logo

Garanti Anadolu Sohbetleri 103’üncü Buluşması Artvin’de Gerçekleşti

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası ve Dünya Gazetesi işbirliğiyle, Garanti Bankası tarafından organize edilen ‘Garanti Anadolu Sohbetleri 103’üncü Buluşması’ Artvin’de gerçekleşti.

 

 

Artvin Çoruh Üniversitesi Nihat Gökyiğit Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Artvin Valisi Kemal Cirit, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turdan, Artvin İl Emniyet Müdürü Ahmet Şengül, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kurtul Özel, Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek , Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Yardımcısı Aydın Tüfekçioğlu, Artvin Gazeteciler Cemiyet Başkanı Zeki Alkan, Artvin Faal Gazeteciler Derneği Başkanı İsmet Başer, Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, kurum müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere Artvin’in doğal güzellikleri, tarihsel, kültürel birikimiyle yerel ve bölgesel anlamda zengin bir turizm potansiyeli taşıdığını söyledi. Karadere konuşmasında “Artvin özel bir turizm teşviki kapsamında ele alınır, ilde bu alanda ortak çalışma kültürü ve vizyonu yaratılırsa, çok daha ileri bir noktaya ulaşılabilir. Diğer yandan, kentteki bal ve an üreticilerinin mesleklerini en iyi şekilde yapmak ve bal konusunda Artvin’i marka hale getirmek için yoğun çaba sarf ettiğini görüyoruz. Bölgedeki binlerce bitki türünün elverişli kıldığı kaliteli bal üretiminde Artvin, dünya liginde ilk sıralarda yer alabilir. İlin gündeminde yer alan konulardan biri de, sınır ötesi ticarette farklılık yaratmak. Kentin Ermenistan ve Gürcistan sınırı göz önünde bulundurulduğunda, Kafkas ticaretinin geliştirilmesinde Artvin’in avantajları ön plana çıkıyor. Bu alanda yeni projeler üretilmesi, mevcutların da desteklenmesi gerekiyor. Bahan karşıladığımız bu günlerde Artvin’e konuk olmaktan mutluluk duyuyoruz. Buluşmamızın, Artvin’in geleceğine yeni açılımlar getirmesini, somut katkılara vesile olmasını diliyoruz” dedi.

Karadere “70 ilde gerçekleştirdiğimiz 102 toplantıda, kat ettiğimiz yaklaşık 158 bin kilometrelik yolda 32 bine yakın KOBİ’yle bir araya geldik. Onların sorunlarını tespit etmeye, çözüm yollarını birlikte aramaya çalıştık. Hep yeni fikirler üretmeyi, konulara farklı yönlerden bakarak üzerinde fazla durulmamış olanları tartışmayı amaçladık. Alanında uzman konuklarımızla birlikte, dünyada ve Türkiye’de meydana gelen gelişmeleri paylaştık, bilgi alışverişinde bulunduk. Topyekûn kalkınmanın yollarını aradığımız buluşmalarımız, hem KOBİMer hem de bizim için karşılıklı öğrenme sürecine dönüştü. Garanti Anadolu Sohbetleri, bu nedenle, bizim için büyük önem taşıyor.

Ziyaret ettiğimiz her ilde olduğu gibi, Artvin için de detaylı ön çalışmalar yaptık. Geçtiğimiz Aralık ayında Prof. Dr. Kenan Mortan buraya gelerek, ilin önde gelenleriyle uzun bir toplantı düzenledi. Elde ettiği bilgi ve araştırmalar ışığında, şehrin gündemini oluşturan konuları ve bu alanlardaki uzman kişileri belirledik. Çok kıymetli tecrübelere sahip konuşmacılarımızı bugün sizlerle buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz.

Artvin’in; doğal güzellikleri, tarihsel, kültürel birikimiyle yerel ve bölgesel anlamda zengin bir turizm potansiyeli barındırdığı aşikar. Ancak, bu değerlerden etkin yararlanılmadığı, doğa ve kültür turizminin özel araçlarla teşvik edilmesinin ve turizmde çeşitliliğin geliştirilmesinin gerekli olduğu belirtiliyor.

Artvin özel bir turizm teşviki kapsamında ele alınır, ortak çalışma kültürünü ve vizyonunu yaratarak, turizmin gelişmesi için çabalarsa bu alanda çok daha ileri bir noktaya ulaşabilir. Bugün dünyadaki en cazip turizm alanları, kültür ve doğayla ilgili olanlar… Burada bahsettiğim şehrin anlamını yitirmesine neden olan, kenti özünden uzaklaştıran yapılarla donatan, özgünlüğünü kaybetmesine yol açan turizm değil. Doğayı, tarihi ve kültürel zenginlikleri koruyan, çirkin yapılaşmaya izin vermeyen, kentin ve bölgenin özelliklerini muhafaza eden bir turizm.

