logo

Faruk Çelik Siyasi Duayendir, Hizmet Adamıdır


Yüksel Kantar
yukselkantar@08olay.com

Faruk Çelik Milli Görüş Geleneğinden gelen, Ak Partinin kurucuları arasında yer almış, yüreği vatan ve millet için atan , hizmeti Allah için yapan , davasını hiç satmamış gerçek Ak Partili olduğuna parti kurucusu olarak şehadet ve tanıklık ederim.

Bunu neden yazma ihtiyacı hissettim derseniz,bakan değilken aleyhinde olumsuz yorum yapanlar tekrar bilsin ki Sayın Çelik ülkemize büyük hizmetler yapmış, bu kubbede hoş bir seda bırakmıştır.

Bizat milli ve yerli politika üretmek adına yaptığı hizmetleri Bakanlık yaptığı dönemlerden özellikle biliyorum.

Siyasi sahnede devrim niteliğinde birçok hizmete imza atmıştır.

Faruk Çelik Tarım Bakanlığı döneminde “Milli Tarım” politikası ile gündemde yerini aldı. Ancak kabine değişikliği nedeni ile bu girişimi yarıda kaldı.

Özellikle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı döneminde Sosyal Güvenlik kurumlarını tek çatı altında birleştirmesi , Devlet Bakanlığı döneminde Kendine bağlı olan Diyanet İşleri Başkanlığında Teşkilat Yasasını çıkarması , yine Alevi Çalıştayı en önemli icraatları ile tarihe geçti .

Bugün siyasi alanda güçlü kişiliğine koruyan Faruk Çelik e ihtiyaç hasıl olduğunda elini taşın altına koyacak karakterli bir kişiliğe sahiptir.

Bildiğimiz kadarı ile de Sayın Çelik siyasete NOKTA koymamıştır.

Aleyhinde söz söyleyenlere cevabımız şu olur , güneş balçıkla sıvanmaz. Hizmetlerin için Allah razı olsun sayın Bakanımız deriz .”

Gazeteci Yazar Tolga gül ise Faruk Çelik hakkında neler söylemişti?

İşte o Artvin kamuoyunda çok ses getiren yazısı: gelin bir kez daha hatırlayalım…

Faruk Çelik, İyi Bir Artvinlidir, Onu Siyasi Malzeme Yapmayız

“Son günlerde garip bir tartışma almış başını gidiyor. Zaman zaman bu tartışmalara Artvinli hemşerilerimiz de katılıyor. Bu tartışmanın adı Faruk Çelik ve tartışmanın çıkma nedeni de Çelik’in Artvin’de yaptığı ‘Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı için şahsıma görev verir ise partim görevden kaçmayız’ açıklamasıdır.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı iken açıklanan kabine ile liste dışı kaldığında Faruk Çelik ile ilgili bir yazı yazmıştım ve Çelik’in bakanlıktan ayrılışının ilimiz açısından olumsuz bir gelişme olduğunu belirtmiştim. Ben halen aynı düşüncedeyim. Hatta o gün ki yazımda yine belirtmiştim ki kesinlikle devletimiz için de Faruk Çelik’in gidişi büyük kayıp idi. Faruk Çelik gibi siyasetçiler gerek ilimiz gerekse de ülkemiz açısından da önemli değerlerdir. Özellikle ilimiz açısından değerlendirdiğimiz Faruk Çelik’in görev yaptığı dönem içerisinde ilimize büyük katkıları olmuştur. AK Parti iktidarı döneminde Çelik’in bir çok alanda Artvin’in lehine çalışmalarda bulunmuş, ihtiyaç duyulan lobi oluşturma noktasında da bayrağı hep en önde taşıyan isim olmuştur. Yani Çelik bizim değerimizdir ve o değerin üzerine leke sürülmeye çalışılmasına öncelikle biz Artvinliler karşı çıkarız. Hiçbir Artvinli karşı çıkmasa da ben karşı çıkarım. Bizim değerlerimize leke sürdürtmeyiz ve de değerlerimizin tartışılmaya açılmasına müsaade etmeyiz.

