logo

Evet, Beyler Terör Konusundaki Çözüm Öneriniz Nedir?


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Türkiye’nin dört bir yanına ateş düşüyor. Her gün yeni şehit haberleri alıyoruz. Hatta öyle bir noktaya geldik ki, o gün şehit haberi yok ise nedenini merak ediyoruz.

Ateş düştüğü yeri yakar yakmasına da yeni ateşlerin bir yerleri yakmaması adına acaba ne yapıyoruz? Bakın çok yakında seçime gideceğiz. Çok farklı bir ortamda seçim atmosferi yaşayacağız. Gündem tabi ki terör olacak. Bu ateşin nasıl söneceğini seçimde konuşacağız ancak ne hikmetse çözümden ziyade lanet okumayı konuşur durumdayız.

Şimdi siyasi partilerimize soruyorum. AK Parti’den başlayarak diğer tüm partilere soruyorum. Çözüm öneriniz nedir?

İktidar partisinden başlayalım. Yeni gelinen süreçte çözüm öneriniz nedir? Çözüm ve barış süreci adı altında yürütülen o süreç sona erdi. O vakit yeni süreçte politikanız ne olacak? Her gün terör ortamını yaşamayı mı sürdüreceğiz? Doğuda çözüm süreci öncesinde yaşanan tabloları yaşamaya yıllarca devam mı edeceğiz? Yoksa seçimlerden sonra yeniden mi çözüm süreci diyeceksiniz? Tek başına güçlü bir iktidar olunduğu zaman geriye mi dönülecek? Dönülmeyecek ise tek bir terörist kalana kadar bölgeyi ne koşulda olursa olsun temizleme yoluna mı gideceksiniz? O zaman geçmişte teröristlerin ifadeleri ile cezaevlerine atılan askerlere ne tür bir cevap vereceğiz? Açıkçası iktidarın seçim döneminde terör konusunda ne tür bir vaat vereceğini merak ediyorum.

Gelelim ana muhalefet partisine. Eleştirmek güzel. Suçlamak ise harika bir duygudur. Nasıl olsa yetki sizde değil ve suçlanabilecek birileri var. Buraya kadar iyi de buradan sonrası nedir? CHP’nin parti programlarında daha fazla özgürlük ve demokrasi kavramlarının bulunduğunu biliyoruz. Hatta zaman zaman bugün yerin dibine soktuğunuz AK Parti’nin uyguladığı çözüm sürecine desteklerinizde oluyordu. Sadece eleştiriniz sürecin içerisinde olmamanız idi. Hatta ve hatta Dolmabahçe’de HDP ile Hükümetin imzaladığı protokole ilişkin umut dolu açıklamalarınız olmuştu. Şimdi size de soruyorum. CHP olarak sizin terör konusundaki fikriniz nedir? Silahlı mı silahsız mı mücadeleyi öneriyorsunuz? CHP eğer 1 Kasım’da iktidar olur ise yeni bir süreç mi başlatacak? Yoksa askeri anlamda yapılan operasyonlarla mı terörü bitireceksiniz? Açıkçası CHP’nin hükümete olan eleştirilerini anlıyorum da kendisi iktidara gelir ise ne yapacağını anlamıyorum. Zira anlatmıyorlar da. İnşallah seçim meydanlarında hükümeti eleştirmek yerine CHP’nin terör konusundaki parti politikasının ne olacağını anlatırlar. İnanın merak içerisindeyim.