Artvin’deki Orman Kooperatifleri Birliği’nin hedefleri arasında, balcılık yapılan 1.000 adet kovan sayısını 2.200’e çıkarmak ve yılda 44 ton üretime ulaşmak olduğu belirtiliyor. Bölgedeki binlerce bitki türünün elverişli kıldığı kaliteli bal üretiminde Artvin, dünya liginde ilk sıralarda yer alma potansiyeli taşıyor. Aslında Artvinliler, bal arısının bitkisel üretimde ve kırsal kalkınmadaki öneminin farkında. Tüm Artvin ilçelerinde arıcılık faaliyetleri yürütülüyor. Kentteki bal ve an üreticileri mesleklerini en iyi şekilde yapmak ve bal konusunda Artvin’i marka hale getirmek için yoğun çaba sarf ediyor.

Sahte balların çok ucuz fiyatlara satılmaya çalışıldığı, halk sağlığına tehdit oluşturduğu bir dönemde, bu işin ciddiyetini, önemini iyi bilen Artvinli üreticilerin farkı daha net olarak ortaya çıkıyor. Bu doğrultuda, ilinizde, bu işin özel araçlarla teşvik edilmesi önem taşıyor.

Bugünkü ikinci konuşmacımız, Ziraat Yüksek Mühendisi ve Ali Nihat Gökyiğit Vakfı Arıcılık Danışmanı Ahmet İnci, bölgeyi sık sık ziyaret eden, bu alanda Artvin’de önemli çalışmalara imza atan uzman bir isim… Bugün bize, arıcılıkta ilk sıralarda yer almaya aday bu bölgede yürütülen çalışmaları, bundan sonraki adımların neler olabileceğini anlatacak.

Artvin ilinin gündeminde yer alan konulardan biri de, sınır ötesi ticarette farklılık yaratmak ve Acara Bölgesi ekonomisinden etkin yararlanmak. İlin Ermenistan ve Gürcistan sının göz önünde bulundurulduğunda, Kafkas ticaretinin geliştirilmesinde Artvin’in avantajları ön plana çıkıyor, özellikle liman özelliğine sahip Hopa’nın lojistik ve ticari anlamda Kafkasya ülkelerine açılan önemli bir kapı olduğunu sizler de biliyorsunuz.

Sahip olunan bu olanakların iyi değerlendirilmesi, ilin bir liman olarak doğru çalışması, gümrük kapısının ihtiyaca cevap vermesi ve ticaretin artırılarak refah seviyesinin yükseltilmesi için yeni projeler üretilmesi, mevcutların da desteklenmesi gerekiyor.

Bugünkü konuşmacılarımızdan Türkiye-İran İş Konseyi Başkanı Bilgin Aygül, Artvin’in potansiyelini, Kafkasya bağlamında İran’a uzanan ticareti farklı boyutlarıyla ele alacak. Eminim ki hepimiz için ufuk açıcı bir konuşma yapacak.

Son konuğumuz, her zamanki gibi İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asaf Savaş Akat… Makroekonomik veriler ışığında Artvin’in bugününü ve geleceğini, kendine has üslubuyla aktaracak.

Sözü konuşmacılarımıza bırakmadan önce, bankamızın faaliyetlerine ilişkin bazı verileri, işletmelerin ihtiyacına yönelik ürün ve hizmetlerimizi kısaca paylaşmak istiyorum.

Garanti Anadolu Sohbetleri’nin 103. Buluşmasının verimli ve keyifli geçeceğini, ufkumuzu açacak sonuçlar doğuracağına inanıyorum. Sizlere bir nebze olsun fayda yaratabilen bir pencere açabilirsek ne mutlu bizlere… Sözlerime son verirken, 14 yıldır değerli desteğini esirgemeyen, Dünya Gazetesi Başyazarı Osman Saffet Arolat’a ve emeği geçen herkese huzurlarınızda teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Artvin Valisi Kemal Cirit yaptığı konuşmada bu programda ki amacın yeni görüş ve düşüncelerle tanışmak ve bir İlin geleceğinde bunlardan yararlanmak olduğunu kaydetti.

Vali Cirit ” Çağımız değişim ve dönüşüm çağı. Sınırlar ulaştı ve komşuluk ilişkilerimiz farklılaştı. Digital çağın en büyük getirişi internet ile bilgi akışını istediğiniz veriden temin edebilmekte, yeni keşifler yapmadan insanlığın faydasına ya da zararına kullanabilmektesiniz.