Bakın bu yazdıklarımı Çelik’e bir yalakalık olarak değerlendirmeyin. Bugüne kadar Faruk Çelik ile gazetecilik-siyasetçi ilişkisi haricinde bir ilişkim olmamıştır ve bugünden sonra da olmayacaktır. Belki de tanıdığı, çalıştığı, bizzat ilişkide olduğu öncelikli gazeteciler arasında değilimdir ancak onun için öncelikli isimlerin hepsinden de fazla onu savunmuşumdur ve savunmaya devam edeceğimdir. Savunmamın tek sebebi onun iyi bir Artvinli olmasıdır ve Artvin için her zaman bir değer olabilmeyi başarmasıdır. Artvin kimliğine de bugüne kadar bir leke getirmemiştir. Siyasette her daim dik durmuştur ve durduğu yerde de oynak hareketler yapmamıştır. Ne ise o olmuştur. Allah siyasette onun yolunu daha da açık etsin. Ben, bakanlıktan alındığı ilk günde onun gidişinin büyük bir kayıp olduğunu söylemişimdir, bugün de söylüyorumdur. Bu bir kayıptır. Herkes için kayıptır. Bugün ismi Bursa Büyükşehir Belediyesi için geçiyor ise bu Bursa için büyük bir kazançtır. Aynı zamanda ilimiz içinde kazançtır. Belli ki Faruk Çelik isminden çekinen ve gözü Bursa Büyükşehir Belediyesi’nde olan insanlar onu bir şekilde yedirtmeye çalışmaktadırlar ama yemezler diyorum. Faruk Çelik’in ismi Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne geçiyor ise bu çok önemli bir gelişmedir ve başta biz hemşerileri olmak üzere AK Partililer de bu yolda onun yanında yer almaktadır.

Faruk Çelik, Bursa’ya da Artvin’e de Büyük Hizmetlerde Bulunmuştur, Nankörlük yapmayın.”

Artvin’in ve Bursa’nın yetiştirdiği önemli siyasetçilerin başında gelen Faruk Çelik’in bugün ister kabul edin isterse etmeyin Bursa’ya da Artvin’e de büyük hizmetleri ve katkıları olmuştur. Bu ismin sağladığı katkıları buraya yazsam emin olun 50 tane köşe yazısı kadar yer kaplar. Şimdi böylesine bir isim sırf Büyükşehir Belediyesi’ne adaylıkta ismi geçiyor diye karalanmaya kalkılması vicdana sığar mı? Son yirmi yılda Bursa’ya yapılan hizmetlerin hemen hemen hepsinin altında imzası bulunan bir ismi sırf rakiplikten yok edebilmek için yapılanları görmezden gelmek, o verilen emekleri hiçe saymak hangi vicdana sığar. Yazıktır ve günahtır beyler, bayanlar. Gerek Bursalılar gerekse de Bursa’da yaşayan Artvinliler, bence nankörlük etmemek gerek. Faruk Çelik’in herkese bir katkısı vardır. O Bursa’da göğsünüzü gere gere övündüğünüz hizmetlerde de, Bursa’nın dağında da taşında da onun emekleri vardır. Hemşerimiz dediğiniz Artvin’de de bugün bir çok güzellikte Faruk Çelik imzası bulursunuz. Şimdi biz bu imzaları yok mu sayacağız? Nasıl görmezden geleceğiz?

Gelemeyiz ve yok da sayamayız. Faruk Çelik ister siyasetin içerisinde olsun, isterse de olmasın; gelecekte Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne aday olsun ya da olmasın onun değeri bizler için aynıdır. Onu siyasete malzeme yapmayız ve malzeme yapılmasına da müsaade edemeyiz. Yapanlarda karşılarında bizleri bulurlar. Ha hiç kimse karşılarına çıkmasa bilinsin ki kanımın son damlasına kadar ben mücadele ederim. Sorun yok. Ben, Bursa’nın da Artvin’in de son dönemlerde aldıkları hizmetlerin altında Faruk Çelik’in imzasının bulunduğuna bugün de, yarında, bu Dünya’da da, o Dünya’da da şahitlik ederim. Bakın henüz Şanlıurfa’yı saymadım bile.