MHP’nin terör konusundaki politikası belli. Kayıtsız ve şartsız askeri çözüm. Bu MHP tarafından desteklenen bir yöntem idi. Ama burada da adama şunu sorarlar: MHP iktidarında evlere hiç ateş düşmedi. Belki tek başına iktidar değil idiyse de koalisyon iktidarında MHP terör konusunda hata yapmadı mı? Yada terörü bitirmiş miydi? Halen APO’nun idamı noktasında halka verdiği sözü tutmamak gibi defosu olan MHP’nin yeni seçimde açama önerisi ne olacak? Tabi ki hükümeti topa tutacaklar ama MHP’nin askeri çözümünde acaba evlere şehit cenazeleri gelmeyecek mi? Yada MHP iktidarındaki askeri çözümde sihirli değnek mi kullanılacak? MHP’nin terörü nasıl bitireceği konusunda seçim sürecinde anlatacaklarını büyük bir merakla bekliyorum.

HDP’ye gelelim. Terör olmasın diye HDP’ye oy veren bu millete atılan kazık noktasında acaba HDP nasıl bir söylemle yola çıkacak. Tamam Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı suçlu ilan ediyorsunuz bunu anladık da PKK’ya bu eylemleri acaba Tayyip Erdoğan mı yaptırıyor? Yani hükümetin suçu var olmasına varda acaba PKK’nın hiç mi günahı yok? HDP’nin eş başkanlarının birinin PKK’yı eleştirdiğini gördünüz mü? Kınama lafını özellikle kullanmıyorum zira HDP’nın PKK’yı kınaması demek galiba dünyanın sonu demektir. Pekiyi, tüm Türkiye’den emanet oyları alan bu parti acaba bu emanet oyları sonuna kadar hak ettiğini ve bu emanet oylara da sahip çıkacağını gönül rahatlığıyla anlatabilecek mi? Seçim meydanlarına çıktığı zaman Demirtaş, acaba elinde sazıyla terörü ben bitiririm türküsünü mü çalacak? Yada bu milletten bir daha emanet oy istemek için Türkiye’yi dolaşabilecek mi? Hadi dolaştığını düşünelim de seçmenden terörü bitirmek için nasıl oy isteyecek? Kanda payı olanın terörü bitireceğim sözüne insanların inanmasını nasıl sağlayacak?

Gelelim HDP’yi barajı geçirmek için kampanyalar yapan medya ve sanat dünyasına. Siz bu seçim sürecinde ortaya çıkabilecek misiniz? HDP’ye oy verdim zira AK Parti gitsin de PKK’yı kınamaktan aciz parti olan HDP’mi gelsin diyeceksiniz? Bunu bir kez daha deme cüretine girseniz bile acaba halkın içine bir daha nasıl çıkacaksınız?

Ha bu arada şu akil adamları da arıyorum. Onlar nerede gören var mı? Görebilir isem eğer onlara da bir şeyler soracağım da onlar da yok ki ortada.

Daha nicelerini sayabilirim. Saymaktan da bıktım, yazmaktan da. Ya herkese soruyorum, terörü nasıl bitireceğiz? Bu acılar nasıl duracak? Bu ülkeye gerçek kardeşlik nasıl gelecek? Sosyal medyada atıp tutan klavye kahramanları başta olmak üzere herkese soruyorum. Lütfen söyleyin bu terör nasıl bitecek? Bırakın lanet okumayı, ateş püskürmeyi, birilerini eleştirmeyi yada suçlu aramayı bir tarafa artık. Çözümlerinizi söyleyin ve yazın da farkınız ortaya çıksın.

Evet bu ülkede analar ağlamasında, bu iş nasıl olacak sizce?

Share
702 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?
#

Evet, Beyler Terör Konusundaki Çözüm Öneriniz Nedir?” için 1 yorum

 1. sivas58 : diyor ki:

