logo

Genç Çiftçi Proje Destekleme Başvuru Sonuçları Açıklandı

Artvin Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü ‘Genç Çiftçi Proje Destekleme Başvuru Sonuçlarını’ açıkladı.

 

Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; “Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesine İlişkin Tebliğ kapsamındaki proje başvuruları Proje Değerlendirme Komisyonunca değerlendirilmiş olup Bakanlığımızca asil ve yedek listeler ilgide kayıtlı olur ile İl Müdürlüğümüze bildirilmiştir.

Asıl listede yer alan yatırımcılarımız 11-15 Temmuz 2016 tarihleri arasında bağlı bulundukları İl/İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine giderek Hibe Sözleşmesi İmzalamaları gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.

4 Bin 970 Genç Çiftçi Projesine Hibe Desteği Verilecek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, genç çiftçilere 30 bin liraya kadar hibe desteği sağlayacak program kapsamında 14 bin 970 başvurunun hibe almaya hak kazandığını söyledi.

Bakan Çelik, genç çiftçi projelerinin desteklenmesi ile ilgili olarak aşağıdaki açıklamayı yaptı: “Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı kapsamında 397 bin genç çiftçimizin başvurusu, illerde vali yardımcısı başkanlığında oluşturulan Genç Çiftçi Proje Değerlendirme Komisyonları tarafından değerlendirildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik’in yaptığı açıklamada, şehit, gazi, engelli, kadın ve eğitimli genç çiftçilerimize pozitif ayrımcılığın yapıldığı bu değerlendirmeler neticesinde 11 bin 77’si bayan ve 3 bin 893’ü erkek olmak üzere 14 bin 970 genç çiftçi, hibe almaya hak kazandığı öğrenildi.

Bu 14 bin 970 projenin; 10 bin 500 adedi büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, 2 bin 30 adedi arıcılık, 525 adedi kanatlı ve ipek böcekçiliği, 1.915 adedi de meyvecilik, seracılık, mantarcılık ile tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği konularında gerçekleştiğini belirten Çelik, “Oluşturulan asil-yedek listeler bugün itibariyle İl Müdürlüklerince öngörülen şekilde ve Bakanlığın “gencciftci.tarim.gov.tr” adresinden ilan edildi. Listeler 27 Haziran-1 Temmuz 2016 tarihleri arasında askıda kalacağı açıklandı. Asil listede olan genç çiftçiler ile İl/İlçe Müdürlükleri arasında 11-15 Temmuz 2016 tarihlerinde sözleşme imzalanacak. 3 yıllık bir süreci kapsayan hibe destek programı kapsamında kabul edilen bu projelere, 2016 yılı için 450 milyon liralık bir kaynak kullandırılacak. Önümüzde yıllarda söz konusu bütçe, artırılarak devam ettirilecek. Projeler, uygulamanın her aşamasında Bakanlığın ilgili birimleri tarafından takip ve kontrol edilecek” dedi.

Etiketler:
Share
1419 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?