Bilgi toplum çağı böyle bir şey. Bugünün gençliği, ya da dijital çağın gençleri bizlerden bir çok konuda daha şanslı. Dünya büyük bir rekabet yaşamakta ve bu rekabetçi piyasada başarıyı bizler, iyi yetişmiş insan kaynağı, yeraltı ve yerüstü zenginliklerini en optimal şartlarda kullanarak sağlayacağız.

Yenilikçi, inovatif, araştıran girişimci nesille başaracağız. Artvin geleceğini Eğitim ve Turizmde aramakta. İki Üniversitenin (TOBB ve Pamukkale) araştırmasına göre İllere göre okullaşma yılı olan 7.04 yıl ile Artvin 6. Sırada.

Ve biz şunu bilmekteyiz ki yıllarca Artvin okuma/yazma oranının yüksek olduğu iller arasında hep önlerde oldu.

Eğer bilgi tüketen değil, üreten bir ülke olacaksak, uluslararası küresel piyasada etkin güç olarak yer alacaksak, kendi buluş ve yeniliklere ihtiyacımız olduğunu bileceğiz ve bilgiyi teknolojiye dönüştürecek yöntemleri bulacağız. İşte bunların başında üniversitelerimiz gelmektedir. Çünkü yetişmiş insan kaynağı oralarda.

2023 stratejisi ile ülkemiz, 500 milyar dolarlık bir ihracat hacmi ile ihracatta ilk 20 ülke arasında yer almak gibi bir hedef koymuş durumda.

Biz şuan dünyanın en büyük 19. ekonomisiyiz, kişi başı milli hasılada 25 bin dolarları yakalamak, Turizmde ilk beş ülke arasına girmek, 50 milyon turiste ev sahipliği yaparak turizm gelirlerini 50 Milyar dolarlara çıkarmak artık hayal değil. Ve bu hedef arasında en gerçekçi ve yakalanabilir alan olarak ta Turizm sektörünü görmekteyim.

Ancak bunun için de başta kamu olmak üzere, Girişimci camiasının ve Üniversitelerin kendisine çeki düzen vermeleri şarttır.

İşte bu noktada ülkemizin mütevazi ve butik bir kenti olan Artvin, ben ne katkı sunabilirim demekte ve bunu da çabasıyla yerine getirmektedir” dedi.

Artvin Stratejik Bir Kent

Vali Cirit, konuşmasının devamında; “Ülkemizin GAP projesinden sonra, Çoruh havzasında yapılması planlanan 16 baraj ile tam bir enerji havzasına dönüşmekte ve hatta dönüşmüş durumdadır.

Bugün barajları ile 2 milyona yakın kişinin enerji ihtiyacını Artvin temin etmektedir.

Dünyada küresel anlamda ziyaret edilmesi gereken 100 kentten birisi Dünya Turizm örgütünün açıklamasına göre Artvin’dir.

Sarp Sınır Kapısı ile yılda 6.5 milyon kişinin giriş ve çıkışma ev sahipliği yapmaktadır, Artvin. İlk 3 ay verilerine baktığımızda bir önceki yıla göre 200 bin kişilik artış olduğunu büyük bir memnuniyetle ifade etmem lazım.

Flora ve faunası ile 2750’ye yakın bitki türü ile ülkemizin en zengin ilidir. Bu yönüyle bile birçok Avrupa ülkesini tek başına Artvin geri bırakmaktadır. Ve biliyorsunuz 11 bin bitki çeşidi vardır ülkemizde.

Ve tek biyosfer rezerv alanına sahip olan tl Borçka Maçahel alanımız ile yine Artvin’dir.

Kadınların iş gücüne katılım oranının en yüksek olduğu kenttir Artvin.

Bakınız arıcılık konusu değerlendirilecek.

Kafkas Irkının Gen Merkezi Macahel Alanında Yani Bizdedir

Ülkemizde yıllar itibariyle bal rekoltesi değişim göstermekle beraber 100 bin tona yakın bal üretilmekte ve Artvin olarak bunun 1200-1500 tonunu karşılamaktayız ve ırklar korunarak oldukça kaliteli ve bilinçli arıcılık yapabilmekteyiz.

Artvin muhteşem ve zorlu doğasıyla yeni fırsatlar aramaktadır.

Avantaj ve dezavantajları ile, ülkemizin butik ve aydın bir kenti olarak, 2023 vizyonuna katkı sunmaya devam edecektir.

