Varım Gizemli Güzellik Şavşat Destinasyon Projesi ile Filiz Küçükaltun1.lik ödülüne hak kazandı. Dereceye giren isimlere ödülleri protokol üyeleri tarafından takdim edildi.

Program proje pazarı açılışıyla sona erdi.

Etiketler: »
Share
1253 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?