logo

Fındık ’ta Külleme Hastalığı Konusunda Uyarı Yapıldı

Borçka Ziraat Odası Başkanlığı Borçka ve Murgul’daki fındık üreticilerine “Fındık’ta Külleme Hastalığı konusunda uyarılarda bulundu.

Konu ile ilgili Borçka Ziraat Odası Başkanı Ziraat Mühendisi Tolga İskenderoğlu son zamanlarda fındık bahçelerinde görülen Küllenme Hastalığına dikkat çekerek, fındık üreticilerimizin verim ve randımanda sıkıntı yaşamamaları için çeşitli açıklama ve tavsiyelerde bundu.

İskenderoğlu yaptığı açıklamada; “Fındık üreticilerimiz, geçen yıl yaşadığımız randıman düşüklüğü, piyasadaki tekelleşme, devletimizin piyasada üreticimizin aleyhinde gelişen olaylara tepkisiz kalması, Fındık çiftçimizi ciddi zarara uğratmıştır. Kayıplarımızın artarak devam etmemesi için ürettiğimiz ürünün randımanını yükseltmek, verim düşüklüğü yaşamamak adına küllenme hastalığı ile etkin bir şekilde mücadele etmemiz lazım” dedi.

Fındık ‘ta külleme hastalığı (Phyllactiniaguttata) Hastalık etmeni bir fungus’dur. Kışı yere dökülen yapraklarda geçirir şeklinde açıklamalarda bulunan İskenderoğlu açıklamasının devamında; “İlkbaharda gelişme sezonunun ortasından sonuna doğru olan dönemde fındık yapraklarının genellikle alt yüzeyinde beyaz renkli fungus kolonileri görülür. Beyaz kolonilerin içinde hastalık etmenin gözle görülebilen küçük, yuvarlak kahverengi, parlak kırmızı ve siyah renkte oluşumlar olur. Yaprakların vaktinden önce dökülmesi fındık kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Ayrıca hastalıklı yapraklar fizyolojik faaliyetlerini sağlıklılar kadar sürdüremeyecekleri için o yılın sürgünlerinin pişkinleşmesini engelleyebilir ve bu durumunun uzun yıllar devam etmesi durumunda da ağaçlarda gelişme geriliği görülebilir.

Kültürel Mücadelesi; Enfeksiyon kaynaklarının azaltılması için yere dökülen yapraklar ile hastalıklı bitki artıklarının toplanması, bulaşık dip sürgünlerinin kesilmesi ve imha edilmesi, iyi bir hava sirkülasyonu ve yeterli ışıklanma sağlamak için budama ve yabancı ot mücadelesinin yapılması hastalıkla mücadele için uygulanması gereken kültürel önlemlerdir.

Meyilli arazilerde bahçelerin dekarında 50-85 arasında ocak varsa 50’den fazla sayıdaki ocaklardaki dal sayısı 3-4’e indirilir. 50 ocak varsa 5-7 arası dal bırakılacak şekilde budamaları yapılmalıdır.

Fındık ocakları mutlaka daha fazla güneş alır hale getirilmeli. Ocaklardaki dal sayıları azaltılmalı. Ocak araları çok dar tutulmamalı ki bitki daha fazla güneşten faydalanabilsin. Yine hastalık görüldüyse bir yıl öncesinde dökülen yapraklar mutlaka bahçeden uzaklaştırılmalı. Bu çalışma hastalığın gelecek seneye aktarılmasını önleyecektir.

Kimyasal mücadelesi; Birinci ilaçlama hastalığın bir yıl önce görüldüğü bahçelerde genç sürgünler 4-4,5 yaprak ve çotanak bağlama döneminde (Nisan sonu), diğer bahçelerde ise belirtiler görülür görülmez yapılır. Uygun koşullar devam eder ve hastalık tekrarlarsa kullanılan ilacın etki süresine göre ikinci ve diğer ilaçlamalar yapılır. Mücadele de birinci ilaçlamada kükürt (sıvı kükürt) etken maddeli bitki koruma ürünleri kullanılırsa Fındık Kozalak Akarı zararlısı da etki altına alınmış olunur.

Üreticilerimiz Ziraat Odamıza gelerek ilgili mühendis arkadaşlarımızdan ve bizlerden 7/24 her türlü bilgi ve hizmeti alabilirler. Ayrıca göreve geldiğimizde ivedilikle faaliyete soktuğumuz Ziraat Odası Satış Ofisimizden hastalıkla mücadele ile ilgili organik ilaçları temin edebilirler.

Yaklaşan yeni sezonun tüm üreticilerimize ürünlerinin ve kazançlarının bol bereketli olmasını diliyorum” diye açıklamalarda bulundu.

 

Etiketler: »
Share
1062 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?