logo

Festival Bahanesi İle Köye Dönüş Çağrısı

Türkiye’de yaşam alanlarından zorla göç eden kişilerin geri dönüşleri için çağrı yapan Yusufeli Demir Köyü sakinleri, düzenledikleri Festival ortamında Piknikle, göç edenlere çağrı yaptılar.

 

Yusufeli Demir Köyü Çalıklı Düzü Yaylasında, ‘Köyüne dön’ şiirleri ile  ve kültürlerini yaşatmak için, gurbet ve sıla hasreti çekenlere çağrıda bulunarak, şenlik içinde geçen piknik renkli  kareler oluşturdu.

Festival Komite Başkanı Olgun Kamış,”Çalık düzünde toplanan insanlarımız, daha çok et yemek için geliyorlar. Burada her şey doğal. El değmemiş dağlarımız ve yeşil alanlarımız var. Çam ağaçların arasında soluklanmak insana ayrı bir huzur veriyor. Buradaki asıl mesajımız ise herkesi buraya çekmek ve göçü geri almaktır. Havası, suyu, insanları ve oyunlarıyla, yayla çiçekleri ile beslenen hayvanlarımızın etini tatmak ve doğal beslenmeye davet ediyoruz” diyerek köylülerine köylerine dönmeye davet etti.

Köylüler, kısa süreli tatillerini yapmak için barakalar yaparak yaylada konaklamanın hazını yaşadılar. Çam ağacına zarar vermeden barakanın ortasından çam ağaçlarının geçirilmesi ilginç görüntüler oluştururken, piknik yapılan yarışmalar ile festival havasında geçti.

Öte yandan, köye dönüş çağrısında bulunan Mustafa Dede isimli köylü ise, evlerini ve köylerini terk edenlere, bahçesinde yetiştirdiği bostan ürünlerini göstererek, doğal ürünleri tatmaya davet etti.

Yusufeli Demir Köyü Çalıklı Düzü Yaylası eski görkemli günlerine kısa bir süreliğine de dönerken, köylüler geçmişi tekrar yaşatmanın gururuyla yaylalarından ayrıldılar.

Share
1086 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?