Programda Kafkasya bağlamında İran konusu da işleneceği için küçük bir değerlendirme yapmak istiyorum

Geçtiğimiz dönemde İran’ı ve oranın Ticaret erbabını ziyaret ederek sonuç alma noktasında çaba sergileyen Hopa Ticaret Odası ile Hopa Port Limanı yetkililerine teşekkür etmek istiyorum. Buradan kazançlı çıkacak Artvin ve Lojistik sektörümüz başta olmak üzere bir çok kesim olacaktır.Artvin zorlu bir coğrafyada ama, ülkemiz de dünyada zorlu ama bir o kadar da güzel bir coğrafyada.

Dış politika stratejinizi çizerken eğer Güçlü ve Büyük Ülke değilseniz, küresel bir aktör olma yolunda yeni yeni kendinizi ifade etmekteyseniz, olabildiğince ve genellikle sizi size bırakmak istemezler. Bakınız mazlum uluslara en çok katkı sunan ülkelerin başında bu Ülke gelmektedir.

Başbakanlık Güvenlik işleri Genel Müdürlüğüm döneminde, Ülkemizin Ulusal ve Uluslararası güvenlik stratejileri konusunda çalışmış birisi olarak bunu daha farklı bir gözle de değerlendirme yetkisine sahibim diye düşünüyorum.

Biz Ülke olarak, ekonomik, kültürel ve siyasi açılardan bölgesine etki edebilen, küresel krizlerin çözümüne katkı sunan bir Türkiye fotoğrafı sunmak istiyoruz ve bunun için çabalıyoruz. Ve bölgenin yükselen gücü iken, uluslararası sistem yada küresel aktörlerce size, yani Türkiye’ye bazen başka roller biçebilmekteler ve hatta yalnızlaştırma çabasına girebilmekteler.

Örneğin İran’a bakarsak, Nükleer görüşmelerinde İran’ı en zor zamanında Türkiye desteklemişken bugün, Suriye konusunda aynı düşünmeyebiliyoruz.

Günümüzde mutlak müttefiklik yok artık. Ama ekonomi ve turizm bir şekilde yolunu bulmakta.

Örneğin sadece Sarp Kapısını kullanan İranlı turist sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre % 400 arttı. Ve buna bağlı olarak da ticaretiniz gelişmekte.

Hopa Limanı dolayısıyla İran’la ekonomik ilişkileri hem önemsemekteyiz hem de çeşitlendirebiliriz.

Yine komşumuz GÜRCİSTAN ile gayet iyi ekonomik ve dostluk ilişkilerine sahibiz. Tır trafiğini ayrı tutmak noktasında Muratlı’da yeni bir sınır kapısı açmak istiyoruz.

Acara Özerk Bölgesinde ve Batum özelinde sadece 400’e yakın Türk firması faliyette bulunmakta. Ve bu bölgede 1.5 milyar $’lık yatırımımız var.

Tüm Gürcistan’da ise 3.5 milyar dolarlık yatırımımız var. Ve yine 200’e yakın büyük projede Türk girişimcisi faaliyette bulunmaktadır.

Biz girişimcilerimize inanıyoruz. Müteahhitlik sektörümüze güveniyoruz.

Dezavantajlarımızı fırsata dönüştürmenin yollarını arıyoruz.

İşte bu noktada bu konferans bize yeni ufuklar açacaktır, diye düşünüyorum.

Ben yeniden başta düzenleyenler olmak üzere Ticaret ve Sanayi Odalarımıza, Garanti Bankasına (Ki Artvin İl Merkezinde de bir şubeniz mutlaka olmalı) Dünya Gazetesine, Çoruh Üniversitemize ve sunumda görev alan Hocalarımıza ve uzmanlarımıza teşekkür ediyor, başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

Dünya Gazetesi Baş Yazarı Osman Saffet Arolat yönetiminde gerçekleşecek toplantıda; Tarih, Turizm, Çevre, Arıcılık, Türk –İran Ticari ilişkileri, Makro Ekonomik veriler ve Artvin’in bugünü ve ekonomik geleceği hakkında konuşuldu.

Konuşmacı olarak programa katılan Tuquira.com Genel Müdürü İskender Çayla Çevre, Tarih ve Turizm konusunda, Ziraat Yüksek Mühendisi Ali Nihat Gökyiğit Vakfı Arıcılık Danışmanı Ahmet İnci Artvin’de Arıcılığı Geliştirme Programı hakkında, Türk İran İş Konseyi Başkanı Bilgin Aygül Kafkasya Bağlamında İran konusunda ve Bilgi Üniversitesi İİBF Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asaf Savaş Akat ise Makroekonomik Veriler Işığında Artvin’in bugünü ve geleceği hakkında görüş ve değerlendirmelerde bulundular.

Share
519 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?