logo

Gazeteci Yazar, Referandumu Değerlendirdi

AK Parti Tanıtım Ve Medyadan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı ve Gazeteci Yazar Yüksel Kantar, kaleme aldığı yeni yazısında 16 Nisan’da gerçekleştirilecek olan Referandumda oylanacak olan Anayasa Değişikliği hakkında açıklamalarda bulundu.

Kantar, açıklamasına John F.Kennedy’nin sözü ile başlayarak, “Değişim, yaşamın kuralıdır. Sadece geçmişe ya da şimdiki zamana önem verenler geleceği kaçırırlar” dedi.

Tayyip Erdoğan’ın siyasi hayatında en büyük hayali başkanlık sistemini Türkiye ye getirmek olduğunun altını çizen Kantar, “Daha önce de Rahmetli Turgut Özal, Süleyman Demirel, Necmettin Erbakan ve Alpaslan Türkeş bu sistemi ülkemize getirmek istemiş, fakat o günün koşulları buna müsaade etmemişti. Mevcut Cumhurbaşkanımız ise 15 yıllık tek başına iktidarı döneminde bu sistemi gündeme getirmesine rağmen Meclis aritmetiği buna müsaade etmemiştir. Özellikle 7 Haziran Genel seçimleri ve ardından 15 Temmuz hain darbe teşebbüsü akabinde ülkemizin kuşatılmış halini gören büyük devlet adamı MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli ani bir kararla Başkanlık sistemine desteğini açıkladıktan sonra Ak Parti bu sistemi gündemine alarak Başkanlık sistemini de içeren 18 maddelik anayasa değişikliğini iki partinin uzlaşması ile halkımızın onayına sundular. Tabanları birbirine yakın olan iki partinin seçmenlerinin ülkemiz adına arzusu da , 16 Nisan 2017 yapılacak anayasa değişikliği referandumunda tarih yazarak ülkemizi daha ilerilere taşıyacak Cumhurbaşkanlığı sistemini hayata geçirmek ve tarihe adlarını altın harflerle yazdırmak olacak.

Tarihi bir gerçek şudur ki Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi ülkemiz için bir lüks değil zaruri bir ihtiyaçtır.Eğer bu devrim niteliğindeki değişiklik hayata geçerse kanaatim odur ki 80 milyon vatandaşımız kazanacak ülkemiz kazanacaktır” diye açıkladı.

Kantar, “Bu temel bilgilendirme ve değerlendirmelerimden sonra 16 Nisan da yapılacak Anayasa değişliği Referandumunda tercihini EVET den yana kullanacak vatandaşlarımızın temel kriterlerini vatandaşlarımızla yaptığım birebir görüşmelerde aldığım sonuçları sizlerle paylaşıyorum.

EVET, için vatandaşlarımızın gerekçeleri; Seçmenin Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Bahçeliye güvenmesi. Bu güvenin en önemli sebebi i ise bu iki liderin Milletimiz için yaptığı hizmetler, milli ve milleten yana olmaları ve ülkemizin geleceği adına tüm tehditleri bertaraf edecek olmalarından kaynaklanıyor olmaları. Her daim devletin bekası ve milletimizin selameti için kellesini koltuğuna alan iki lidere olan inanç.

EVET, için seçmenin diğer gerekçesi, Halka sunulan 18 maddenin ve içinde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ülkemiz için en iyi ideal yönetim sistemi olması ve maddelere evet verecek seçmen tarafından iyi okunup istikrar ve güven için sistemsel bir yönetim modeli oluşturması.

EVET, için Bir diğer sebep ise; koalisyonları gören yaşayan yaş ortalaması 40 – 50 olanların koalisyonlarla yönetilen dönemlerde ülkemizdeki ekonomik kayıplar. Artan enflasyon, borsa doların ve artan faizlerin vatandaşlarımızın cebinden çıkıp uçan paraların zenginler ve vesayetçi grupların cebine girmesi, paradan para kazanma dönemlerinin hatırlarında bıraktığı olumsuz izler ve fakirleşen halkımızda bıraktığı derin yaralar.

EVET, için Diğer bir sebep ise; Sorumsuz ve geniş yetkilerle donatılan cumhurbaşkanının, sorumlu ve hesap verebilir bir cumhurbaşkanlığı sisteminde cumhurbaşkanının halka hesap verebilecek olması.

EVET, için diğer bir sebep ise; seçilme yaşını 18 e indirerek gençlere seçilme hakkı verilmesi. Bu hak gençlere muhtar olma, il genel meclis ve belediye meclis üyesi olma, belediye başkanı olma ve milletvekili olma hakkını veriyor. Herhangi bir siyasi parti 18 yaşı şart değil, 19,20, 21.22.23.24 yaşlarında genç donanımlı bir gence seçilme hakkı veriyor. Yerel yönetimlerde ve milletvekilliğinde aday gösterip onların siyasi tecrübe kazanmasını sağlayabilir. Bu da gençlerin siyaseten önünü açma adına olumlu bir gelişme olması.

EVET, için değer sebep; Ülkemizde yargıdaki iki başlılığı ortadan kaldırması. Disiplin mahkemeleri hariç askeri yargının kaldırılması ve yargıda birlik sağlanması. Bu düzenleme ile asker ve sivil yargı ortadan kalkacak vatandaşlarımızın hepsi aynı ve tek yargı kurumuna tabi olması en önemli gerekçe.

EVET, için diğer bir önemli gerekçe; Ak Parti iktidarında sağ seçmenin kazandığı hakların verilmesi ve insan yerine konulması.

EVET, için diğer bir gerekçe bu Anayasa değişikliği ile Başarısız liderlerin tasfiyesi.

Bu sistemin getirdiği en önemli getiri ise Aracı olmadan halkın direk oyları ile hükümeti sandıkta kuracak olmasıdır.

Sonuç itibarı ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi, ülkemizde ideal bir hükümet modelinin kurulmasını sağlayacak, koalisyonların ekonomik krizlerin ve kaosların olmasını engelleyecek olmasıdır. Tercih yüce TÜRK MİLLETİNİNDİR. Referandum sonucu milletimize ve ülkemize güzellikler ve iyilikler getirmesi temennisi ile esen kalın” ifadelerini kullandı.

Share
724 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?
#

Gazeteci Yazar, Referandumu Değerlendirdi” için 1 yorum

  1. Arif kaplan : diyor ki:

    Bu söylediklerinize kendiniz inanıyormusunuz?açıklaması imkansız olanı açıklamaya çalışmanız ve gösterdiğiniz emeğe saygım da var. Kuvvetlerin ayrılığını savunmak yerine birliğini savunup ayrılığı savunur gibi görünmenizde hoş olmuş. Bir adam hem khk ile yasa çıkaracak ise yargının temel kurumlarının üyelerinin yarısından fazlasını belirleyip kuvvetler ayrılığı nasıl sağlanacak pek anlamadım. Benim naçizane tavsiyem şu sn kantar. Bu yazdıklarınıza inanacak kadar saf olanlar zaten herhangi bir şey okumayanlardır. Okuyanlarda bilgi sahibi olduğu için yazınızın değeri olmaz. Bence boşuna yazmayın emeğinize yazık. Şifahen anlatmanızın daha iyi olacağı kanaatindeyim. Allah yardımcınız olsun saygılar