Böylesine önemli bir değeri birkaç gelecek kaygısı ile yok sayacaksanız bunun elbette ki bir karşılığı olacaktır, bu böyle biline.

Share
427 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Karz-ı hasen (Faizsiz kredi)

  19 Şubat 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Kaynak:https://katilimdunyasi.com/2016/06/17/sorularla-karz-i-hasen/ Günümüzde kullanılan kredi tabiri de, aslında Arapça karz demektir. Fakat karz-ı hasen (güzel borç), kredi değildir. Zira karz-ı hasen faizsiz borç demektir ve sevabın dışında bir geliri yoktur. Karz-ı hasen Kur’an’a ait bir tabirdir. Güzel ödünç. Dinin emirlerine uygun ödünç vermek demektir. Karz kelimesi lügatte “kesmek, aşındırmak”; hasen kelimesi ise “güzel, hoş, latif” manalarına gelmektedir. Bu iki kelime birlikte kullanıldığında “güzel bir şekilde verilen bor...
 • Caiz

  17 Şubat 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Caiz sözlükte “geçip gitmek, mümkün, serbest ve geçerli olmak” anlamlarına gelen “cevaz” kökünden türetilmiş bir isim olup fıkıh terimi olarak, dinen veya hukuken yapılmasına müsaade edilen fiilleri ifade eder. Bu anlamdaki müsaadeyi belirtmek üzere de “cevaz” kavramı kullanılır. Kur’an-ı Kerim’de birçok fiilin serbest olduğu ve yasak olmadığı değişik ifade tarzlarıyla belirtilmiş olmakla beraber “caiz” lafzı geçmemektedir. Hadislerde ise bu kelime az da olsa kullanılmıştır. Cevaz, bir şeye izin vermek, müsaade etmek, hoş görmek, uygun bulm...
 • Üsve-i Hasene (Güzel Örnek; Peygamber Efendimiz [S.A.V.])

  15 Şubat 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Mücerred (soyut)hakikatler, ahlâkî kavramlar güzel örneklerle ve örnek şahsiyetlerle anlaşılır. Kur’ân-ı Kerîm buna “Üsve-i Hasene” demiştir Üsve-i Hasene, hüsn-ü misal, güzel örnek ve örnek şahsiyet anlamına gelmektedir. Peygamberler, Hz. Muhammed (asm), Hulefa-i Raşidin, Sahabe-i Kiram, müceddidler, müçtehidler ve başarılı dürüst, ahlâklı ilim adamları, san’atkârlar, tüccarlar “Üsve-i Hasene” sayılırlar. İnsanlar örnek şahsiyetler ve mükemmel rehberleri örnek alarak, yollarını izleyerek, tavsiyelerine uyarak güzel ahlâka ve istikame...
 • Bediüzzaman’dan Etkilenen Şule Yüksel Şenler Erdoğan Ailesini Etkilemiş

  14 Şubat 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  1.Kısaca özgeçmişi Kıbrıslı bir ailenin çocuğu olan Şule Yüksel Şenler 1938 yılında Kayseri’de dünyaya geldi. İlk öyküleri dergi ve gazetelerde yayımlanan Şenler’in hayatı ağabeyi Üzeyir Şenler’in, Said-i Nursi’nin derslerine katılmasıyla değişti. Ağabeyinin tavsiyesi üzerine yaşam tarzını değiştirerek Risale-i Nur sohbetlerine katılan Şenler bir müddet sonra tesettüre girdi. Şenler, sinemada izlediği aktrisin baş bağlama tarzını beğenerek yeni bir başörtüsü bağlama modeli ortaya çıkardı. Genç kızlar başlarını onun gibi kapatmaya başladı. P...