  Benim görüslerim.
  Özellikle bati ve ic anadoludaki büyük birlikler üsleri ile doguya kaydirilmali. Hatta milli savunma bakanligi bile doguda konuslandirilmali.
  1 artvinden hataya kadar önce stratejik noktalara üsler sonrada bu üstlerin aralari syklastirilmali
  2 firat ve dicle nehirleri yapilabilirse aras gibi sinir hattinda akmasi saglanmali
  3 kapilarda güvenlik systemi gelistirilmeli
  4 bölge icin teknolojiden yararlanmali, teknolojik gelismelere fon ayrilmali,
  pilot proje ile aselsan ve teknik üniversitelere bölge de güvenlik sistemleri izleme sistemleri projeleri gelistirme fonu
  5 sinirdaki her hareketi en ince ayrintisina kadar raporlayan bir system.
  6 Kameralarla sürekli gözlem altinda tutulmali, kameralarin görüs mesafelerinde olan kordinatlara aninda atis yapacak füze sistemleri
  7 daginik yasayan halki sehirlere indirme tesvik
  8 zorunlu ikametgah bildirme her iki ayda bir ikametgah belirtmeyen insanlar hakkinda yakalama arama kanunu
  9 bölgeye istihbarat örgütleri doldurulmali
  10 zamanla türk kökenli kazak, azeri, türkmenistan vb insanlarla bölgedeki dengeleri degistirmeli

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hata

  18 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Özet: Bilmeyerek yapılan yanlışa hata denir. Hata sorumluluğu kaldırır. Bilerek yapılan yanlışa hata değil taammüd denir.  "Amd" veya "taammüd" eş anlamlı olup, önceden tasarlayarak, düşünerek, bilerek, isteyerek ve kasıtla yapmak demektir. Kasıtlı yapılan bir işin günaha yol açar. 1.Kavram Hata istenmeden yapılan yanlıştır. Bir yanlış bilerek ve isteyerek yapılırsa hata olmaktan çıkar (amd-taammüd) denilen suç olur. Bir terim olarak hata, kasıt unsuru taşımayan bir söz veya fiil olup, asıl iradeye aykırı olarak vuku bulur. İnsan, gaflet so...
 • Reklam

  12 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Reklam kelimesi, Latince’de (çağırmak) fiilinden türetilmiştir. Bu mantıkla reklam batı dillerinde avcıları avlanırken , kurbanlarını (avlarını) cezp edebilmek ve çağırmak için uyguladıkları hileleri, teknikleri, yol ve yöntemleri betimlemektedir. Terim olarak Reklam, televizyon, gazete, radyo, billboard, dergi, sinema  internet gibi mecralar aracılığıyla çeşitli mal, ürün ve hizmetlerin hedef kitlelere ve tüketicilere belirli bir ücret karşılığında tanıtılmasıdır. Bu işin ana unsurları; bir ücret karşılığında yapılması, tanıtım yaptıran firm...
 • Şerefiye (ﺷﺮﻓﻴّﻪ)

  10 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Arapça “yüksek mekân” anlamına gelen şereften, şerefі - şerefiye olarak Türkçe’de türetilmiştir. İmar edilen bir yerdeki gayrimenkullerden değerlerinin artışı sebebiyle alınan bir çeşit vergidir. Devlet, kamu tüzel kişileri ve özellikle belediyelerin gerçekleştirdikleri bayındırlık ve altyapı hizmetleriyle imar faaliyetlerinden dolayı bazı kimselerin mal varlıklarında önemli değer artışları olmaktadır. Bina, arsa ve arazi gibi gayrimenkullerde gayrimenkul sahibinin herhangi bir çabası, katkısı veya masrafı olmaksızın; yanıt ilgili kişinin irad...
 • Nota vermek

  09 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Özet: Nota vermek; posta koymak, ayar vermek, uyarmak gibi algılansa da tam karşılığı bu değildir. Devletler arası diplomatik yazışmadır. Fransızca note "1. işaret, alamet, iz, hatırlatma yazısı, 2. müzik işareti" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen nota sözcüğünden evrilmiştir. Gündem konuları arasında sıklıkla iki ülke arasındaki gerilim sırasında kullanılmasından dolayı yanlış bilinen bir anlama da sahiptir. Yalnızca siyasi sorunlar sırasında kullanılmamaktadır. Askine, devletler arasındaki yazışmaların tümün...